Reklam
Reklam
Kimliğimizi Kaybettik Hükümsüzdür
Faruk Habiboğlu

Faruk Habiboğlu

Kimliğimizi Kaybettik Hükümsüzdür

11 Eylül 2019 - 17:40

Bize özgü hasletler vardı; hemen hepsini kaybettik. Merhamet vardı her şeyden evvel. İnsana, hayvana, bitkiye, doğaya merhametliydik. Karıncayı dahi ezmemek gerektiğini bilirdik.

 

Tevazu vardı. “Kibir küfre eş” anlayışındaydık. Kimseyi hakir görmeden, kimseyle her ne hali olursa olsun alay etmeden, aşağılamadan bakardık. Durumumuz, düzeyimiz ne olursa olsun kimseye bunu övgü, baskı aracı etmezdik. Hatta sadeliğimizle gurur duyardık. Melami tavırlıydık.

 

Kanaat kavramının anlamından haberdardık. Şimdikiler gibi kuşun kanadı mı demezdik. Varlığa da yokluğa da olana da olmayana da razıydık. İman sahibiydik çünkü, Allah böyle takdir etmiş derdik.

 

Ah vefa diye bir değerimiz vardı ki elbette İstanbul’da bir semt adı değildi. Kadir kıymet bilenlerdendik. Hatta düşmanımıza karşı bile vefa duygumuzu yitirmemiştik. Hele ki bize yapılan iyiliklerin altında ezilirdik. O denli eşe dosta arkadaşlarımıza yarendik, vefalıydık işte.

 

Komşuluk diye bir kavram da vardı gönül dağarcığımızda. Yerine göre akrabamızdan ileri bilirdik komşularımızı. Birbirimizin külüne, bir fincan ödünç kahvesine muhtaçtık. Kim geri alırdı ki oysa. Başımız derde ilk girende bilirdik ki komşumuz önümüzde.

 

Vicdan vardı eskiden vicdan! Her gördüğümüz, duyduğumuz haksızlık karşısında kabaran bir yüreğimiz vardı. Kim olduğuna bakmadan yanlış yapana buğzeden dilimiz, gönlümüz vardı. Babamız dahi bir yanlış, bir haksızlık yaptığında dikilirdik engellemek en azından uyarmak için karşısına.

 

Bir de yama vardı. Yırtıkla gezmek ayıptı yamalık ayıp değildi. Kimse kimsenin yamasını ayıplamazdı ki. Çünkü bilirdik ki herkes nasibince yaşardı. Gözümüz yamamızdaydı belki ama kimsenin giydiğinde, yediğinde değildi.

 

Evet çok konforlu değildik, lüks nedir bilmezdik lakin bolluk ve bereket vardı eskiden. Çünkü biz iyi insanlardık. Belki bu kadar tahsilli değildik; zulmü bilmezdik, israfı, kibri, haksızlığı bilmezdik. Ama gerçekten iyi yürekli temiz yüzlü insanlardık.

 

 

Bize özgü hasletler vardı; hemen hepsini kaybettik.

Aslında benliğimizi, kimliğimizi kaybettik

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İbrahim Halil ÖGE
  1 yıl önce
  Kaleminize kuvvet. Çok güzel bir yazı olmuş.
 • Murat tatlısu
  1 yıl önce
  Faruk üstadım. Yine toplumsal ve büyükşehir hayatımıza dair tesbitlerinizi ilgiyle okudum. Vicdanı , gönlü iyi olanlara sevgi, saygıyla