Reklam
Covid-19 Sürecinde Neler Yaşıyoruz
Ahmet Bulut

Ahmet Bulut

  • Google Plus
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Xing
  • Flickr
  • Tumblr

Covid-19 Sürecinde Neler Yaşıyoruz

20 Haziran 2020 - 20:38


Covid -19'la ilgili bir köşe yazısı  yazayım diye defalarca düşündüm, elim kaleme gitti ve hep vazgeçtim nedense.. ancak son dönemlerde vakaların tekraren yükselmesi  ile birlikte yazma gereksinimi duydum.

Covid-19'la birlikte hayatımızda görmediğimiz yaşamadığımız yeni şeylerle karşılaştık. Maske, mesafe, izole olma sokağa çıkma yasakları v.b bir çok olayı yaşadık.


Covid-19'ın çıkışından bu güne yaşananlar hepimizin malumu, dünyada görülmemiş bir olayla karşı karşıya kaldık. Çin'de görülen ve hızla dünyaya yayılan virüs  başlangıçta çokta önemsediğimiz bir şey olmadı. Mart 2020'de Ülkemizde görülmeye başlamasıyla insanlarımızda da bir panik başladı. Bununla ilgili bir anımı paylaşmak isterim; Türkiye'de vakanın görüldüğü ertesi günü bir toplantı için Ankara'daydım. O gün görüştüğümüz bir kaç arkadaşla Covid-19 üzerine  bir konuşma yapmıştık. Arkadaşlardan biri şöyle demişti;" Belkide üç ay sonra bu masada oturan arkadaşlar olarak bir kaçımız olmayabiliriz"!!! Bu ne demek diye düşünerek ilk defa covid-19'ın ciddiyetini anlamıştım. Korkuya kapılmıştım, neler oluyor, nasıl kurtulacağız bu işten diye derin derin düşünmüştüm. Eve döndüğünün ertesi günü amcaoğlum tarafından ailece bize ziyaret talebi geldi. Kabul etmemek olmazdı, yakışmazdı. Buyurun gelin dedim. Neyse geldiler içeri girer girmez kolonya ile karşıladık. Aynı oda da biraz mesafeli oturduk. Sohbet, çay derken   İlerleyen saatlerde gittiler. Bizi ziyarete gelen amcaoğlu üç gün sonra covid-19 şüphesiyle hastaneye yattı ve test sonucu pozitif çıktı. Haydaa gelde korkma!!! Durumunu öğrenmek için aradığımda öksürükten benle konuşamadı durumu çok kötüydü. Tam yirmi bir gün karantina süreci geçirdi. Sonunda covid'i yenerek sağlıklı bir şekilde çıktı. Yakın durduğumuz için bize de bişey olur mu ya da bizde öylemiyiz diye düşündüm. Belki de hayatımda ilk defa vücudumun tüm hareketlerini an be an dinliyordum. Bu dönemde gerek sağlık, sosyal ve ekonomik olarak çok zorlu bir süreç yaşadık, yaşıyoruz. 

Corona virüsle mücadelede Türkiye'de Sağlık Bakanlığımız, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın yaptığı çalışmalar süreci yönetme tüm kesim tarafından olumlu teveccühler aldılar. Urfa'da ise Sağlık Müdürümüz Doç.Dr. Emre Erkuş'da gece gündüz demeden yaptığı çalışmaları, sahada verdiği mücadelesi, iyi niyeti herkes tarafından görülmüştür.


Türkiye'de geçen ay vakaların düşüşe geçmesiyle birlikte, urfaradikal haber olarak Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Emin Kuş ve ben Şanlıurfa İl Sağlık Müdürümüz sayın Doç.Dr. Emre Erkuş'la Covid-19 üzerine Urfa özelinde bir röportaj yapmıştık. Süreci şeffaf bir şekilde açıklayan Erkuş, bize göre en önemli açıklaması "Bu sürecin en önemli ayağı halktır. Herşey bitmiş değil, bu işin ikinci dalgası üçüncü dalgasını ön görebiliyoruz" demişti. Erkuş süreci iyi analiz etmişti. Bunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Çünkü yetkililerin tüm uyarılarına rağmen bizler bildiğimiz gibi yaşamaya ve hatta inanmamaya başladık ki Urfa'da vakaa sayıları gün be gün artmaya başladı ve geldiğimiz nokta ikinci dalga geldi geliyorum diyor.


Sonuç olarak; Halk olarak yaşadığımız bu süreci basitte almadan bilim adamalarının gösterdiği yol haritasına uyarak, maske, mesafe ve izoleyi unutmayarak yeni düzene ayak uydurarak yaşamaya alışmamız gerekiyor aksi takdirde aklıma gelenler başımıza gelmez inşallah diyorum.  Bu günlerin geçmesi dileğiyle...Kalın sağlıcakla.
YORUMLAR

  • 0 Yorum