Reklam
Reklam
Üniversiteler Fuhuş Yuvası mı?
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Üniversiteler Fuhuş Yuvası mı?

21 Aralık 2020 - 09:37

Son iki gündür ülke gündeminde yer alan basın ve tv kanallarında sıkça tartışılan bir konu var; “ üniversitelere yönelik “ fuhuş yuvası” iddiası. 
Kim bu iddiada bulunmuştu?  
Sakarya Üniversitesinde görevli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu isimli zat. Katıldığı ulusal bir tv kanalında üniversiteler için “fuhuş yuvası” benzetmesinde bulunarak Sakarya Üniversitesi mensupları ile aynı üniversitede okuyan öğrenci ve ailelerini töhmet altında bırakmıştır. Tabii bu çirkin benzetmeyle aynı zamanda birer eğitim yuvası olan diğer üniversiteleri de zan altında bırakarak ağır ithamda bulunmuş olmaktadır. 
Önemle belirtelim ki “Fuhuş” kelimesini ağzına almaktan hicap duymayan bir üniversite hocasının bu tür yakışıksız çirkin benzetmesini kabul etmek asla mümkün değildir. O üniversiteler ki eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve toplum hizmetleri gibi üstlendiği önemli görevleri yerine getirmektedir. 
Şimdi biraz gerilere 25 yıl öncesinin 28 Şubatına kadar gidelim. Bilindiği üzere o yıllarda başörtüsü yasağı nedeniyle üniversiteye gidemeyen öğrencilerimiz vardı. O öğrenciler ki bir an önce üniversiteyi okuyup hayata atılmak istiyordu. Bunun için de her türlü cefaya katlanarak takdire şayan bir mücadele örneği verdiler. Tekrar belirtelim ki; o kız öğrenciler üniversite kapısından içeri girmek üniversiteyi okumak için can attılar, çırpınıp durdular. 
Şimdi soralım; 
-Madem ki üniversiteler “fuhuş yuvası” ise o dönemde bacılarımız gece gündüz, yaz kış demeden neden ısrarla üniversiteye girme mücadelesi verdiler? 
-Üniversiteler “fuhuş yuvası” ise kendini bilen ahlak ve namus sahipleri o fuhuş yuvasına girer mi? 
-Şayet o yıllarda üniversiteler çok iyi olup da bugün bozularak fuhuş yuvasına dönüşmüşse suçu 18 yıldır iktidarda olanlarda aramak gerekmez mi? 
Ne büyük bir tezattır ki, başörtüsünü serbest bırakan bir iktidar döneminde akademisyen olacaksın, okullarda kadrolaşacaksın sonra da görev yaptığın okulu “fuhuş yuvası” na benzeterek kusuru başkalarında arayacaksın. El insaf. 
Diyelim ki hoca efendi sözlerinde haklı ve üniversiteler birer “fuhuş yuvası.” O zaman adama sormazlar mı; “fuhuş yuvasında senin görevin ne?” 
Üniversiteler ve kamuoyu tarafından büyük tepki gösterilince hoca efendi bu kez ikinci bir açıklamaya ihtiyaç duyarak; ben üniversiteleri kastetmedim apart evleri kastettim. Gözlerimle gördüm” demekte. 
Ee yani pes doğrusu. Özrü kabahatinden büyük. 
Neyi gözlerinle gördün? Oralarda ne işin var? Söylemek istemezdim ama insan bazen mecbur kalıyor. Hani meşhur bir deyiş vardır; annem, senin anneni genelevinde görmüş” hesabı.   
Daha önce de pekçok vukuatı bulunan, bilinçaltında yatan kadın zaafı gereği duyguları depreşen, uygun bulduğu her ortamda belden aşağı düşünen bir zihniyetin üniversite gençliğine vereceği hiçbir şey yoktur. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamak suçu” işleyen bu zat hakkında umarız ki yetkililer en kısa zamanda gereğini yapar. 
 

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • reis
  3 ay önce
  degerli yazar abimiz yanlis anlamis .universiteye gidenler hepsi dememis ayrica .velileri uyarmak icin demis .dogru demis.her dönemde kötüluk vardi ama bu internet dönemi cok kötü oldu.
 • Yunus Çoban
  3 ay önce
  Hocam size katılmak mümkün değil, son 10 yıl içinde üniversite mezunlariyla mülakat yaptınız mı?, Yurtların durumlarını biliyormusunuz? Tiktok vs sosyal medya hesaplarin da veya eskord olarak çalışan bir çok kişinin nerelerde olduğunu biliyormusunuz? Acı ama gerçek söyleyeni değilde söyleneni araştırmak daha doğru olacaktır. Bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz artırma yaparsanız. Saygılarımla
 • Mehmet Yalçın
  3 ay önce
  Sayın Yunus bey sizin ifadenizle son 10 yılda üniversiteler fuhuş yuvasına dönmüş ise son 10 yılda kim iktidarda ise müsebbip odur. Üniversiteye giden çocuklar ilk, orta ve lise döneminde aşama aşama eğitim sürecinde geçti. Demek ki bugün gelinen durum verilen eğitimin sonucudur. Teşekkür ederim.
 • Mustafa Tosun
  3 ay önce
  Hocam üniversitenin bizzat kendisi değil mekanı değil.. Etrafındaki apart katlar vs de fuhuş sözkonusu diyor. Yani bizzat üniversite binasında dersliklerinde fuhuş var demiyor.. Tabi yine de bu konuda seçici konuşmak gerek genelleyici değil..
 • Mehmet Yalçın
  3 ay önce
  Sayın hocam. Videoyu izledim. Önce üniversiteyi kastetti. Gelen tepkiler üzerine Apart evlerine çevirdi. Velev ki haklı olsa bile hepimizin çocuğu üniversitede okuyor. Hiç kimse çocuğunun "fuhuş yuvası"nda okuduğunu kabullenemez. Ağır bir ithamdır. Bu söz Prof seviyesindeki bir kişiye yakışmaz.