Reklam
Yeşil Urfa'ya Duyulan Özlem
Ahmet Bulut

Ahmet Bulut

  • Google Plus
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Xing
  • Flickr
  • Tumblr

Yeşil Urfa'ya Duyulan Özlem

03 Ağustos 2019 - 13:35

 

Her tarafı tarih kokan, Gap'ın başkenti, suyu ve toprağı ile insanı ferahlatan, Peygamberler Şehri Şanlıurfam.
Evliya Çelebi; "Urfa'dan geçerken başıma güneş düşmedi" diyerek Urfa'nın geçmişte yemyeşil bir şehir olduğunu bize yüzyıllar öncesinden haber vermektedir. Bu minval üzere Urfamızda; parklara sıkışmış bir yeşili değil, yemyeşil ağaçların içinde bir şehir istiyoruz. Çok şey değil,Yeşil bir Urfa İstiyoruz.

Harran Üniversitesi Doktor Öğretim üyesi Hüseyin Eriş ve Eğitimci, Yazar Mehmet Sarmış tarafından başlatılan ağaç dikme kampanyasını sosyal medyada başlatan hocalarımıza şahsım adına çok teşekkür ediyorum.
"Yeşil Urfa" kampanyasını İlk haber yapan urfaradikal.com Genel Yayın Yönetmeni, Şair ve Yazar Mehmet Emin Kuş hocamızın emeğine de saygı duymak gerek, çünkü bu haber ile birlikte kampanya ses getirmeye başladı.

"Yeşil Urfa" kampanyasını toplumun her kesimi sahiplenmiş ve destekliyor görünmektedir. Hepimizin yaşadığı bu şehirde bu ihtiyaç açık bir şekilde görülüyor. Şehrimizi yeşile büründürülmüş hale getirmek çok zor olmasa gerek.

Urfa, alt ve üst yapısıyla harika bir alana sahipken bunu kullanamamak ne kötü, ne acı verici birşey değil mi? etrafı yemyeşil ve içinde su geçen bir dereyi hayal edebiliyor musunuz? Karakoyun deresi gibi alt yapısı hazır muhteşem bir alan dururken bunu kullanamamak ne kötü değil mi?

Artık siyasilerimizden mega projeler istemiyoruz. Hiç bir şeyi yarım bırakmamak üzere var olanları tamamlayın yeter. Çünkü yaşadığımız tecrübeler bize bunu öğretti.

Dikkattinizi çekiyorum! Şehir merkezinde boşalan her alan için Stk ve halk yeşil alan dedi. Siyasiler yumuşak yumuşak evet dediler ama karşımıza çıkardıkları hep Avm, otopark, betonlaşma oldu. Örnek mi istiyorsunuz? Eski Stad yeri, Topçu Meydanı, Eski Halpazarı, Eski Sanayii yeri ve sayabileceğimiz bir çok alan var. sahi bu saydığım yerlerde yeşil alan gören varmı?şimdi oto alım-satım yeri için bakalım ne olacak? Şimdiden şunu söylemek isterim ki o bölgenin de betonlaşmasına asla izin vermeyelim vermeyeceğiz.

İstediğimiz çok şey değil geleceğimiz ve çocuklarımız için yaşanabilir bir yeşil alan, yaşanabilir bir Urfa istiyoruz. Değerli siyasilerimiz en azında bundan sonra bu alanları rant alanları yapmayalım.
Urfa'da yeşil alanın az olması sıcaklığı daha da bunaltıcı hale getirmektedir. Bu da insanların tembelleşmesine,agresifleşmesine neden olmaktadır. Urfa hızla betonlaşmış, çıplak bir kent olmaya yüz tutmuş durumla karşı karşıya!

Kentlerin insan psikoloji üzerinde etkisi var. Doğa ve hayvanlar ile içiçe olan bir toplumun sevgi toplumu olma ihtimali daha yüksektir. İnsanlar stresten uzaklaşma imkanı bulur. Örneğin çevre ve insan psikoloji üzerine davranışçı psikologların ve çeşitli psikoloji ekollerinin ciddi çalışmaları var. Hatta bu konu da bir çağrı yapmak isterim. Urfa yerel kanallarında şehrimizde yaşayan psikoloji bilimi ile uğraşan bilim insanlarımızla halkımızı çevre ve psikoloji etkileşimi açısından bilgilendirecek, doğanın önemini kavratacak halkımızı aydınlatacak programlar yapılabilir.

“Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fidan bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” diyen peygamberin ümmeti ve peygamberler şehri lakabına yakışır bir şehir olmalı.

Bizde hocalarımızın fikirlerine duyarsız kalamadık Urfamız için harekete geçtik ve yeşillendirme hamlesini başlatmak adına bir Stk başkanı olarak, "Yeşil Bir Urfa İçin El Ele Projesi için"02.08.2019'da Sayın Valimizin öncülüğünü yapmasını arz ettiğimiz bir dilekçe ile Valiliğimize başvuru yaptık.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum