Reklam
Reklam
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Alelusul

03 Aralık 2020 - 10:43

Günlük yaşantımızda, yazılı ve sözlü olarak pek kullanmadığımız hatta gittikçe unutulmaya yüz tutmuş bir kelime vardır; “ALELUSUL” 
Arapça kökenli olan bu kelime Osmanlı döneminde dilimize girdiği için rahmetli annem lüzumu halinde bu kelimeyi sık sık kullanırdı. Bilhassa bir iş yaptığımızda veya bizlere nasihatte bulunduğu zamanlarda uyarı mahiyetinde derdi ki “işinizi alelusul yapmayın”  
Sözlükte her ne kadar “yol yordam gereğince, kurala uygun” şeklinde tarif edilmişse de bu kelime günlük konuşmalarımızda tam tersi olarak; “baştan savma, özen gösterilmeden gelişi güzel yapılan iş, yeterince düşünülmeden aceleyle karar alınması” gibi anlamlarda kullanılmaktadır. 
Günümüz Türkiye’sindeki gelişmelere yapılan işlere baktığımızda hemen her işimizin “ALELUSUL” yani baştan savma, alelacele yapıldığını görmekteyiz. 
Mesela; 
Eğitim sistemimiz her yıl değiştirilmekte? 
Neden? 
Çünkü yeni uygulamaya konulan sisteme ilişkin kararlar eni konu düşünülmeden, eğitimci uzmanların görüşüne başvurulmadan “ALELUSUL”  alındığı için. 
Mesela;  
Yollar yapılmakta. Aradan bir yıl geçmeden çatlaklar meydana gelmekte. 
Neden? 
Çünkü yolu yapan müteahhit yeterli malzeme kullanmayıp baştan savma “ALELUSUL” yaptığı için. 
Mesela; 
Yap-İşlet Devret modeliyle geçiş garantili yol, köprü ve havalimanı yapılmakta. Köprüden geçmeyen araçların, uçağa binmeyen yolcuların parası yüklenici firmaya dolar bazında ödenmekte.  Sadece Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprüsü için geçmeyen araçların garanti bedeli olarak üç ay için 93 milyon dolar (660 milyon TL) bütçeye yük binmiştir. Aynı şekilde Kütahya zafer Hava alanında verilen garanti yolcu miktarı dolmadığı için gelmeyen yolculara karşılık devlet 205 milyon Euro ödeme yapmıştır. 
Neden? 
Çünkü garantili araç geçişine ve havaalanını kullanacak yolcu sayısına ilişkin önceden yapılan hesaplamalar “ALELUSUL” yapıldığı için.       
Mesela; 
Şaşalı Şehir Hastaneleri yapılmakta. Bu tür hastanelerin rantabl olmadığı artık bir gerçek. Yüksek bir maliyetle yapılışı, şehirden uzak oluşu nedeniyle yaşanan ulaşım sorunu, hastaya verilen hizmet sunumundaki aksaklıklar ile sağlık çalışanlarının memnuniyetsizliği gözler önünde. Bir zamanlar İngiltere şehir hastaneleri yapıyordu. Sonraları verimli olmadığı gerekçesiyle bu projeden vazgeçip semt hastaneleri yaptılar. Ama bizler terkedilen projeleri ha bire yapmaya devam ediyoruz. 
Neden? 
Çünkü yeterince inceleme ve araştırma yapılmadan “ALELUSUL” karar verildiği için. 
Mesela; 
Meydana gelen depremlerde yüzlerce vatandaşımızı kurban vermekteyiz. 
Neden? 
Çünkü deprem bölgesinde yaşadığımızı bile bile depreme dayanıklı binalar yapmak yerine “ALELUSUL” binalar inşa edildiği için. 
Mesela; 
Üç yıl önce Adana Aladağ ilçesinde bir tarikata ait kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 evladımız yanarak can vermişti.  
Neden? 
Çünkü zamanında sözkonusu öğrenci yurdu etkin şekilde denetlenmedi. Göstermelik olarak yapılan denetimde ise görevlendirilen kişi konunun uzmanı olmadığından eline tutuşturulan 45 maddelik formu “ALELUSUL” doldurmakla yetinmişti. Şayet görevinin bilincinde olsaydı eksiklikleri tam rapor etseydi belki de alınacak önlemler sayesinde yangın olayı yaşanmayacak, 11 evladımız yanarak can vermeyecekti.  
Mesela; 
Geçen gün mahallemizdeki bir mağazaya eşya getiren kamyon park etmeye çalışırken elektrik kablolarına takıldı. 
Neden? 
Çünkü trafodan karşı caddeye çekilen kablolar alçaktan çekilmişti. Asgari alçaklık -yükseklik mesafesi gözetilmeden baştan savma “ALELUSUL” yapıldığı için. 
Mesela; 
Şanlıurfaspor futbol takımının ligdeki durumu iyi değil. Küme düşecek takımlar arasında yer alıyor. 
Neden? 
Çünkü Urfa’nın ekmeğini yiyen, mevki makam sahibi olan zenginler, gerçek ve tüzel kişiler ellerini taşın altına koyup kaliteli futbolculardan ve teknik heyetten oluşan bir takım kuramadılar. Hep “ALELUSUL” toplantılar yaptılar, oyalayıcı nutuklarla günü kurtarmaya çalıştılar. 
Tabii daha nice yazamadığımız “ALELUSUL” yapılan işler var. Takdir edersiniz ki hepsini burada sıralamak mümkün değildir.  
Şimdilik bu kadarla yetinerek koronasız sağlıklı günler dilerim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum