Reklam
Yerli Ve Milli Olmak
Mehmet Yalçın

Mehmet Yalçın

Yerli Ve Milli Olmak

29 Haziran 2020 - 10:43

Ne zaman ki ülke meseleleriyle ilgili bir nutuk atsak, yazı ve dil ile ahkam kesmeye kalkışsak mutlaka “millilik”ten bahsederiz. 
Neden?
Çünkü “milli” olmak “öze dönüştür“ ki bu da her alanda kalkınmanın temelidir.
Bu nedenle en başta eğitimin ismi “Milli Eğitim” olmuştur. Bir milletin ayakta durması, varlığını idame ettirmesi, güçlü ve müreffeh şekilde yaşaması eğitime verilen önemle doğru orantılıdır. Eğitim aynı zamanda milli birlik ve bütünlüğün tesis edilmesinde kaynaştırıcı  harc vazifesini görmektedir. 
“Ekonomide Millilik” diyoruz.
Neden?
Çünkü ekonomik açıdan kalkınmak, dünya devletleri arasında geri kalmamak, dışarıya bağımlı olmamak için öncelikle “milli” olan milliliğe dayalı bir ekonomik modele ihtiyaç vardır.  Her insan ancak kendi boyuna ve beden ölçülerine göre elbise giyebilir. Biz de bünyemize uygun olmayan sadece belirli bir azınlığın mutlu olduğu ne kapitalizmle ne de sosyalizmle kalkınamayacağımıza, kurtuluşun ise ancak kendi bünyemize uygun olan yerli ve milli bir ekonomik modelde olacağına inandığımız için ekonomide “millilik” diyoruz. 
Aynı şekilde öneme haiz olması nedeniyle Milli Savunma Bakanlığının, Milli İstihbarat Teşkilatının başına “milli” kelimesini koymuş bulunmaktayız.
Hatta daha ileri giderek üretmesek bile “yerli ve milli uçağımız”, “yerli ve milli otomobilimiz” deme ihtiyacını duymaktayız.
Neden?
Çünkü her iş veya nesnenin başında “milli” olunca koltuğumuz kabarıyor, büyük gurur duyuyoruz.
Burada ister istemez akla şu soru geliyor;
Madem ki “milli” olmak, “millilik”  bu kadar önemli (ki önemlidir) oy verip bizi yönetsinler diye başa getirdiğimiz siyasi partilerde neden “millilik” aramıyoruz?
Öyle ya! Öncelikle partilerin de “milli” olması gerekmez mi?
Taraftarı olduğumuz, gönül verdiğimiz, seçim zamanı gece gündüz demeden kapı kapı dolaşıp oy toplamaya çalıştığımız partimizin nasıl kurulduğunu kaçımız biliyoruz? Kuruluş sürecinde nelerin yaşandığını, hangi şartlarla kimler tarafından nasıl kurulduğunu kaçımız araştırma zahmetinde bulunarak öğrendi?
Oy verdiğimiz parti “milli” olmayınca yapacağı hizmetin “milli” olması mümkün mü?
Mesela iktidar partisi olması nedeniyle örnek olarak AKP yi ele alalım. Bakalım ne kadar milli.
Adı:  Abraham Foxman; Amerikan Yahudi Lobi kuruluşu. Anti Defamation Legaua (ADL) direktörü
Adı:  Morton Abramowitz; Aslen Yahudi olup siyonizmin Türkiye ve Ortadoğu stratejisti.
Adı: Graham Fuller; CIA Ortadoğu Şefi ve Yahudi.
Bu kişiler AKP nin kurulmasında aktif rol oynadılar. Erdoğan’a maddi manevi destek verdiler toplum gündemine taşıdılar Genel Başkan yaptılar. Bilindiği üzere 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce Erdoğan’ın ABD ziyaretleri oldu. Hiçbir resmi sıfatı olmamasına rağmen bu ziyarette Erdoğan’ı ABD lobisi elemanları karşıladı, Stratejik Araştırma Merkezinde konuşma yaptırıldı, Washington bürokrasisinin karşısına çıkarıldı, önemli kişilerle gizli görüşmeler yapıldı ve Yahudi Cesaret Madalyası verildi. 
Aynı kişiler, FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’le samimi ilişki kurdular, dost oldular, Fethullah Gülen’e ABD de istediği kadar kalma imkanı sağlayan yeşil kartı takdim ettiler.
Bu açıklamaların ışığı altında soralım;
Abdurrahman Dilipak’ın ifadesiyle “ABD, İngiltere ve İsrail tarafından proje partisi olarak kurulan AKP” ye “yerli ve milli” diyebilirmiyiz?  “Yerli ve milli” olmayan bir partinin kurulmasında parmağı olan dış güçler öncelikle kendi çıkarlarına hizmeti ön planda tutmazlar mı?
Ne dersiniz?
Bence düşünmeye değer…
NOT: Önemle belirtelim ki; amacımız siyaset yapmak veya kimseyi karalamak değildir. “Müsademe-i efkardan Barika-i hakikat doğar” sözü gereği bizimki sadece bir teşhiste bulunmak ve fikir yürütmektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum