Reklam
Reklam
Yeni Doğan Güne Umutla Değil Korkuyla Uyanıyoruz
Bedir Şahin

Bedir Şahin

Yeni Doğan Güne Umutla Değil Korkuyla Uyanıyoruz

08 Kasım 2019 - 10:10


Umut, bizi hayata bağlayan bize yaşama gücü veren yüce bir duygudur.
                                                           *
    Her doğan güneş bizim için bir umut kaynağı olmuştur. Yeni doğan güneş yenilenmiş bir gelecek sunar. Dünden kalan sorunları, sıkıntıları geride bırakıp kendini yenilemiş bir dünyaya merhaba demek, insanlar için her zaman yeni umut olmuştur. Yenilenen dünyayla birlikte insanların duygularında da yeniliğin kaynağı olmuştur.
                                                                *
    Umudunu kaybeden toplumlar geleceğe güvenle bakamazlar. Hele ki umut korkuya dönüşmüşse toplum çözülmeye mahkûmdur. Hükümetler rasyonel ekonomik politikalarla kendi vatandaşlarının gelecek kaygılarına korku değil umut olmayı bilmelidirler.
                                                                *
    Ülkemizde özellikle her seçim döneminde ekonomik büyüme sözü ile insanlarda her seçimle birlikte bir yenilenme umudu olmuştur. Ortaya konan büyük hedefler ve verilen sözler toplumda büyük bir beklentiye neden olmuştur.
                                                                  *
     Ortaya konan büyük hedefler ile uçurmayı planladığımız ekonomimizin şu an kanatları kırık ve perişan bir vaziyette olduğunu sanırım insanlarımız görüyordur. Gerçekleşmeyecek hayaller kurmak vatandaşı boş umutlarla avutmak bir hükümetin kendi vatandaşına karşı ayıbıdır.
                                                                 *
    Ekonominin dinamosu denilen tarım ve çiftçinin durumu içler acısı… Bu gidişle borç batağında olan çiftçi bir iki yıla kadar üretim yapamaz hale gelebilir. Kapitalist düzenin teminatı olan alışveriş merkezleri ve büyük mağaza zincirleri esnafın boynunu büküp belini doğrultamaz hale getirdi. Sanayi sektörü keza aynı sorunlarla uğraşıyor. Yükselen döviz kurlarına karşı üretim yapamaz duruma geldiler.
                                                                *
    Ekonominin gidişatının iyi olmadığının göstergesi vatandaşın sırtına bindirilen zamlardan anlaşılır. Akşam gözümüzü zam haberleriyle kapatıp sabah yine zam haberleriyle açıyoruz. Zamlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Yeni doğan güneş bizim için umudu değil korkuyu getirir oldu. Bu zamları yapanlar asgari ücretten ve asgari ücretin altında çalışan insanlardan bihaber olmalılar. Özellikle iş bulamayan milyonlarca insandan habersizler.
                                                                 *
    İstanbul fatihte dört kardeş ekonomik sıkıntılar nedeniyle kendilerini zehirleyerek intihar ettiler. Bu ülkemizin ayıbıdır. Bu toplumda çözülmenin belirtisidir. Vatandaş bu ağır yükün altında eziliyor. Ekonomik sıkıntılar ve gelecek kaygısı insanları umutsuzluğa sürüklüyor. Bu işin sorumluları umut tacirliğini bırakıp gerçekle yüzleşmelidirler. Aksi taktirde halk bunun hesabını soracaktır.
                                                                *
    Herkesin zaman zaman duyduğu güzel bir söz : “ Umudunu kaybedenin kaybedecek bir şeyi kalmamıştır.”  Elimizden umudumuzu alıp yerini korkuya bıraktınız. Bu ayıp bu işin sorumlularının alnında ömür boyu kara bir leke olarak kalacaktır.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum