Reklam
Reklam
Urfa'da Çarpık Kentleşme
Bedir Şahin

Bedir Şahin

Urfa'da Çarpık Kentleşme

02 Aralık 2019 - 21:22

Kentlerin imar, eğitim,kültür ve sanat politikaları kentlerin gelişiminde önemli rol oynar. Ancak en önemlisi imar politikaları ile kentin ferah bir görünüme kavuşturularak estetik güzelliği ön plana çıkarması bakımından önemlidir.

Kadim bir kent olan Urfa Göbeklitepe’den günümüze kadar varlığını sürdürün tarihi bir kenttir. Urfa’nın tarihi dokusuna uygun imar politikaları ile kent modern ve çağdaş bir görünüme kavuşturulabilir.

Bugün Urfa’nın şehir imarına baktığımızda çok ciddi bir çarpık kentleşmenin olduğunu görüyoruz. Üstelik bu çarpık kentleşme tüm hızıyla devam etmektedir. Bir beton yığınına dönüştürülen Urfa’da yeşil alanın çok yetersiz oluşu adeta şehri boğucu bir hale getirmiştir.

Urfa’daki bu çarpıklık o kadar belirgin ki şehri batıdan doğuya ve kuzeyden güneye doğru geçince iki ayrı şehirden geçmiş gibi hissedersiniz.

Bazı mahallelerde imar konusunda ve yeşil alan bakımından biraz iyileştirmeler olsa da özellikle kenar mahallelerde çarpık kentleşme tüm hızıyla devam etmektedir. Hem düzenli bir yapılaşmamanın olmaması hem de yeşil alanın olmaması bu mahallelerin bir beton yığınına dönüşmesine ve yaşanılabilir olmaktan çıkarıyor. Ayrıca bu bölgelerde yapılan konutların ne kadar denetlendiği ve sağlamlık konusunda ne kadar dayanıklı oldukları ise bilinmiyor.

Çarpık kentleşmeye ek olarak şehirde bitmeyen projeler şehri köstebek yuvası haline getirmiş durumda. Sorunlara kalıcı çözümler getirmek yerine günü kurtarmak amacıyla yapılan projeler ise ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Şehre son yıllarda köyden kentte yoğun bir göç olduğu ve bu göçle beraber alt yapı ve imar sorunlarına neden olduğunu biliyoruz. Bu zorluklarla mücadele ederek şehrimizin daha yaşanılabilir bir kent olmasını sağlamalıyız.

Tarih ve inanç turizminin bir arada olduğu Urfa’mıza sahip çıkmamız gerekir. Şehrimizin modern ve çağdaş bir kent görünümüne sahip olması için yetkililerin imar politikalarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Özellikle belirterek söylüyorum kenar mahallelerin yapılarının planlı ve düzenli olması, gerekirse kentsel dönüşüm çerçevesinde bir düzen dâhilinde buraları inşa etmeleri gerekir.

Peygamberler şehri olan kentimizin manevi havasını çağdaş, modern ve ferah bir kent profiliyle özdeşleştirilerek huzur kaçıran değil, huzur veren bir kent olması dileğiyle…
 

YORUMLAR

  • 4 Yorum