Reklam
Reklam
Meral Bayat İnat

Meral Bayat İnat

Bir Dur Desek

21 Şubat 2021 - 17:15

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günüymüş:
Başta anadilim kürtçe olmak üzere ne yazık ki dillerimize sahip çıkmıyoruz. Yeni nesil ana dilini bilmiyor. Bilmedikleri o değerlerimize de  malesef bizler de sahip çıkmadığımız için :
Bir bir yok oluyor. Ana dilim kürtçe olabilir. Lakin ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ve bununla da gurur duyuyorum. Nasıl ki ana dilim kürtçe yok olmaya yüz tutuluyor! 
Ne yazık ki türkçemize de sahip çıkmıyoruz. Maalesef çarşı pazarımız sanırsın Londra veya New York çarşısı gibi olmuş. Alışveriş merkezlerimizde ki mağazaların  ingilizce adları için bundan böyle çocuklarımıza ingilizceyi mecburi dil olarak okullarda vermeleri lazım. Amenna yeniliklere açık olalım ama değerlerimizi kaybetmeden  olalım. Yabancı turistleri memnun edeceğiz diye: Herşeyimizi  ingilizce yazıyoruz. Değerlerimiz bir bir unutulmaya yüz tutuluyor. Onlar senin ülkeni merak edip gelmişse sen de kendi örf adetlerinle dilini yaşat. Onlarda vardı zaten cafe-restoran:
Fedakarlık ede ede özbenliğimiz olan ana dilimizi hunharca katlediyoruz . Yetkililerin bu dil kıyımına bir dur demeleri lazım. Bizler değerlerimize sahip çıkmazsak gelecek nesillere bırakılacak bir ana dilimiz kalmayacaktır. Başta aşırı milliyetçi geçinen bazı kesimlere dir sözüm her kürkçe konuşan kürt vatandaşları terörist  değildir.yazık ki üzülerek belirtiyorum bu bazı batıdaki şehirler de halen öyle algılanıyor ve kürt gençlerimiz orada üniversite okumaya gittiklerinde bunlar terörist diye ne yazık ki dışlanılıyor.  Bakın yıllar önce dokzan altı veya dokzan yedi yılında Hilvan devlet Hastanesi'nde bir olaya  tanık olmuştum. Yaşlı bir teyze doktora gelmiş. Malesef Türkçe de bilmiyordu. O esnada doktor teyzeye  nesi olduğunu soruyor? Teyzede en doğalından türkçe bilmediği için rahatsızlığını kürtçe söyledi. Doktor hanımda teyzeye kürtçe söylediği için azarladı, kızdı. Teyze bir suç işlemiş gibi kötü oldu ve gözleri doldu! O esnada ben olaya müdahil oldum. Doktara kızdım.
_Siz nasıl bir doktorsunuz ? Okumuş doktor olmuşsunuz lakin insan olamamışsınız. Tabi doktorun zoruna gitti . Siz bana hakaret edemezsiniz dedi:
-Ben size hakaret etmiyorum. Bakin teyze türkçe bilmediği için siz onu azarladınız, dedim. Kalbini kırıp gözyaşı dökmesine neden oldunuz:

-Peki sizin yaptığınız insanlıkmı ?dedim.Türkce bilmemesi onun suçu değil.onun ailesi sizin gibi okutmamıştı kızlarını.
Doktor:

-Mahcup bir şekilde haklısınız. Çok üzgünüm ve teyzeden özür dilediğimi söyleyin ne olur dedi.Oysa unutmayalım diller farklı olabilir lakin insanca konuşmak diye bir lisan vardır ne yazık ki o da herkese de nasip olmuyor diyeceğim o ki herkes ana diline sahip çıksa. Ortak değerimiz olan türkçeyi bu denli hunharca yok edilmesine göz yummasak: Kaybolmasına izin vermesek!
Sizce de daha iyi olmaz mı?
Gelecek nesillerimize bozulmamış bir dil miras bıraksak. Bu dil kıyımına bu günden itibaren bir dur desek.
Yeniliklere açık olalım olmasına da mümkünse  değerlerimizi kaybetmeden olalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum