Reklam
Sanatta İntihal 1. (Çalıntı, Alıntı, Kopya)
Mehmet Yücel

Mehmet Yücel

Sanatta İntihal 1. (Çalıntı, Alıntı, Kopya)

31 Temmuz 2019 - 15:30

Sanat kavramı tanımlanacak olursa ;
Duygu, düşünce, izlenim ve hayallerin çeşitli araç, gereç, yöntem ve teknikler kullanılarak, özgün, yaratıcı ve etkili bir biçimde dışa vurumu olarak tanımlanabilir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere yaptığınız bir işin sanat eseri olarak kabul görmesi için, size özgü bir anlatım dilini barındırmasının yanında estetik, yaratıcı, etkili ve düşündürücü olması önemlidir. Bu kaçınılmaz gerçek tüm sanat dalları için geçerlidir. Zaten uluslararası arenada kabul gören sanatçıların  eserleri incelendiğinde bu özellikler apaçık görülmektedir. Tolstoy, Mozart, Pablo Picasso, Fazıl Say, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Pamuk... Nice sanatçıların eserlerinin uluslararası anlamda değer bulması da bu özellikleri taşımasındandır.

Kullandıkları kelimeler, renkler, öyküler,  fırça darbeleri, konular, notalar sanatçılarıyla özdeşleşmiştir. Gerçek anlamda sanat eserlerinde sanatçının tarzını, ruhunu, düşüncelerini rahatlıkla sezebilirsiniz.
Yazı dizisinin asıl konusu olan intihal konusuna değinecek olursak; ulusal ve uluslararası düzeyde ün kazanan sanatçıların eserlerinde çok görülmese de yerelde sanatla uğraşan (kendi çevrelerince şair, yazar, ressam olarak tanımlanan)  bireylerin çalışmalarının neredeyse tamamı intihaldir.

Yazılan kitaplar veya köşe yazılarının pek çoğu alıntı. Görsel sanatlar alanında yapılan çalışmalar maalesef kopya. Sanatta asıl olan özgünlüktür. Gerçek anlamda eser üretmek istiyorsak sanat, sanat eseri, kitap yayım kuralları, özgünlük konularında araştırmalar yaparak bu işe daha profesyonelce yaklaşmak daha doğru olacaktır. Aksi halde yapılan her çalışma intihal ( alıntı, çalıntı, kopya) den öteye gitmeyecektir.

Mehmet Yücel
Sanat eğitimcisi, sanatçı
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Prof.Dr.Nesrin YILDIZ
  4 ay önce
  HEPİMİZ BİRBİRİMİZDEN BİR PARÇA ANTİHAL DEĞİL MİYİZ ?? anlamsız bir mobbing oldu son günlerde intihal konusu... geçmişte ustalarımızın önerisi ; alıntı yapar kaynağını verirdik. şimdilerde alıntı yap ama ardıdan sahtekarlık yap cümlelerle oyna olduğu gibi nakletmeme modası akademisyenlerin mental sağılığını bozdu.. kendini aldat demek gibi, orjinalini boz demek gibi.. oysa ki ; özellikle uygulamalı bilim dallarında bazı kelimeler yöntemler vs sabittir alternatifi yoktur benzerlik kaçınılmazdır. alıntı yap kaynağını yaz bu kadar... kelime benzerliği vs elbette olacak Türkçemiz zaten kıtlaştı .. bir kelimeye kaç anlam yüklü ki lügatta zaten... birbirimizden parça olacağız ama etiketlemek koşuluyla. .. şifre bu .
 • Prof.Dr.Nesrin Yıldız
  4 ay önce
  super bi yazı.. hepimiz birbirimizden bir parça intihal degil miyiz !