Reklam
Kısa Sözlerin Yan Etkisi 1
Enes Uğuzlu

Enes Uğuzlu

Kısa Sözlerin Yan Etkisi 1

22 Eylül 2019 - 20:56

Kısa sözleri paylaşmak güzeldir, fakat bazı sözler yazının/konunun tamamından yani bütününden koparılıp paylaşıldığında sorun çıkarıyorlar. Dolayısıyla yanlış anlaşılmaya sebep oluyorlar.

Örneğin; Güven

Şimdi birileri kalkıp, insanlara güvenmemeyi temsil eden bir söz paylaşıyorlar. Maalesef, güvenmemeyi temsil eden bu tür sözler paylaşıla paylaşıla, söylene söylene, insanların birbirlerine olan güvenini zamanla kaybettiriyor.

İnsanlar artık birbirlerine güvenmemeye başlıyorlar. (paylaşan ve söyleyen kişiler dahil)

Oysa ki, o sözler bir makaleden yada Bir kitapta konu bütünlüğü içerisinde geçmiştir. O konuyu bütünlük içerisinde okuduğumuz zaman, göreceğiz ki, güvenmemenin bir takım nedenleri vardır, güvenmenin de bir takım nedenleri olduğu gibi.

Sözleri bağlamından kopardığımızda, neden ve niçinleri gözardı ediyoruz. Gözardı edince parçacı yaklaşımlarla insanlarımızın arasında bir çok sorunlar meydana geliyor.

Günlük binlerce hatta milyonlarca sözler paylaşılıyor, her sözün elbette ki kıymeti değeri vardır, fakat önemli olan o sözlerin bizlere ne kattığıdır. Faydalımı oluyor zararlı mı?!

Mesela bir söz paylaşılıyor şöyle diyor;

- "Kimseye güvenme, kendin ol, en yakınına bile güvenin olmasın, çünkü insanlar yalancıdır, seni yarı yolda bırakırlar sonra hayal kırıklığına uğrarsın."

Şimdi bu sözün kime nasıl ne faydası olacak, tam aksine bu söz bir zehirdir. İnsanlar arasındaki güven mekanizmasına Virüs gibi girip güven sistemini çöktürmüş olur.

Hani denilir ya,
"Yarım doktor insanı candan, yarım hoca da insanı imandan eder." Derler." 

Evet, kısa sözleri de "yarım doktor veya imam" biçiminde alalım. 

Yani kısa sözleri genel itibariyle (yarım konu/söz olarak) algılayıp bu şekilde  tedbirli yaklaşırsak, sözün geçtiği konuyu bütünlük içerisinde okumayı gözardı etmeyeceğiz, yazıları bütünüyle okursak bizim için daha faydalı olacak diye düşünüyorum.

Burada örnek olarak "güven'i" ele aldık, 
Bu ve buna benzer nice örnekler vardır.

Naçizane tavsiyem şudur; Kısa sözleri paylaşmadan önce, o sözün hangi yanlış anlamlara sebep vereceğini dikkat edelim. 

Saygı ve Sevgilerimle

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum