Reklam
Reklam
Salih dostluklar samimi ilişkiler.
Dilek Demir

Dilek Demir

Salih dostluklar samimi ilişkiler.

03 Şubat 2021 - 09:15

Hayat dostlarla güzeldir elbet. Hepimizin ihtiyaç duyduğu temel gıda gibi ihtiyaçtır dostluk. Samimi ilişkiler hayatta vaz geçilmez bir güzelliktir hepimiz için. Fakat içi boş samimiyetler, dünyaya dayalı kuru ilişkiler demektir. Bir önceki yazımda samimiyetsiz ilişkilerden bahs etmiştim diye tekrardan aynı şeylerden bahs etmek istemiyorum. Birazda samimi ilişkilerden, Salih dostlardan bahs etmek istiyorum. Aslında asıl ihtiyaç duyulan ilişkiler de samimi ve salih olması gereken ilişkiler değilmi dir. Ailemiz, eşimiz, arkadaşımız, çocuklarımız, komşularımız vs. hayatımıza dahil olmuş her kim var ise onlarla ilişkilerimizin salih ve samimi olması bizler için büyük kazançtır elbet. Fakat altı boş samimiyetler bizim için büyük kayıplara sebep oluyor.
Dostluk sadece yabancı birileriyle gerçekleşecek bir durum değildir. İnsan bazen eşiyle bazen kardeşiyle, bazen yeğeniyle, bazen kuzeniyle ve bazen çocukları ile de dost olabilir. Dostluğun ve samimiyetin belirli kriterleri, sınırları ve beraberinde getirdiği sorumlulukları olmalıdır. Böylesi özel ve güzel kavramların içini boşaltarak kullanmak hatta yaşamak bu kavramlara ve topluma karşı zulümdür.
Samimi ve salih ilişkiler, kendi içinde yeterince anlam barındıran kavramlardır. Fakat biz birçok kavramın anlamını ve mahiyetini bilmeden kullandığımız gibi bu kavramların da içi boş hallerini kullanıyoruz.   Oysa samimiyet beraberinde nasihati, tavsiyeyi, övgüyü ve eleştiriyi de barındırmalı. Samimi ilişkiler, sağlam temelli ve uzun soluklu beraberliklerdir. 

Maalesef ki toplumsal ilişkilerde meşhur bir sözü çok duyarız. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diye diye milyonlarca yılanı uyuttuk.  Fakat k bu uykularından uyanıp topluma karışan başkasının yılanı bizi, bize karışmayan yılanlarda başkalarına zehir akıtır oldu. Yani ortada bir yılan varsa ve herkim bununla karşılaşıyorsa vakti zamanında başı ezilmeliydi ki başkasına da zarar vermesin. Ve başkasına zarar vermeyen yılanlarda gelip bizi bulmasın. Ben bana dokunmayan yılanın başkasına dokunmasına nasıl müsaade ettiysem başkasının yılanı da bana dokunur gözüyle bakmalıyız toplumsal ilişkilere. Eğer birbirimizi yılanlardan korumaz isek toplum olarak fesada uğrarız. Ve bizden sonraki nesiller için uyuyan yılanlar bir gün uyanacaktır bunu bilelim derim. 

Salih dostluklar samimi ilişkilere sebep olmalı ancak. Eğer dostluklar salih değilse ilişkilerin samimiyeti tartışılmalı bence.
Dost acı söyler, dost uyarır, dost eleştirir vs. gibi kullandığımız ifadeler, zorladığımız bir tür samimiyet anlayışına sebep oluyor. Ehil olmadığı konularda uyarmak, eleştirmek her dostun işi olmamalı bence. Sadece dost olduğu için acı konuşmasına gerek yok kimsenin. Uyarıyı, eleştiriyi, nasihati yapabilmek için salt dost olmak yeterli değildir. Acıyı söyleyen dostu hayatından çıkaran ne çok insan tanıyorum. Bu kez de doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye söyleniyor acıyı söyleyen dost. Söylediği acı ifadelerden den sonra çektiği acılarıyla baş başa kalarak. 
Bilgi, bilinç, şuur ve eğitimin ortaya koyduğu ahiret endeksli dostluklar bu tür beşeri tanımlara ihtiyaç duymazlar. Salt dünya menfaatini koruyan dost salih dost değildir. Dünyanın geçiciliği gibi dünya odaklı olan dostluklarda gelip geçicidir.
‘’Salih dostluklar’’  Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olan, ahirete dayalı, uzun soluklu her iki dünyayı kapsayan hedefleri olan ve dostunun hayatında salih amele sebep olan ilişkilerdir.
Salih dostluklar ancak hayatımızda salih amele dönüşebilen samimi ilişkiler kurabildiğimiz insanlardır.
Salih bir dostluğun samimiyeti ancak ortaya çıkan salih amellerle ölçülebilir. 
Dostluk; dünya hayatında beraber yeme, içme, gezme, alışveriş yapma vs. dostluklara samimiyet yüklemek, daha sonra da aniden menfaati sarsacak bir durum söz konusu olunca hayatımızdan çıkarabildiğimiz ilişkiler değildir. Dostluk bitecek olan şu fani dünyada fani olan ilişkiler de değildir.
Salih dostluklar; ebedi hayata taşınması gereken değerli ve eşi bulunmaz bir hazinedir.
Salih dostluklar; salih amele dönüşebilen ilişkilerdir.
Evrensel kitabın güzel ayetleri bizi dostlukta salih olmamız gerektiğini söylüyor. Nitekim kuranı kerimde hepimizin çok iyi bildiği Asr süresindeki hüsrana uğramayacak olan grup:
  ‘’ Ancak onlar iman edip salih amel işleyip birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden kimselerdir.’’  (asr süresi  3 )
Diye buyurulmuştur.
 Net olarak ifade ediliyor ki iman edip salih amel işlemek kendimiz için olan bölüm iken, hakkı ve sabrı tavsiye etmek salih dostluklara sebebiyet vermektedir. Birbirine kendi doğrularını dayatan dostluklar değil hakkı ve sabrı tavsiye etmek gerektiğini net bir şekilde ifade ediyor. Yine hakkı söylemek yeterli olmuyor sabrı da tavsiye etmek gerekiyor zira hak tavsiyesinde bulunmak kolay fakat hakkı yerine getirmek için bir sabır gerektiğini de tavsiye edin birbirinize diyor. Ayrıca aziz kuran bizden ilişkilerimizi gözden geçirmemizi istiyor. İman edip salih amel işleyen biri bize hakkı ve sabrı tavsiye edebilir ancak. Yine biz salih amele sahip değil iken nasıl olurda salih dostluk kurabiliriz. Salih ameli olan dost, bizde de salih amele sebep olur. Fakat salih ameli eksik olan biri başkasında salih bir amele sebep olamaz. Salih bir dostluk salt acıyı söylemekten ibaret değildir. Çünkü hakkı söylemek, hakikati göstermek ancak salih bir dostun işidir. Ve hakikat insanı acıtmaz sadece sabrı beraberinde getirmelidir.
Oysa toplum olarak dostun sözüne acıyı yüklemekle meselenin içinden kolaylıkla çıkıyoruz. Oysa dostun en aziz görevidir hakkı ve sabrı tavsiye etmek. Aksi takdirde hüsrana uğrayacağımızı söylüyor ayetler.
Yine beled süresin de sarp yokuşu anlatan o mükemmel ayetlerde,
 ‘’sonrada iman edip birbirine sabır ve merhamet tavsiye edenlerden olmaktır.’’ ( beled 17 )
 Diye buyurulmaktadır. İlahi bir dostluk görevidir tavsiyede bulunmak. Hele de her şeye rağmen merhametli olmayı tavsiye edebilmek gerek. Beled süresi açık ve net bir şekilde bizlere sabır la beraber merhameti tavsiye etmemiz gerektiğini söylüyor.
 Her iki ayette de bizlerden istenen iman edip, salih amelde bulunup sonrada tavsiyede bulunmaktır. Ve bu tavsiyelerde hakkı, sabrı ve merhameti konu etmek lazımdır. Bu kavramların her biri birer ansiklopedi kitapları gibi geniş ve anlamlı kavramlardır. Bu kavramları tek tek burada açamayacım için sadece salih dostluğun kuran endeksli olması gerektiğine değinmek istedim. 
Eğer bir dost Allaha karşı salih amelde bulunmuyorsa, karşısındakine de salih tavsiyelerde bulunamaz.
Eğer bir dost salih amel işlemeden nasihat ediyorsa o hak değildir.
Eğer bir dost dostuna salih amel işlemesini tavsiye etmiyorsa o ilişki samimi değildir.
Eğer bir dost gerçekten samimiyet ölçüsünde ise, salt kendisi için değil dostu için de ahirete yönelik davranışlarda bulunması lazımdır.
Eğer bir dost dostunun hata ve günaha daldığını görüyor ve samimiyeti gereği onu uyarmıyorsa bu ilişki salih değildir.
Yine şura süresi 38. Ayette dostluk ilişkilerinin nasıl salih amele dönüşmesi gerektiğini bizlere açıklıyor. Aziz kuran bu minvalde daha birçok uyarı ile bizleri uyarırken, hiçbir konuda kitabullahta bir eksilik olmadığını bizlere gösteriyor.
Salih bir dostluk Allah’ın emridir, değerli dostlar.
Dostlarımızın hayatında salih amele dönüşecek derecede samimi ilişkiler kurmalıyız. Ve herkesi dost edinmemeli, ancak salih amele dönüşecek olanlarla samimi ilişkiler kurmalıyız.
Salih amel işlemek te yetmiyor, birde salih amel tavsiye etmeliyiz dostlarımıza, öyle ki tavsiye ettiklerimizle insanların hayatında salih amele dönüşelim.
Birilerini hayatında salih bir dost olmak; namaza sebep olmak, dürüstlüğe sebep olmak, helal haram kazanca sebep olmak, adalete ve iradeye sebep olmakla ancak samimi ilişkiler kurulabilir.
Velhasıl kelam salih dost olup, salih dostlar bulalım inşallah.
İnsanların hayatında bırakacağımız en güzel iz, salih bir ameldir. Ancak o vakit ilişkiler samimi olabilir.
Hepimizin dostlukları salih, ilişkileri samimi olur umarım.
 Hayatımızda salih amel olan insanlarla ahirette de beraber olacağız biiznillah. Zira ahirette kişi salih amelleri ile baş başa kalacaktır.
Salih dostlarınız çok olsun. Samimi ilişkileriniz cennette baki olsun dostlar.                                                secde'kar

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Furkan TOPRAK
  3 gün önce
  Salihala salihatlarimizda olur inşaAllah
 • Sevim kaya
  3 hafta önce
  Eline emeğine yüreğine sağlık.
 • Yıldız erköseoğlu
  3 hafta önce
  Rabbim samimiyetsiz arkadaşlık ve dostluklardan Uzak eylesin bizleri.dost kalmak üzere.Allaha emanet ol
 • Leyla Balyemez
  3 hafta önce
  Rabbim salih amellerini, dostlarini ve kalemini bereketlendirsin bacım...
 • Ayfer Güzel
  3 hafta önce
  Yüreğine ve kalemine sağlık bacım
 • Rahime keskiner
  3 hafta önce
  Selamın aleyküm. Gerçekten hakiki dostluğu çok güzel ifade etmişsiniz. Ağzınıza sağlık kaleminize kuvvet.
 • Adem Erdoğan
  3 hafta önce
  Dostluk; dünya hayatında beraber yeme, içme, gezme, alışveriş yapma vs. dostluklara samimiyet yüklemek, daha sonra da aniden menfaati sarsacak bir durum söz konusu olunca hayatımızdan çıkarabildiğimiz ilişkiler değildir.
 • Dilek Demir
  3 hafta önce
  Ömürlerinden bir pay ayırarak okuyan herkese teşekküü bir borç bilirim.
 • Kubra
  3 hafta önce
  Kaleminize sahlik cok guzel anlatmisiniz
 • Emine keskinler
  3 hafta önce
  MasAllah ablacım ne kadar guzl bir yazı Allah yolunuzu da bahtinizida açık etsin