Reklam
Reklam
Ayağa Kalk Urfa! 
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Ayağa Kalk Urfa! 

01 Nisan 2021 - 10:34

Halk arasında yeri geldiğinde söylenen veciz sözlerimiz vardır. Mesela, yapılması gereken daha önemli işler varken, yapılmasında hiç de yarar sağlanmayan fuzuli işlerle uğraşıldığında “her rengi boyadık fıstık yeşili kaldı” deriz. 
İşte geçen gün buna benzer bir hadise yaşandı. Eğitimden, sağlıktan, ekonomiden, işsizlikten, terör belasından, pandemiden Suriyeli mültecilere kadar içte ve dışta çözüm bekleyen nice meseleler varken, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanlığın onayı ile; Şanlıurfa Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün ismi Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştiriliyor. 
Urfa’nın yaşlı kesimleri, sıra gecesi düzenleyen her Urfalı bilir ki “sıra gecesi” yıllardır devam edegelen bir gelenektir, kültürdür. Genellikle kış geceleri yaşları birbirine yakın olan 8-12 kişilik grupların her hafta sırayla bir arkadaşın evinde yaptıkları toplantılara “Sıra Gecesi” denmektedir.  Sıra gecesinin asıl amacı bir araya gelmek, kaynaşmak,  güncel meseleleri tartışmak, sohbet etmek, yardımlaşmak, acıyı ve mutluluğu paylaşmaktır.  
Sıra gecesinde konuşulan konular katılımcıların eğitim, kültür ve mesleklerine göre değişiklik arz etse bile genel olarak Ülke meseleleri ile Urfa’nın sosyal, kültürel ve ekonomik sorunları görüşülür, tartışılır çözüm önerileri sunulur. Davet edilmiş ilim irfan sahibi varsa saygı ile dinlenir sohbetlerinde feyz alınır. Bu nezih ortam zaman zaman da okunan şiirlerle süslenir. Sıra gecesine katılan gençler büyüklerin yanında nasıl oturup kalkması gerektiğini, konuşmanın adabını, dinlemesini, büyüğüne saygıyı öğrenir. Bu yönüyle Sıra gecesi kültürümüzü yaşatan, eğiten ve öğreten bir okul vasfını taşır. 
Müzik ise sıra gecesinde sohbet bitiminde zaman kalırsa usta çırak geleneği içerisinde icra edilir. Denilebilir ki müzik, Sıra gecesinin sadece bir parçasıdır. Müziğe yeni başlayanlar bu gecelerde ustalarını dinleyerek büyüklerin öğütleri doğrultusunda müzik bilgisini alır ve gelişirler. Her sıra gecesinde mutlaka müzik icra edilecek diye bir kural- kaide de yoktur. Sıra gecesinin temel yemeği ise çiğköfte ve tatlıdır. Bir disiplin içinde devam eden toplantı gecenin geç vaktine doğru “mırra” dediğimiz acı kahve ikramı ile son bulur. 
Tekrar ifade edelim ki; ahi örgütünün özelliklerini taşıyan “sıra gecesi” çalgıların çalındığı, türkülerin söylendiği müzikli bir eğlence toplantısı değildir. Hele ki son günlerde ticari amaçla lokanta ve otel restoranlarında düzenlenen davul zurna eşliğinde halayların çekildiği şovların yapıldığı program hiç değildir. 
Yapılan isim değiştirme düzenlemesinde büyük hata söz konusudur.  Bir yandan insani erdemliğin sergilendiği bir edep müessesesi olan sıra gecesi geleneği yozlaştırılmakta diğer yandan bir sanat dalı olarak beşeri ilişkilerin gelişmesinde, insanların kaynaşmasında etkin role sahip olan Türk Halk ve Klasik Türk Müziği önemsizleştirilmektedir.  
Unutmayalım ki; sıra gecesi Urfa kültüründe önemli bir yere sahiptir. Sıra gecesi Urfa ile özdeşleşmiştir. Bugüne kadar ayakta kalan ve halen kültürümüzün bir parçası olarak devam etmekte olan bu güzelim geleneğin yozlaştırılmasına ve zamanla yok edilmesine müsaade etmeyelim.  
Başta siyasiler olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı, STK’lar ve tüm Urfalıların alınan bu hatalı karara “dur” demesi gerekir. Sıra gecesi ve müzik korosu birbirinden ayrı kavramlar olup milli değerimiz sayılır. Milli değerlerimizin dejenere edilmesine karşı çıkmak hepimizin ortak görevidir. Vahim bir hata olarak gördüğümüz isim değişikliği kararına şimdilik ilk itiraz eden değerli sanatçımız Mehmet Özbek olmuştur. Mehmet Özbek’i bu yolda yalnız bırakmamak için kırmadan dökmeden usulünce ayağa kalkmalıyız. 
Bir kıvılcım olması dileğiyle buradan sesleniyorum; 
Haydi Urfa; ayağa kalk! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum