Reklam
Reklam
Faruk Habiboğlu

Faruk Habiboğlu

Adil Usta

01 Eylül 2020 - 21:09

Kavl-i meşhurdur, "Adalet mülkün temelidir". Mülk ne? Devlet. Demek ki devlet adalet üzerine kurulur. Bir başka ünlü kelam da "Devletin dini adalettir" der. Öyle ya bir devlet İsrail yahut Vatikan misali din devleti değilse eğer, bünyesinde inşa edildiği ahalinin din ve mezhep çeşitliliği karşısında hangisini seçecek? Hiç birini! Bitaraf olacak yani. Bu halde halk arasında her konuda sadece ve sadece adaleti yerine getirecek ve adalet üzere yönetecek devlet.

Sanırım çok idealist sözler yazdım. Ama itiraz eden varsa şimdiden söylesin, yanlış mı?

Toplum dediğimiz insan ekseriyeti bir çok farklı hususiyet taşıyan fertlerden oluşur. Farklı aileler, farklı cinsiyetler, farklı etnisiteler, farklı inançlar, farklı fikirler vb. Aksi sosyolojiye aykırı. Aynı dinden olsalar bile farklı mezhepler, farklı tarikler, farklı yorumlar vs. Yani herkesin dini kendine. Öyleyse devlet denen hadimul ahali hangisinden olacak? Hiç birinden. Bitaraf olacak dedik ya.

Aksi zulümdür! Bir Kur'an ayeti ne diyor? "En yakınlarınız dahi olsa adaletle hükmedin" (Nisa 135). Ya Augustunis usta ne demiş? "Adalet olmayınca devlet büyük bir çeteden başka nedir ki?" Müthiş söz!

İşte konunun zank diye ses çıkardığı yer burası...  Adalet duygusu gelişmemiş, adaleti yalnızca kendi için isterken başkalarının adalet talebine bigane kalan hatta kendinden, aşiretinden, partisinden, cemaatinden olmayanlara karşı gayrı adil yani zalimane fikirler ve duygular taşıyan bireylerin çoğunluk olduğu bir toplumda devletin adil olması mümkün müdür?

Neyse Adil usta, on şiş ciğer at mangala!

YORUMLAR

  • 0 Yorum