Reklam
Reklam
Suriyelilerle Nereye Kadar?
Mehmet Emin Polat

Mehmet Emin Polat

Suriyelilerle Nereye Kadar?

30 Ocak 2021 - 21:53

      Bilindiği gibi tıp dilinde kronik denildi mi, biz bunu ölene kadar çekeceğiz demektir. 
  *  Ülkemin, yüzlerce kronik derdi yetmezmiş gibi, ciddi kroniğimiz haline gelen Suriye ve Suriyeliler. Soru şu? Nereye kadar? Ülkeme kâr zarar bilançosu. 2011- 2021 bir ömür 10 yıl bu nasıl bir ensarlık muhacirlik.  
* Suriye’nin nüfusu 22 milyon, 17 milyonu hala Suriye 'de 5 milyonun, 4 milyonu Türkiye de. Orda ki 17 milyon nasıl yaşıyorsa, bu 4 milyonda öyle yaşayamıyor mu?
  * Ülke yöneticilerinin tabiri ile şimdiye kadar, ülke 40 milyar dolar masraf etmiş. Acaba biz aynı durumda olsak, bizim için onlar bu parayı harcar mı?
 * Şanlıurfa'da, gözlemlediğim ve konuştuğum bölge insanı ve Suriyelilerin ifadeleri pek iç açıcı değil. Şehirde güvenlikten tutun da işsizliğin, pahalılığın, (örneğin: ev kirası) ahlaksızlığın, şehir düzeninde bozukluğun, en büyük etkisi Suriyeliler olarak görülmekte. Hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, hele de parklar Suriyelilerden geçilmiyor. Görgü kurallarından yoksun, hırçın ve intikam alırcasına çocukları gençleri nefes aldırmıyor.   
  * Esnafı, küçük esnafı bitirmiş vaziyette. Rekabet edebilmek imkânsız. Vergi levhası, sigortalı işçi derdi yok. Devletten aldığı yardımlarla düşük maliyetli esnaflıkla işsizliği patlamış durumda. Şehirde hırsızlık, fuhuş, ışıklarda dilencilik, hurda toplama adı altında çalma, yaşlı dul erkeklerle evlenip dolandırma hiç olmadı kadar çok. 10 yıl önce neydik ne olduk?
  *Peki bunca sıkıntının sonucu muhacirimiz, bizden, yöneticilerimizden, memnun mu? Ülkelerindeki karışıklığın, iç savaşın en büyük sebebi bizim politikalarımızmış. Yaptığımız yardımlara gelince Türkiye, Avrupa dan Suriyelilere gelen paranın çok az kısmını veriyormuş. Onların hakkını yiyormuşuz. Kısaca ne alan razı ne satan. Bir tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu işten memnun değil. Nereye kadar ...

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Abdulkadir polat
  6 ay önce
  Sayın yazar kiraların yüksekligi işsizlik pahalılık bunların yüzünden oldu süper bir konuya deginmişsiniz sizi tebrik ederim
 • Mehmet Faruk Habiboğlu
  6 ay önce
  Sayın yazar çok önemli bir konuyu net bir biçimde dile getirmişsiniz. Gerçekten bu mevzu ensar muhacir tanımını çoktan aştı. Artık ülkemizin bir beka meselesi haline geldi de etkiler ve yetkililer bundan siyasal çıkar elde ettiği için sorunu çözmüyorlar, çözmezler. Saygılar.
 • m emin polat
  6 ay önce
  teşekkürler hocam