Reklam
Kızlarınızı Esarete Mahkum Etmeyin
Meral Bayat İnat

Meral Bayat İnat

Kızlarınızı Esarete Mahkum Etmeyin

26 Ağustos 2019 - 10:17


Değerli aileler; Ağustos ayının son günlerine girmiş bulunmaktayız.  Okula kayıt dönemi devam ediyor. Okuyup ne olacak demeyin. Okuyup öğretmen olacak. Okuyup avukat olacak. Okuyup adil bir hakim olacak. Okuyup bilgili bir anne olacak. Okuyup kendi ayakları üstünde durmayı öğrenecek. Mezopotamya’da kadın olmak hele de okumamış bir kadın olmak o kadar zor ki…

Erkek aldatır kadın biliyor ve maalesef susar çünkü gidecek hiç bir yeri yoktur. Erkek şiddet gösterir ve yine susar aslında susmaz içi feryat figan. Erkektir yapar, Erkektir döver, Erkektir söver ha orada da kapıyı gösterir yıllarını verdiği kadına git der pişkin pişkin sanki suçlu kadınmış gibi. Biliyordur ki sığınacak bir limanı yoktur. Elinde bir mesleği yoktur. Çocuklarına bakacak maddi bir imkanı yoktur.
Töresi batasıcalar. Baba evinde gelinlikle çıktı ancak kefenle kabul ederler yâda sadece kızlarını kabul edip onun çocuklarını kabul etmezler. Bilmiyorlar ki hiç bir anne evlatlarından ayrı kalmak istemezler. Mezopotamya’da kadın olmak öyle bir şey…

Oysaki okutulsaydı hayalleri elinden alınmasaydı oda ayakları üstünde duracaktı. Mezopotamya’da kadın olmak hele de okumamış bir kadın olmak o kadar zor ki ne baba evinde bir hak iddia edebilirsin ne de koca evinde resmen seni esarete mahkum ediyor aileler ama temelinde ise cehalet oysa okuma hakkını verselerdi oda kendi ayakları üstünde duracak hakkını savunacaktır.

Hesabını mahşere bırakmayacaktır. Ne yapıyoruz biliyor musunuz değerli okuyucularım. Sesimizi duyura-bildiğimiz yere kadar duyuralım. Önder olmaya çalışalım ve ailelere diyelim ki "lütfen kızlarınızı okutun "okutun ki onları cehalete ve esarete mahkum etmeyin.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Doğan
    10 ay önce
    Kızlarımızı okutalim bunu anlarız, ezilmesinler bunu da anlarız, Ama unutmayın ki ahlâk eğitimi, aile eğitimi okuyup iş sahibi olma kendi ayakları üzerinde durmadan daha önemlidir, kadını meta haline getiren insanlar, kadın haklarını savunun tiplerden çıkar.