Reklam
Reklam
Sinelerin imtihanı
Dilek Demir

Dilek Demir

Sinelerin imtihanı

23 Mart 2021 - 12:07

Hayat döngüsü dönerken konuşmalarımız, tavırlarımız, yaptıklarımız, kazandıklarımız, kaybettiklerimiz le hep karşı karşıya kalırız. 

Hayatın ağır yükü en belirgin haliyle karşımızda durur. Bizden sakladığı gizli tuttuğu bir şey yoktur. Sadece bizim anlayamadıklarımız vardır hayat karşısında. Biz Müslümanlar olayın hikmetini göremediğimizde içinde bulunduğumuz meseleleri eksik görüp eksik anladığımıza inanırız.

Ellerimizin yaptıkları işler, ayaklarımızın gittiği yerler, dilimizin söylediği sözler derken insan olmanın bütünlüğünü yaşamaya çalışıyoruz nefes aldığımız şu dünya da.

Birde sinelerimiz var ki;  dış dünyaya yansıyan tarafımızın aslıdır, hakikatidir. Sessizdir, dilsizdir, profil siz dir belki ama insanı çok güzel yönetir, yönlendirir, şekil kazandırır, duruş kazandırır, ortaya tavır koydurtur. Sessizdir belki ama en çok onun sözü geçer üzerimizde, tabi kulak vermeyi bilene.

Hani kimselerin bilmediği yönümüz vardır ya dostlar, gizli yanımız, ayıbımız, özrümüz, eksik kusur veya başarılarımız, kimselere söylemek istemediğimiz ya da söyleyemeyeceklerimiz, sadece kendimizle aramızdaki sırlarımız, sadece bizim olan yönlerimiz, belki ibadetlerdeki eksikliklerimiz, belki dua da dillendirecek cesarette bile bulunamadıklarımız, hata günaha meylimiz, pişmanlıklarımız, aşklarımız, sahip olmak istediklerimiz veya yüreğimizin mahrum kaldıkları, Allah’a karşı acziyetimiz, kim bilir belki de kaçırdığımız sabah namazları veya dilimize hakim olamadığımız zamanlarda günaha bulaşmış kelimelerimiz,
 Sessiz sinelerimizin çığlıklarıyla baş başa kaldıklarımız oluyor ya dostlar,  işte tamda burada imtihan içerisinde olduğumuzu hatırlamak isterim. 
Sinelerde olanları sahipsiz kimsesiz sanmayalım. Benliğimizin rabbi bizleri sinelerde bile yalnız bırakmıyor ve bu durumu Aziz kuranda bize şöyle anlatıyor.
‘’And olsun ki insanı biz yarattık. Bu yüzden biz onun içinden geçenleri dahi biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.    ( Kaf süresi 16 )
Yalnızlığın karanlığını aydınlatan ayet açık ve net olarak karşımızda duruyor. 
 Aziz olan Allah; sırlarımız sır adını almadan, gizlediklerimiz gizlenmeden aşklarımız yüreklerimizi yakmadan, canımız daha yanmadan, mutluluklar coşkuya dönmeden, sevinçler hamd diliyle göğe çıkmadan sinelerimizden haberdardır. 
 Şimdi biz sinelerimizin hissettiklerinin boş şeyler olduğunu mu düşünelim, ya da sinelerimizden habersiz mi kalalım, kulak vermeyelim mi şah damarımızdan yakın olanın haberdar olduklarına.
Allah’ın büyüklüğü karşısında gittikçe küçülen insan;  Allah’ı yücelterek değer bulma şansına sahip, fakat kulaklarımız çok hassas olmalı,  daha kimseler bilmeden sinelerimize kulak vermeliyiz, zira bazı tevbe ler kimse duymadan yapılmalı, bazı hamd ler kalp diliyle arşa yükselmeli, bazı güzellikler sinelerde kalmalı, bazı acıların sesi sessizliğin de Rabbi olanla aramızda kalmalı.

