Reklam
Reklam
Otomotivde En Çok Satanlar
Erman Anşin

Erman Anşin

Otomotivde En Çok Satanlar

14 Şubat 2021 - 16:06

FIAT, Ford ve Renault markalarının 2020 yılı ve diğer yılların genelde en çok satmasının en önemli sebebi vergi sisteminin değişmesi oldu. 

Araçlar arasındaki fiyat farkının açılması son yıllarda siyaset ve ülkemizin bu araçlara vergi desteğinin olduğu açık bir şekilde görmektedir. 

Geçen yıl Türkiye’de 772.000 araç satıldı, bu adeti 42 firma gerçekleştirdi, fakat üç firmanın toplam satışı 330.000 bandı ile neredeyse toplam Türkiye satışın yarısını  (%42) bu üç firma tarafından gerçekleştirdi . Bu satışın sebeplerinden biri az önce söyledigim gibi hükümetle yapılan anlaşma olabilir. Çünkü bu üç firma 900.000 adete yakın ülkemize araç üretip 330.000 adetini iç pazarda satıyor, 570.000 adeti ise yaklaşık olarak tabii ki ithal edip Türkiye ekonomisine büyük destek olduğunu unutmamalıyız . Buda cari açığın ciddi anlamda düşmesine, ülke ekonomisine büyük destek vermesine sebep olmaktadır . 

Bu markaların yerli üretim olması yedek parçaların ucuz olmasına  ve ikinci elde yüksek adette tutulmasını sağladığını, Türkiye’de en çok satan  ikinci el rakamları ilede görebiliriz .  

Ülkemizin 2030 yılına kadar bu şekilde gideceği, bu üç firmanın satışlarının pazarda en büyük paya sahip olması ve bu pazarlarınıda dahada artacağını söyleyebilirim .

Sağlıcakla kalın

saygılarımla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum