Reklam
Reklam
Bir Başka Açıdan Göbeklitepe
Bedir Şahin

Bedir Şahin

Bir Başka Açıdan Göbeklitepe

04 Ekim 2019 - 18:02

İlkel yaşadığını sandığımız toplumların tarihi kalıntılarına baktığımızda aslında kendi dönemlerinin zirvesinde olduklarını görüyoruz. Neolitik dönemi insanları hakkında düşündüklerimiz ile Göbeklitepe de gördüklerimiz aslında bunun iyi bir örneğidir. Neolitik dönemi insanları yerleşik hayata geçmeden yaşamını avcı- toplayıcı olarak sağlamaya çalışan din düşüncesi olmayan soyut düşünceden yoksun saydığımız , herhangi bir el becerisine sahip olmayan, çanak- çömlek dahi yapmasını bilmediğini varsaydığımız.

Ancak bu yapı kompleksine baktığımızda düşüncelerimizin aksine bu dönem insanlarının aslında taş sanatında usta olduklarını görüyoruz. O dönemin koşulları göz önüne alındığında bu devasa taş blokları yapmanın çok zor olduğunu, Bugünün şartlarında bile bu taş blokları yapmanın çok da kolay olmadığını görüyoruz. Bu bloklar üzerindeki kabartma ve figürler yoğun ve zengin bir sembolik anlatıma sahip olmaları ,görsel dünyalarının çok zengin olduğunu , Ayrıca bu insanların inanç ve düşünce dünyasını bize göstermektedir. Bir başka bakış açısıyla bakacak olursak Göbeklitepe'deki bu tapınaklar (Dinsel ritüel merkezleri) bize Urfa’nın geçmişten günümüze kadar 11-12 bin yıldır bir inanç merkezi olduğunu göstermektedir. Neolitik dönemden kalma bir dinsel ritüel merkezi olan Göbeklitepe'den başlayarak tek tanrılı ve çok tanrılı dinler için önemli bir inanç merkezi olan Urfa günümüze kadar önemini korumuştur.

Hz. İbrahim'in üç semavi din tarafından tanınması ve Urfa'da doğup yaşadığına inanılması Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından önemli bir inanç merkezi olarak kabul görmektedir. Kadim bir şehir olan Urfa’nın bu tarihsel değeri Göbeklitepe çalışmaları devam ettikçe ortaya çıkacak yeni bilgilerle daha önemli hale gelecektir. Aslında Göbeklitepe'nin bir başlangıç olduğunu biliyoruz.

Çünkü Göbeklitepe benzeri daha bir çok yapı kompleksi gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Gün yüzüne çıkarılacak olan bu yapılar Göbeklitepe'nin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacaktır.
       
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum