Reklam
Reklam
Şimdilik Paçayı Yırttık
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Şimdilik Paçayı Yırttık

24 Mart 2021 - 10:55

Dünyayı etkisi altına alarak binlerce kişinin ölümüne sebep olan Korona virüs salgını nedeniyle önce “evde kal” kampanyası başlatıldı. Ardından “Hayat Eve Sığar” sloganı, “Maske-Mesafe-Temizlik” kuralı derken 65 yaş üstü olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. 
Sokağa çıkma yasağı hafta içi saat 10.00 - 13.00 saatleri arası hariç olmak üzere Cumartesi- Pazar günleri tam gün olarak uygulandı. 
Kuşkusuz ki yetkililer 65 yaş üstündekilerin kronik hastalıkları olabileceği düşüncesiyle virüsün etkilerinden korumayı amaçlamaktalar. Ancak ne var ki durum öyle bir hale getirildi ki yaş ayırımcılığı yapılarak 65 yaş üstüler toplumdan dışlandı. Sanki virüsü yayanlar 65 yaş üstü olanlarmış gibi suçlu konuma getirildi. 
Haliyle 65 yaş üstü olan bizlerin temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlanması sonucu evde kala kala bir yandan karamsarlığa diğer yandan ölümü bekleme duygusuna kapıldık. Hani filmlere konu olmuş Narayama Türküsü” isimli meşhur bir hikaye vardır. 
Hikayeye göre Japonya’da uzun süren bir kıtlık dönemi yaşanır. Bu kıtlık dönemi öyle uzun süreli ve zormuş ki yiyeceklerin azlığı yüzünden herkes birbirinin yediği lokmaları sayar olmuş. 
Her köy ve şehir kendine göre kıtlıkla mücadele ederken Narayama Dağı civarında ki Obasuta köyünde insanlar topluca karar alarak yetmiş yaşına gelen yaşlı kadın ve erkekleri Narayama Dağında ölüme terketme töresi başlatırlar. 
Üretme gücü kalmamış yaşlıların gençlerin besinlerine ortak olmamasını ve gençlerin hayatta kalmasını sağlamak için böyle bir karar alırlar. 
Narayama Türküsüne konu olan hikayenin kahramanı Orin Anadır. Orin Ana 69 yaşına gelmiştir. Dağda ölüme terkedilmesine kısa bir süre kalmıştır. Ama sağlam, üretken, anlayışlı bir kadındır. Ölüme terkedilmeden önce çocuklarının eksiklerini tamamlayıp gözü arkada kalmadan ölüme terkedilmeye hazırlık yapar. 
Bu töreye bazı yaşlılar karşı çıksa da alınan karar değişmez. 70 yaş üstü olanlar Narayama Dağında ölüme terkedilecektir.  Yaşlı Orin ana kaderine küserek zorluk çıkarmadan dağda ölüme terkedilme gününü bekler. Ve nihayet günü tamam olunca büyük oğlu Tatsuhei tarafından uzun bir yürüyüşün sonunda Narayama Dağına götürülür. Narayama Dağının zirvesi ürkütücüdür. Etraf sayısız insan iskeletiyle doludur. Her kayanın tepesinde leş yiyen kuşlar tünemiştir. 
Oğul Tatsuhei Annesi Orin’i orada bırakıp, kural gereği arkasına bakmadan elem içinde geri dönerken birden kar yağmaya başlar. Oğul Tatsuhei annesinin şanslı olduğunu düşünür. Çünkü şiddetli soğuktan ölmesi uzun sürmeyecektir… 
Orin anaya Allah’tan rahmet dilerken itiraf edelim ki bir yandan artan Korona vakaları diğer yandan “evde kal-sokağa çıkma” kısıtlamaları yüzünden kendimizi Orin ananın yerine koymuştuk.  Ama Allah’a şükürler olsun ki sonumuz Orin ana gibi olmayacak. Artık kademeli normalleşme başladı. Şanlıurfa ili risk haritasında sarı renkte görünmekte. Yani vaka sayısının az olduğu iller arasındayız.  
Görünen o ki; şimdilik paçayı yırttık… 
Evet. Yırttık ama yine de rehavete kapılmadan, maske-mesafe-temizlik kuralına riayet etmekte fayda var. 
Sağlıklı günler dileğimle. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum