Reklam
Reklam
Hz. Allah sürece bakar, sonuçlara değil
Erkan Furkan

Erkan Furkan

Hz. Allah sürece bakar, sonuçlara değil

29 Nisan 2021 - 20:05

 Yüce Allah, biz kulları için her yerde ve durumda rızası yolunda gayret etmemizi ister. 


Hz. Allah, sonuçlara değil sürecin doğru işlemesine, işletmemize, doğru olanı yapmamıza bakar ve değer verir. Hz. Allah hayatın hiçbir alanında bizden ve hiç kimseden mutlak başarı beklemez.

Mutlak başarıyı beklemeyen Hz. Allah hepimizden, her yerde ve zamanda sürece, ilkelere, usullere uymamızı ister ve bekler. Zihnimizde kalıcı olması için örnek verecek olursak Hz. Allah çok zengin olmamıza bakmaz ama helal ve harama dikkat edip etmemize; Hak, hukuka riayet edip etmediğimize bakar ve buna göre karşılık verir. Hz.

Allah kimliğimize bakmaz ama kişiliğimize, davranışlarımıza bakar ve ona göre karşılık verir. Hz. Allah sayılara da takılmaz kaliteye bakar on bin rekât namaz kılıp kılmadığımıza bakmaz ama namazda ihsan şuuru olmasına bakar ve ona göre karşılık verir.

Hz. Allah yaşa ve gençliğe bakmaz bu nimetlerin rızası yolunda kullanılmasına bakar. Servete, eve, villaya, arabaya ve sahip olduğumuzu sandığımız aslında emanetçisi olduğumuz hiçbir şeye bakmaz bunların nasıl, nerede, ne şekilde kazanıldığına ve nasıl, nerede, ne şekilde kullanıldığına bakar ve karşılık verirken bununla birlikte bunların hiç birisinin Allah katında sinek kanadı kadar değeri de yoktur.

Biz aciz, eksik, aceleci, zayıf, cahil, sınırlı kul olduğumuzdan bunlara çok değer verip anlam yüklesek de Allah’tan bunların hayrını, bereketini, Hz. Allah rızası yolunda kullanımını isteyip başarırsak ancak o zaman iyi iş yapmış olacağız. Selam , dua ve muhabbetlerimle… A.Erkan FURKAN 29.04.2021

YORUMLAR

  • 0 Yorum