Reklam
Reklam
Dilek Demir

Dilek Demir

Dua Vefa'dır

31 Mayıs 2020 - 12:08

Derin derin düşünüyorum bu aralar, insan ilişkilerinde dua nın nasıl bir yeri var diye? Zira hemen hemen tanıdığımız herkes bizden dua istemiştir defalarca, acaba bundan kasıt nedir? 
Bizden dua isteyen herkese dua ediyor muyuz? Kendimize dua ederken başkalarını unutuyor muyuz yahut başkalarına dua ederken unutuyor muyuz kendimizi? 

Ne büyük şereftir bizden dua istenmesi. 
Ne büyük mutluluktur bizim duamıza güvenilmesi. 
Ne de çok şükretmeliyiz dualar üzerinden iletişime geçebiliyor isek hiçbir mesafe gözetmeksizin. 

Eğer biri samimiyetimize güvenerek “bana dua et” demişse, bir düşünmek gerek bence “bu kişi bizden ne istemiş oluyor” diye. Birine dua etmek vefa borcudur zira. Kişi bize diyor ki Rabbine benden bahs et, benim söyleyemediklerimi benim yerime söyle, ya da ben söylesem de sen yine de benim adıma O yüce zata ricada bulun benim için. Yüreğimizi temiz görmüştür belki, beklide ellerimizi ve ellerimizin işlediği amelleri temiz görmüştür de onun adına Âlemlerin Rabbine el açmamızı istiyordur.

 Yani hayatımız içerisinde en değerli en kıymetli anlardan biri olan Rabbimizle buluşma anımızda o kişi de orda olmak istiyor ve Rabbine benden de bahs et diyor. Misafir olmak istiyor dualarımıza. 
Düşünün kime bu kadar güvenebiliriz. Normal şartlarda biri bizden bahs ederse birine muhakkak ki eksik anlatma ihtimalini göz önünde bulundururuz ama Rabbimize bahs ederken eksik veya yanlış anlama gibi bir durum yok hatta bazen dert söylenmez de bize sadece dua istiyorum denir. 
Ne mükemmel bir yaklaşım, derdiyle seni meşgul etmiyor sadece Rabbine benden bahs et diyor; biliyor ki Rabbi zaten ondan haberdardır. Sadece bize duyduğu güven dolayısıyla duamızda bulunmak istiyor. 
Kendimizi düşünelim mesela, birilerinden dua isterken ne hissediyoruz. Eksiklerimizin, samimi olup olmadığımızın farkındayız hatta inanın bazen dualarımızın niye kabul olmadığının bile farkındayız aslında. Fiili eylemleri gerçekleştirmeden sözel anlamda tekerleme gibi söylenen dualardan bahs etmiyorum dostlar, birileri Rabbiyle konuşurken bizden bahs etmesinden bahs ediyorum. Aslında ne çok muhtacız Rabbiyle arasının iyi olduğu birilerinden dua istemeye. Samimi, ibadet ehli güvenilir Birilerinin bize dua ettiğini bilmek bize güven veriyor. 

Eğer bir yerlerde birileri RABBİNE en yakın olduğu bir anda dua edip Ona bizden bahs ediyorsa, daha ne kadar zenginlik isteyebiliriz şu yeryüzünde. Ola ki yüreği yüreğimizden, samimiyeti samimiyetimizden, elleri ellerimizden ve rabbiyle muhabbeti bizim rabbimizle olan muhabbetimizden çok daha değerli çok daha kalitelidir. Öyle bir dua da olmayı kim istemez ki? İşte biz birilerinden dua isterken nasıl ki samimice karşılık görmek istiyorsak birileri de bizden dua isterken geçiştirmeden dualarımıza misafir olmak istiyor. Kanaatimce dua isteyene dua etmek, bir vefa borcudur. 
Geçenlerde yolda bir arkadaşıma rastladım pek görüşmediğim fikren de farklı mecraların insanlarıyız ama yıllardır tanıdığım ve samimiyetine gerçekten güvendiğim bir Müslüman. Neyse sözü uzatmadan hal hatır sorduk biraz coronadan biraz karantinadan bahs ettik, vedalaşırken bana o kadar dua etti ki demediğini bırakmadı, ben sadece âmin diyebildim içten içe. Ve inanın benim kendim için isteyemediğim ne güzel şeyler istedi Rabbimizden, üzerine bir de aklıma geldikçe sana dua ediyorum demez mi, bu duaların üzerine laf söylenir mi daha? Selamlaşıp ayrıldık, ama ben öyle mutlu oldum ki anlatamam.
“Ne güzel bir vefa”
 Yeryüzünde ne vefalı insanlar varmış diye düşünüyordum yürümeye devam ederken birde baktım ki ben halen âmin demeye devam ediyorum. Sadece Allah’ım ona da bu güzelliklerden nasip et diyebildim. Fikir ayrılıkları kalpler Rabbe yönelince ortadan kalkıyor. 
Kim bilir beklide hayatımdaki birçok güzelliğin vesilesi olmuştur bu kardeşim. 
Hamd olsun âlemlerin rabbine…
İnsanoğlu mevki ve makam istiyor oysa mümin bir kalpte olmak ve müminin Rabbiyle buluştuğu bir anda oraya misafir olmak beklide dünyadaki en büyük makam ve mevkidir fikrimce.
 
Değerli bir ablam, arkadaşım, Müslüman kardeşim beni aradı geçen günlerde, sesindeki şevk halen kulağımdadır, “iyi misin” dedi bende “evet iyiyim” dedim. Sen hep iyi ol sana o kadar çok dua ediyorum ki dedi inşallah zeval görmeyesin dedi. Kadir gecesi rabbime benim için, ağlayarak dua ettiğinden bahsetti. İnanın o duyguyu tarif edemem bunu sizlerle paylaşırken bile içim ürperiyor, yeryüzünde ne güzel makamlarımız, mevkilerimiz varmış meğer. Mümin kardeşimiz samimiyetinden ağlıyor ve o arada Rabbine bizden bahs ediyor. Ben iyiyim ve bu dualarla daha da iyi olurum dedim nasıl teşekkür edeceğimi bilemeden. Sorunlarımı, sıkıntılarımı unuttum o an çünkü birilerinin duasında olmak sıkıntıların kasvetinden kurtarıyor insanı. 
Hatıralara hatıra eklerken taze bir kare daha paylaşmak istiyorum, malum telefon bayramı yaşadık hep beraber, telefon üzerinden bayramlaştık birçok insanla, gerek kendi memleketimizden gerek uzak diyarlardan, gerek ailemizden gerek arkadaşlarımızdan birilerini ardık sorduk ve herkesin güzel dileklerine mazhar olduk hamd olsun. Herkes Allah’ın rızasını temenni etti bizlere, arayıp sorduğumuz değer verdiğimiz için, içim ürperdi yine Allah’ım dedim senin rızanı kazanmak değil mi bütün mücadelemiz, böyle değerli insanların hepsinin diliyle senden istediğimiz rızanı belki de kazanacağız. Dünya hayatından kasıt Rıza-i İlahi değil mi zaten. Onlarca kişi Allah senden razı olsun diyorsa bize, hakikaten ne güzel bir durumdayız ne güzel bir mevkideyiz demektir, değil mi? 

Ve şu ayetler yankılandı kulaklarımda. 

“ Ey o Rabbine itaatkâr olan mutmain nefis, 
Sen dön o Rabbine hem razı edici olarak hem razı olunmuş, 
Gir kullarımın içine. Gir cennetime.” 
Fecr süresi 27.28.29.30. 

Rabbimiz razı olunca cennete girmeye hak veriyor bize… 
Bize dua eden değerli kardeşlerimize nasıl vefa borcumuzu ödeyebiliriz ki? Belki de uzun zamandır kalbimizde olan, birilerinin diliyle kabul görmüştür, bilemeyiz.
Birileri Allah ile olan muhabbetinden pay biçmiş bize belki de.  
Bu güzelliğe hangi hediye karşılık olabilir ki, hangi teşekkür yeterli gelir. 
El açtım âlemlerin rabbine bu düşüncelerle, Rabbim dedim bildiğim bilmediğim, duyduğum ve duymadığım, yüzüme karşı dua eden veya gıyabımda dua eden bütün kardeşlerimden razı ol fecr süresindeki gibi ve bize dua edenlere karşı bizi vefasız kılma.Duamizda yer ayırmayı bize unutturma.Bize dua edenlerin sıkıntılarını kendi katından gider.Bizi bizden dua isteyen kardeşlerimize karşı duyarsız kılma.Duaya vefayla karşılık vermeyi ahlak edinmemize yardımcı ol..

Rabbimiz buyuruyor ki Furkan süresinde “De ki duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi” Mutlaka bize dua edenler vardır, buna karşılık yine vefa duadır. Dua müminin rabbiyle buluşmasına misafir olmaktır ve birilerini misafir etmektir dualarımıza, evine misafir almayı sevmeyenler bile dualarına insanları misafir etmeli, zira bizim dualarımıza melekler eşlik ediyor. 
Hz peygamber “Bir Müslüman yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin” diye dua eder buyurmuştur...Müslim..

Rabbimiz bizi vefasız kılmasın.
Dost duaya dua da dosta yakışır.
Birinin duasında olacak kadar dost olalım.
Duamızda yer ayıracağımız dostlarımız olsun. 
Allaha dostlarımızdan ve Allaha kendimizden bahsedelim.

Dua eder ve duanızı beklerim. 

Secde’kar

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • FURKANOĞLU
  4 gün önce
  Allah yar ve yardımcınız olsun,hakkınızda en hayırlı olanları nasip eylesin razı olsun ve razı eylesin tüm inanları,iyileri...
 • Sevgi
  9 ay önce
  Rabbim bizler bihaberken bize samimi dualarında yer veren dostların arkadaşların eksikliğini vermesin..Düşüncede ayrılık olsa da ihlasla yapılan dua makbuldür.....Yüreğinize sağlık
 • Sümeyra Tosun
  9 ay önce
  "Fikir ayrılıkları kalpler Rabbe yönelince ortadan kalkıyor." ifadeniz çok önemli bir teşhis. İdeolojik(grupçu) fikirleri uyuşmayan nice müslüman kardeşler arasında oluşan soğukluklar ümmet olmamızı engelliyor.
 • Meryem özt
  9 ay önce
  Müminin mümine karşı en büyük yardımı dua iledir. İnşaallah dua eder dua bekleriz
 • Şüheda
  9 ay önce
  Rabbime benden bahset inşallah senden bahsediyorum dualarda buluşmak umuduyla dua ile kal çooook güzel bir yazı olmuş insanların unuttuğu birşeyi güzel kaleme almışsın daim olsun inşallah
 • Dilek Demir
  9 ay önce
  Ömürlerinden bir pay ayırıp okuyan herkese teşekkürü borç bilirim.ve Duamda yer ayırmayı vefa borcu olarak görürüm...