Reklam
Rıza'i İlahi, Rıza'İ İnsan
Dilek Demir

Dilek Demir

Rıza'i İlahi, Rıza'İ İnsan

28 Kasım 2020 - 15:52

Bir Allah kul ilişkisidir hayat, sayısız nimetlerle donattığı dünyaya sürgün ederek insanlığı merhametin en büyüğünü gösterdi kullarına Hz Allah.Zira güneşin,ayın,rüzgârın,yağmurun,toprağın,suyun,bitkilerle donatılmış  olan bu dünya hayatının neresi sürgün olabilir ki. Rabbimizin sürgünü buysa onun nimetlerini mükâfatını hayal etmek ne mümkün.
Bu nimetlerle dolu sürgüne başlarken karşılıklı bir etki tepki içerisine girmiş oluyor yeryüzünde ALLAH kul ilişkisi. O bizi yoktan var eder biz varlığımızı ona adarız. O verir biz şükrederiz o alır biz sabrederiz. O ister biz yaparız o olmaz der biz yaklaşmayız, gel der biz koşarız,biz ona el açarsak o hesapsız verir. Böyle muhteşem bir diyalog ister Rabbimiz bizden,öyleki karşılıklı bir rıza içerisinde tamamlayalım diye hayatı.
Hem değil mi ki razı olmak razı olanlardan olmak ve razı olunanlardan olmaktır asıl mutluluk,
‘’’Ey gönül huzuruna ermiş ruh! Sen Rabbinden razı, O senden razı olarak dön Rabbine! Sende katıl has kullarımın içine gir cennetime’’…    ( fecre süresi)    ve böyle bitmeli sürgün hayat hikâyesi.

Dünya hayatı içerisinde herkesin muradını anlamaya çalışır beklentilere karşılık vermeye çalışırız. Evet, bu insanlık olarak birbirimize sunduğumuz güzelliklerdir. Fakat kaçırdığımız en büyük nokta şu ki; bu dünya hayatında Rabbimiz bizden ne murad etmiştir asıl meselemiz tamda budur. Buraya anlam yüklemeden insanlarla veya tabiatla kurulan diyalogların hiçbirinde sağlıklı bir sonuç olmayacaktır.
Dünya hayatı bizim rabbimizden razı olmamız gereken bir geçiş noktasıdır.
Ahiret yurdu ise Allah'ın bizden razı olacağı son duraktır. Bu bütünlüğü bozmadan yol almak zorundayız.Aksi takdirde karşılıklı rızayı gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır.
Karşılıklı rıza içinde olmak Allah’ın bizim istediklerimizi yerine getirmesi ve sonrasından da bizim onun istediklerini yerine getirmemiz olarak anlaşılırsa dünya sürgünü ahirette de devam ederek müebbet bir sürgün olur bizim için. Karşılıklı rıza içinde olmak kısaca onun gönderdiği dünyada onun yarattığı bir kul olarak onun verdiği nimetlerle yaşayabildiğimizi unutmamak. Yani tamamıyla onun iradesi etrafında bir hayat yaşarken yine de ona dönmek ondan istemek onun verdikleriyle dünyayı güzelleştirip ahirette de güzel makamlar elde etmektir. Bizim Allah’a kendimizden verdiğimiz hiçbir şeyimiz yoktur dostlar ancak onun verdikleriyle ona sunabiliyoruz hayatı. Biz onun verdiklerine razı olursak dünya hayatı kolaylaşır biz onun aldıklarından razı olursak dünya sürgünü anlam bulur. Bize düşen bu süreçlerde yine onun gönderdiği kitaba uygun hareket etmektir.
Dünya hayatında Rabbimize teslim olmak zayıflık değildir eksiklik değildir, iradesizlik değildir.En güçlü ilah odur, ondan başka üstün özellikleri olan hiçbir ilah yoktur, hüküm ancak onundur, böyle bir İLAH a kul olmak ancak bizlere şereftir. Eğer biz Rabbimizin verdikleriyle ona karşı teslimiyyet içerisinde olup rıza gösterir isek o zaman Rabbimizde bizden razı olacaktır. Veren de alan da odur, güldüren de ağlatan da odur. Yaşatan da öldüren de odur. Bize düşen apaçık bir rıza içinde olup ona teslim olmaktır.
Evet, hakikat şu ki dünya hayatının güzel yönleri olduğu kadar acı ve tatsız tarafları da vardır.ve bunlardan razı olmak bunlara  teslim olmak hiç kimsenin istediği bir durum değildir. Hep mutluluk istenir hep mutluluk beklenir hep bir kazanç hep bir başarı, oysa Rabbimizin esmalarını iyi bilirsek her bir esmasının yeryüzüne tecellisi başka başkadır. Hepimizde şahit olmuşuzdur ki bu dünya hayatında bazen bir acının yaşattığı olgunluk ve tecrübeyi birçok mutluluk yaşatamaz. Bazen bir mutluluğun yaşattığı şükrü ve hamdi hiçbir acı yaşatamaz. Siyah ve beyazın olduğu bir dünyada, eksi ve artının olduğu bir dünyada iyi ve kötünün olduğunu da bilmek gerekir. Bir bütün olarak dünya hayatını ele almak lazım sadece yaşadıklarımız üzerinden değerlendirmemeliyiz şu koca dünyayı kendi küçük dünyamızda. Zira  güldüren de ağlatan da O dur… necm süresi
Teslim olmak, razı olmak acımızı da mutluluğumuzu da görmezden gelmek demek değildir. Teslimiyyet kendi içinde selamete çıkmayı temsil eder, kelime kökü olarak Rabbimizin selam ismiyle ve gönderdiği dini Mübin İslam'la da bağlantılı ele alınmalıdır. Aslında Allahtan razı olmak teslim olmak teslim,olmak ta selamete çıkmaktır kısaca.
Şimdi diyeceksiniz ki kimin ne haddine Allahtan razı olmamak Allah bizden razı olsun yeter. Ama dönüp hayatlarımıza baktığımızda Rabbimizin gönderdiği hangi emrini hayatımızda uygulamıyor ve uygulamak istemiyor isek o emrinden razı değiliz demek olmuyor mu. Zira âlemlerin Rabbinin gönderdiği her emir her yasağa karşı, her mutluluk her hüzne karşı ancak teslimiyetle ona karşı ondan razı olduğumuzu gösterebiliriz. Ve bu teslimiyyetler bizi selamete çıkaracaktır dostlar, bazen uzun sürer dünya sürgünü, bazen kısa ama hep bir rıza içinde olmak gerek.
Rıza'i İlahiyi bekleyen biz kullar rızai insan ekseninde bir ömür yaşamamız gerektiğini unutmamalıyız.
Şu geçici dünya hayatını rızai insan olarak tamamlarsak ne mutlu bize ki rıza'i İlahiye kavuşuruz inşallah. Zira dünya hayatı bizim rabbimizden razı olacağımız yerdir bunun neticesindeki teslimiyyet ve davranışlarımızla da inşallah ahirette Rabbimiz bizlerden razı olacaktır diye ümit var olalım.Çünkü kuranı kerimde bu müjdeleri veriyor bize Allah Zülcelal. Müjde almak kimi heyecanlandırmaz ki değerli dostlar. Allah Zülcelal karşılıklı rıza içinde olmanın müjdesini fecr süresinde verdi bize ve daha nice nice müjde ve mutluluk içeren ayetlerle süsleyelim hayatımızı.
‘’Bilesinizki  Allah’ın dostlarına korku yoktur ve onlar üzülmeyecekler de’’. Yunus süresi 62.ayet
O yüce zata kul olma şerefine bizi nail kılmışa
Hz âdem ve Havva ile başlayan, Sürgün diye gönderdiği dünya hayatımızı böylesiyle süslemişse,
Ona kulluğumuzu yaparak rıza'İ insan olursak, rıza'i İlahi ile karşılaşacağımız esenlik ve mutluluk ancak yine onun lütfudur.Rabbim onun emirlerine karşı rızamızı arttırsın ve bizi razı olduğu fecr süresindeki kullarından eylesin inşallah.
                                           Secde kâr

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Fatma
  1 ay önce
  Yüreğine sağlık dilek hocam...
 • Veli DİVAR
  1 ay önce
  Her yazınızı okuduğum da Rabbime yönelişim biraz daha artıyor. Kaleminiz rızai ilahi olması biz okuyucuları içten etkilemektedir. Rabbim sizlerin samimiyetini ve kaleminizi rızai ilahiden ayırmaması dileğiyle...
 • Leyla :)
  1 ay önce
  Amin inşallah. Emeğine sağlık Dilek ablacım..
 • Dilek Demir
  1 ay önce
  Ömürlerinden bir pay ayırarak okuyan herkese teşekkürü bir borç bilirim.
 • Adem KOÇ
  1 ay önce
  Yüreğinize sağlık.. kaleminiz ve kelâmınız hakka çağıran bir davetçi gibi . Bu güzel hasletiniz İNŞALLAH mahşerde esenliğinize vesile olsun.. Allahın nurunu ağzı ile söndürmeye karşı o nur için bir ömrü vakfetmek gibi bir şey yaptığınız.. RABBİM bu yolda istihdam eylediği şerefli zümrelerin bir ferdi eylesin hepimizi...