Reklam
Reklam
Nerde O Eski Bayramlar
Meral Bayat İnat

Meral Bayat İnat

Nerde O Eski Bayramlar

30 Temmuz 2020 - 20:45

Ah insanoğlu ah!
Hep nerde o eski bayramlar diyorsunuz , diyorsunuz da! Peki nerde o eski bayramlar derken, sizler, sizler o eski zaman insanları gibi misiniz?
Eskiden mi? Eskiden sırf gösteriş için kurban kesilmezdi. Kişi sadece dinî farizasını yerine getirmek için kurban keserdi. Sırf millet desin diye, gösteriş için  adı kurban kesmek olsun, diye yapanlar yapıpda fakir fukaranın hakkını bile, götürüp derin dondurucuya koyanlar! Bahri siz yapmayın. Ne olur siz söylemeyin , nerde o eski bayramlar, diye. 
Eskiden mi?
Eskiden komşusu açken, tok olup ,bide üstüne yatmazdı. Sırf gösteriş olsun diye, bide yediğini paylaşıp fakir fukaranın gözünün içine sokmazdı. Bakın bu yıl gücü yeten için farz olan hac farizası korona yüzünden yerine getirilmedi. Oysa sırf gösteriş için bilmem kaç defa hacca gidenler vardı. Bu durumdan ders aldık mı? Tabiki de hayır. Sırf üstüne farz olduğunu düşündüğü, Allah'ın farizasını yerine getirmek için, hac edeyim de Rabbimin rızasını kazanmayım, diye düşünen gönül ehli insanlar! Bir iyi bakın çevrenize belki haccınız ayağınıza gelmiştir. Bir gönül gözüyle bakın etrafınıza ! Çocuğu üniversiteyi kazanmış kimbilir sırf yokluktan kaydını dondurup, umutlarını başka baharlara yada önümüzdeki yıllara bırakanlar vardır. Ama siz bir insanın hayallerini veya umutlarını gerçekleştirebilirsiniz. Gönül gözüyle iyi bakın etrafınıza , yokluk için sağlığından ödün verenler, en değerli olan çocuklarına bir bayramlık bile alamayanlar ,evinin kirasını ödeyemeyecek durumda olanlar, yılda sadece bir defa kurban etinin yolunu gözleyenler var! Ah zamane insanı! Sizler ne yapıyorsunuz? Kurban etini arabanın arkasına koyup, dört göz görmeden derin dondurucuya atanlar! Allah aşkına bahri siz demeyin. Nerde o eski bayramlar?
Ah insanoğlu ! Bence siz vazgeçin  o eski bayramlardaki güzelliği aramayı, boşuna eski bayramları aramayın çünkü bayramları güzelleştiren  eski insanlardı! Onun için siz önce kaybolan o güzel insanlığı arayın yada kendinizi sorgulayın ben ne kadar insanım bunun muhasebesini yapın. Cevabını kendinize verebiliyorsanız işte o zaman nerde o eski bayramlar diye sorgulayalım. 
Vesselam

YORUMLAR

  • 1 Yorum