Bireysel imtihanların fazlaca dillendirildiği ortamlarda hikmeti bulmak kanaatimce mümkün olmuyor. Kelimelere müsaade ettiğimiz sürece dilimize hakim olamayız. Her kelime sinemizden dilimize dökülmeli o zaman bazı imtihanların birey  ve onun sahibiyle arasında bir bağ olduğunu göreceğiz.
Zira dillendirilmeden kabul olunan duaların şahidiyiz. Kendimize bile söylemeye çekindiklerimizin karşımıza çıktığının şahidiyiz. Kimse duymasın deyip kendimizde kulaklarımızı kapattığımız halde ilahi bir elle almamız gereken ders için başımıza gelenlerin şahidiyiz. Kendimizi kaptırmaktan korktuklarımızla başbaşa kalınca yaşadığımız mücadelenin şahidiyiz. Bazı mutluluklar karşısında nimete şükretmeden nimetle coşkunca şımarmamak gerektiğinin şahidiyiz. Çünkü sinelerimizde bile yalnız bırakılmamışız şükürler olsun.

Sinelerdekiler le ilgili Kuran’ı Kerim de bir çok ayet mevcuttur. Dileyen bunları bir araştırma konusu olarak tek tek ele alabilir. Ben sadece birkaç ayeti konumun başına tac edeceğim.
Aziz olan Allah     ‘’ sözünüzü ister gizleyin, ister açığa vurun; bilin ki O kalplerin içindekini bilmektedir.’’  (mülk süresi 13) 
 hiç kimse ile paylaşmadığımız sinelerimizin belki sıkıntıdan belki mutluluktan çatlayacak derecede sakladıkları Allah ile aramızdaki sırlarımızdır.  Ve Allah sırları ele vermez. 
Kuranı kerimde aziz olan Allah ; ‘’ göklerde ve yerde olanları bilir. Gizlediklerinizi ve açığa vurduklarınızı da bilir. Allah kalplerde (sinelerde) olanı bilendir.  (teğabun 4 )
 Allah’ın bildiği her olayda bir imtihan içerisindeyiz. Sinelerde saklı olanı kimseler bilmese de bazen bunlar için tövbe gerekir, bazen şükür gerekir, bazen dua gerekir. Bazen utanmak gerekir, bazen de ihtiyaç listesi Allaha sunulur. Yeter ki sinemizden haberdar olalım.
 İnsanız, aciziz, eksik ve kusurluyuz, ola ki sinelerimiz de hatamız, günaha meylimizin olduğu sırlarımız olur. Allah’a karşı tövbeyi eksik etmeyelim. Olur ya Allah bizi hiç bilmediğimiz yerlerden maddi manevi rızıklandırır kimsecikler bilmese de, Allah’a karşı Hamdi, şükrü eksik etmeyelim. Olur ya bir şeyin olmasını çok ister ama başkalarına hatta kendimize dillendirmeye çekiniriz, Allah’ın haberdar olduğunu bilerek sinelerdeki gizlilikleri ona gönül rahatlığıyla bırakalım. 
Elhamdülillah ki sinelerimizin sahibi var ve bizi yalnızlığın dipsizliğinde bile yalnız bırakmıyor. Eğer Allah biz aciz kullarını  sinelerimizdekiler le  yalnız bıraksaydı nasıl bir yalnızlığın dipsizliğine düşerdik tahmin etmek bile istemiyorum. Bazı konuları paylaştığımız halde kısır döngüden çıkamaz iken, sadece kendi düşünceler ve korkulanlarımızla gireceğimiz döngü için kısır kelimesi bile eksik kalırdı değerli dostlar.

Sinelerimizle baş başa kalarak Allah ile aramızdaki mesafesizliğin kıymetini bilmeliyiz.

Ve burdan başlayarak yaşamak ve insanlarla olan hayatı paylaşma becerimize yeni güzellikler ekleyebiliriz. 

Sinelerimizi sahibine emanet ederken, sinelerdeki sessizliğin sesine kulak veren herkesin duyacağı çok kıymetli hakikatlerin olacağını hatırlamak ve hatırlatmak isterim. 

Sinelerdeki kimsesizliğin ve yalnızlığın rabbine emanet olunuz.

Secde kar

YORUMLAR

 • 17 Yorum
 • Eser aktaş
  2 hafta önce
  Herşeyi gören ve işiten AZİZ ALLAH Sizden razı olsun İNŞALLAH insanları bir nebzede olsa aydınlattığınız için andı secdeye gelmeyen bir dua bile bilmeyen YÜCE RABBİMİN kulları vardır bir zikir bile paylaşılıp ogretildiginde bile etkilenip namaza başlayan olur İNŞALLAH bir söz insanı etkiler ve vesile olmak ne mutlu dur kişiye KURAN dan bir kelime dahi paylaşmak bence çok önemli bir husustur bende yeni başladım kotu bir yaşantıdan bir anda bayram namazıyla İNŞALLAH bu sevda devam eder ve ömür boyu sürer gider demek istediğim bir kere namaz kılsam ne olur diyenler var bilmeden tabi tövbe aşa onu ALLAH bilir bir rekat namazın seni cennete götürür öyle büyük bir YÜCE ler YÜCE si ALLAH (C.C)var vesile olur devam edersin bir söz bile imanlı birini etkiler ve imanın şartlarını yapmaya baslar dünyasını ve ahiretini kurtarır ne mutlu sizlere ki yapıyorsunuz bilgilendiriyorsunuz bizleri ALLAH (C.C) razı olsun
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Sayın Eser aktaş. Güzel dilek ve dualarınız için çok teşekkür ederim. Namaza başlama Hikayeniz ve samimiyetiniz den çok etkilendim.. Maşallah , Rabbim daim etsin. İbaderleriniz geçmiş günahlarınıza kefaret olsun inş.. Rabbimin lutfetiği hidayet size mübarek olsun.
 • Ayşe dag.
  2 hafta önce
  Allah sizden razi olsun sizin gibi samimi degerli allah dostlarinin sayilarini arttirsin inşallah başarılarınızın devamini dilerim.dilek hocam.
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Ayşe Dağ. Allah razı olsun. Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
 • Emine Güneş
  2 hafta önce
  Ne kadar güzel ifade etmişsin, gizliyi de acığı da bilen bir rabbbimizin olduğunu. Yüreğine sağlık hatırlattığın için.
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Emine Güneş hocam, teşekkür ederim.
 • Sevdiye Müjdeci Ürün
  2 hafta önce
  Cok kıymetlı ıhya edıcı cumleler. llah Daum eylesın
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Sevdiye müjdeci ürün. Çok Teşekkür ederim
 • Ayşe Üzümcü
  2 hafta önce
  Ne kadar içten yazmışsın Dilek hocam. Uzun zamandır ilk defa bir yazı bitmesin şevkiyle okuduğum ilk yazı. Tabi söz konusu sineler ve sinelerin her şeyden haberdar olan Rabbi olunca... İşte öyle
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Değerli Ayşe Üzümcü hocam. Manevi yönünüz herdaim beni etkilemiştir.İçten duygularınız için teşekkür ederim.. teşekkür ederim
 • Emine keskinler
  2 hafta önce
  En guz yazılarınızda birtane güzel yureğiniz dert görmesin
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Allah razı olsun. Emine Keskiner. Yüreği güzel nacım.
 • Sevim Kaya
  2 hafta önce
  Yine yürekten yazılmış bir yazı. Eline emeğine kalemine birde yüreğine sağlık.Dilek hocam
 • Dilek Demir.
  2 hafta önce
  Yürekten teşekkür ederim Sevim hanımcım. Bu güzel dilekler yüreğinizin güzelliğindenir.
 • Zekiye
  2 hafta önce
  En büyük barınağımız yüreğimizdir fakat an gelir ki orda bile barınamaz oluruz. Sözün geçmez orda susarsın yüreğine, bazen kırılırsın yüreğine, sesiz sedasız oturursun sana ayrılan köşede. Yüreğinize sağlık DİLEK lerim ile.
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Güzel yürekli zekiye hanım, yüreğiniz acı görmesin. Yürekten gelen güzel sesinize teşekkür ederim.
 • Dilek Demir
  2 hafta önce
  Ömürlerinden bir pay ayırarak okuyan herkese teşekkürü bir borç bilirim..