Reklam
Reklam
Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Bedir Şahin

Bedir Şahin

Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

07 Mart 2020 - 21:45

8 Mart 1857’de Amerika'nın New York eyaletinde dokuma işçileri daha iyi şartlarda çalışma koşulu istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlarlar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve yaşanan arbedeler sonucu fabrikada yangın çıkar. Çıkan yandın sonucu barikatleri aşamayan 129 işçi kadın hayatını kaybetmiştir.
     8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü ilk kez 19 mart 1911yılında Almanya ve İsviçre de anılmıştır. Ancak 1921 yılında Lenin'in önerisiyle Moskova da düzenlenen” 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında” anmalar 8 Mart olarak değiştirilmiştir. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmiştir. 
     Kadınlar Günü Amerika Birleşik Devletlerinde ise 1960’lı yılların sonunda anmaya başlamasıyla beraber Batı da daha çok gündeme gelen bir konu olmuştur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977’de 8 Mart'ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etmiştir.
     Türkiye de ise Kadınlar Günü ilk kez 1921 yıllında kutlanmaya başlanmıştır. Ancak daha sonra ki yıllarda uzun bir süre 8 Mart'ın kutlanmasına izin verilmemiştir. 1975 yıllında “Türkiye Kadın Yıllı Kongresi” yapıldı. Böylece 8 Mart 1975 yıllından itibaren giderek yaygın bir biçimde kutlanmaya başlandı.
     Emekçi Kadınların mücadelesi uzun yıllar boyunca devam ederek günümüze kadar gelmiştir. Emekçi Kadın demişken aslında her kadının emekçi olduğunu hatırlatmak isterim. Eve kapatılarak iş hayatında ve sosyal hayatla bağları zayıflayan kadınların emeği hep inkar edilmiştir. Oysa ki kadının evde bile yaptığı her şey büyük bir emeğin ve özverinin ürünüdür. 
     Kadının erkek karşısında ki güç yitimi , ekonomik ve fiziksel nedenlere dayanır. İlk toplumlarda kadın, doğurganlığı nedeniyle toprak gibi kutsal sayılmıştır. Ancak daha sonra ki dönemlerde özel mülkiyetin gelişmesiyle beraber kadın; üretimden,  sosyal hayattan uzaklaştırılarak ikinci plana itilmiştir.
     Kadın'ın insanlık üzerindeki emeğini anlatmaya kelimeler yetmez. Bizi dünya' ya getiren,  bizimle birlikte ağlayan,  bizimle birlikte gülen bir annenin, bir kadının emeğini inkar edemeyiz. Bütün insanlık kadınların emeğine borçludur. Kadın emeğine saygı,  kadın emeğinin inkar edilmediği,  kadına saygının gösterildiği bir dünya hepimizin umudu olması dileğiyle... Emekçi Kadınların Günü kutlu oldun. Bu uğurda mücadele eden herkese sonsuz saygılarımı iletiyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum