Reklam
Reklam
Sayın Bakan Çok Hatalı
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Sayın Bakan Çok Hatalı

12 Şubat 2021 - 11:36

Şanlıurfa Göbeklitepe yakınındaki bir araziye dikilen metal blokun sırrı Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Mustafa Varank’ın açıklamasıyla nihayet çözüldü.  
Çözüldü ama kafalarda soru işareti doğdu. Yapılan hareket doğru mu yanlış mı? 
Sayın bakan yaptığı açıklamada özetle diyor ki; “Bu hareketimiz Türkiye’nin Milli Uzay programının bir parçasıydı. Gece yarısı gizlice biz diktik. Amacımız heyecan ve merak uyandırmaktı. Bu amacımıza da ulaştık.” 
Evet. Bazı firmalar yeni bir mal veya hizmet üretimi öncesi halkın dikkatini çekmek veya ses getirmek için reklam ve pazarlamacılık stratejisi gereği benzer yollara başvurmaktadır. Ancak devlet eliyle yapılan bu tür hareket bizi ciddi şekilde endişelendirmiştir.  
Sayın bakan kendi düşüncesine göre oynanan bu oyunda amacına ulaşmış olabilir. Lakin bize göre bu oyun çok riskli, tehlikeli ve tasvip edilmeyecek bir durumdur. 
Şöyle ki; 
Gece yarısı görevlendirilen kişilerce metal blok dikilirken köylülerden birisi görmüş olsaydı ve bunların “define hırsızı, terörist, kaçakçı” olabileceği zannıyla ”korkutma- uzaklaştırma” düşüncesiyle ateş edip kazaen birini öldürseydi ne olurdu? Sorumlusu kim olacaktı? Bunun hesabı nasıl verilecekti? 
Olmaz demeyin. Olaya Ankara’nın Kızılay meydanında veya denize nazır villada oturanların gözü ile bakmayın. Değerlendirmenizi Güneydoğu’nun kırsal kesiminde yaşayan halkın yaşam tarzına, düşünce yapısına göre yapın. Çünkü benzer olaylar çok yaşanmış hatta olağan hale gelmiştir. 
Kıssadan hisse için yaşanmış gerçek bir olaydan bahsedelim. 
Askerden terhis olan genç delikanlı ulaşım şartlarından ötürü ancak gece yarısı eve gelir. Anne ve babasını gecenin geç vaktinde rahatsız etmek istemez. Bitişik odada kalan eşinin odasına girer. İki aşık karı koca yılların hasretiyle kucaklaşır birlikte yatarlar. 
Sabaha karşı dışarı çıkan anne gelinin odasında çıranın yanık olduğunu görür. Kapıya yaklaşınca içerde erkek sesi duyar. Gelinin eve erkek aldığı kuşkusuyla durumu hemen kocasına bildirir. Baba duvarda asılı duran tüfeği alır pencereden ateş ederek oğlunu öldürür. 
Gelinin feryadıyla durum anlaşılır ama iş işten geçmiştir… 
Evet sayın bakan. 
Görüldüğü üzere hayatta herşey olabiliyormuş. 
Bir oyun oynadınız ama Allah’tan verilmiş sadakamız varmış ki ucuz atlattık. Halka yaşattığınız “heyecan ve merak” yasa, nahoş bir duruma dönüşebilirdi. 
Milli Uzay programını gönülden destekliyoruz. Uzayda da söz sahibi olmaktan gurur duyarız. Ancak hatırlatmak isteriz ki; devir çocuksu oyun oynama devri değil, daha olgun, daha seviyeli, daha aklı selim hareket etme devridir. 
Sağlıklı günler dileğimle. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum