Reklam
Reklam
Kardeşlik İlkesi 
Bedir Şahin

Bedir Şahin

Kardeşlik İlkesi 

15 Ekim 2019 - 20:31


Kardeşlik, kelime anlamı olarak ortak değerlere ve vasıflara sahip kimseler anlamına gelir. Kardeşlik birlik ve beraberliğin vücut bulma, dayanışma içinde olma halidir.      
    
Toplumsal alandaki birlik ve beraberlik duygusu kardeşlik kavramıyla ifade edilir. 1789 tarihli Fransız Devriminin üç ana ilkesinden biri de kardeşlik ilkesidir. Kardeşlik fikri eşitlik ve özgürlük kavramlarının doğru harmanlanarak kullanılmasıyla bir anlam ifade eder. Toplumların veya grupların çatışmadan bir arada yaşayabilmelerinin temelleri bu ilkelerdir.      
                                                                                  
Kardeşlik ilkesini temelde dayanışma olarak kabul etmeliyiz. Dayanışma, karşılıklı bağlılık, bir arada oluş ve yardım anlamlarına gelir. O halde dayanışma, benzer bir hayat tarzından ve ortak değerlerden beslenen, ortak bir toplumsal kimlik diyebiliriz. Ancak toplumsal bir kardeşlikten bahsedilecekse eşitlik ve özgürlük kavramlarından ayrı düşünmemeliyiz.

Temsilde, gelir dağılımında ve adalette eşitlik, kendi kültürünü ve benliğini, dilini kullanmada özgür, ortak amaçlar ve hedefler için dayanışma içinde olmak. Tam bir kardeşlik hukuku çerçevesinde hangi ırktan, hangi dinden olursa olsun güçlünün- güçsüzün herkesimin hakları gözetilmeli ve yasalarla koruma altına alınmalıdır.        

Toplumsal birlik ve beraberlik için kardeşlik duygularıyla dayanışma içerisinde olmak önemlidir. Ancak Eşitlik ve Özgürlük kavramlarının toplum tarafından algılanmaması ve bu kavramlardan yoksun bir kardeşlik “ rol icabı” olmaktan öteye gitmez. Toplum değerlerini kullanma peşinde olanlar, Kardeşlik ( Dayanışma) duygusunu toplumun vicdanında ağır bastırmak, Eşitlik ve Özgürlük kavramlarını hiçe saymak. Kardeşlik değil kurnazlıktır…
 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • h.özsu...
  1 yıl önce
  İhtiyacın olduğu bu günlerde ve de her zaman ihtiyaç duyulacak olunan kardeşlik olgusu üzerine yapmış olduğun bu bize hatırlatma, sana çalışma için çok teşekkürler. Çalışmalarının devamı temennisiyle...
 • M.t
  1 yıl önce
  Klasik urfa yazarları gibi olma yeter.Bu yeni yolculuğunda başarılar dilerim.
 • Abdülkadir ŞAHİN
  1 yıl önce
  Yazılarının devamını sabırsızlıkla bekler ve başarılar dilerim
 • bir meçhul
  1 yıl önce
  adamsın kardeşim