Reklam
Reklam
Bir Devrin Hikayesi
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Bir Devrin Hikayesi

18 Aralık 2020 - 09:00

Dün 17 Aralık idi. 
Yedi yıl öncesinin 17 Aralık 2013 gününe gidelim. Bu tarihte ne olmuştu? Bu tarih bize neyi hatırlatıyor? 
Evet. Bu tarihte Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu gerçekleşmişti.  
Yakın tarihimize damga vuran yolsuzluğun baş aktörleri ise AKP li dört eski bakan idi. Bunlar İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve AB Bakanı Egemen Bağış. 
Suçlama neydi? 
“Rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık.” 
Konuya ilişkin gelişmeleri o günkü basından özetleyelim. 
Önce dört eski bakan hakkında Meclis Soruşturma Komisyonu kuruldu. Komisyonun her toplantısında “dört bakanın yüce divana gönderilmesi” sinyali veriliyordu. Komisyonun son toplantısında ise Saray- Başbakanlık-Meclis üçgeninde yoğun bir trafik yaşandı. 
“Yüce Divan’a gönderilme sinyalini alan Zafer Çağlayan hemen Cumhurbaşkanlığı konutuna yani saraya koştu. C. Başkanı Erdoğan’a “Biz gönderilirsek AYM sadece 17 Aralık’ı değil 25 Aralık’ı da soruşturur. O zaman peşimizden Bilal’de gelir” dedi. 
C. Başkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu’nu aradı. Davutoğlu da komisyonu aradı. Komisyon görüşmeyi mümkün mertebe uzattı sonunda erteleme kararı aldı. 
AKP kanadınca sık sık yapılan toplantılarda dört bakanın yüce divana gönderilmesi halinde haziranda yapılacak seçimlerde muhalefeti n bunu aleyhlerinde kullanacağı görüşü ileri sürülerek dört bakanın önümüzdeki seçimde aday gösterilmeyerek cezalandırılması öne sürüldü. Bu görüş milletvekillerin çoğu tarafından benimsendi. Neticede soruşturma komisyonunca hazırlanan rapor meclis genel kurulunda görüşüldü ve yapılan oylama sonucu çoğunluğu elinde bulunduran AKP li vekiller sayesinde dört bakanın yüce divana gönderilmemesine karar verildi. 
Kim suçlu, kim suçsuz, ne kadar suçlular soruları cevap araya dursun. Aradan geçen yıllar sonrası aklımızda kalanlara bakalım; 
Bakanlıktan istifa eden Erdoğan Bayraktar NTV nin canlı yayınına katılarak şöyle demişti; 
“‘Yolsuzluğa konu olan soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yapıldı.” 
Bakanları avucuna alan dönemin İran’lı sözde hayırsever iş adamı Rezza Zarab ne dedi?  
“ Or.spunun ve memurun bahşişini peşin vereceksin”  
Zarrab’ın tarif ettiği kişiler bu sözü duyunca ne düşünmüştür ne hissetmiştir pek bilemeyiz ama bildiğimiz o ki; bu sözden sonra Zarrab’la muhattap olmaya cesaret ister. 
Koronasız günler dileğimle. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum