Reklam
Reklam
Bölünen partiler
Muhittin Beyaz

Muhittin Beyaz

Bölünen partiler

20 Nisan 2021 - 20:05


Joe Biden’nın demokrasi naraları, AB’nin baskıları, AKP’yi parti kapatmaya tam olarak yöneltemedi. Hali hazırda Selahattin Demirtaş’ın ve Osman kavala’nın AB ve ABD yönetimi tarafından sıkıştırılırken, parti kapatmayı şimdilik Bahçelinin ‘’kurultay hediyesi olarak’’ düşünülüyor.


AKP’nin, HDP’ye yönelik baskılarının başka amaçlar içerdiği de görülmekte. Çözüm sürecinin bitmesinden buyana AKP, HDP’ye karşı gerçekleştirmeye çalıştığı şey parti içinde seküler ve muhafazakar tarafları bir birinden ayırmak. Şayet bu bölünme olursa ayrılan cenaha, AKP Kürt sorunu başta olamak üzere, her türlü politik desteği vere bilir. AKP için, MHP’den daha çok yakın hissedilecek bu partinin hem ilksel hem de AKP’nin Doğu ve Güneydoğuda eriyen seçmen açığını bu partiyle kapata bilir.


Çözüm sürecinin bitmesiyle HDP içinde seküler ve muhafazakar taraflar arasında gittikçe derinleşen çatlak nihayetinde Altan Tan’ın istifa etmesiyle bir yol aldı. AKP hem HDP’yi zayıflatmak hem de çıkarları doğrultusunda istediği partiyi HDP’den ayırmak için baskının çözülmeyi hızlandırdığını gördü. Kars Belediye başkanı Ayhan Bilgen’in Kobani soruşturması kapsamında tutuklanması, Bilgen'in HDP içindeki huzursuzluğu açıkça basına yansıdı. Çok geçmeden Bilgen’in ‘’yeni bir paradigma’’ çıkışı, Bilgen ve perde arkasındaki cenahların yeni bir partiyi ciddi bir şekilde düşündüklerini, bu durumu nabız yoklamaya kadar götürdüklerini gösterdi. Yeni bir parti gündemi aynı zamanda Selahattin Demirtaş’ı da göstersede yapabilecek ve ayrıla bilecek taraf Demirtaş değil muhafazakar taraf olacaktır.


Yeni hükümet sistemiyle ittifakları güçlendiren 50 +1 kriteri, AKP başta olmak üzere CHP ve MHP’yi bölmüştür. Bu bölünmelerden İYİ parti örneğinde yahut AKP karşıtı oluşacak bir ittifakta DEVA ve Gelecek partilerin CHP lehine bir kazanım olduğu kuşkusuz. AKP, CHP’nin elini güçlendiren bu bölünmelerden payını almak için Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketini, kendisine yakın olan medyada oldukça destekledi. Bölünmelerden yararlanmak isteyen AKP şimdilik CHP’den istediğini almış olduğu söylenilemez. Bu açığı HDP’ile kapatma istediği ise oldukça acık, Muhafazakar Kürt seçmenlerin hali hazırda AKP’ye yakın bir seçmen olduğu yahut HDP’nin kilit rolünü engellemek adına AKP için her iki açıdan da bir kazanım var. Mevcut siyasi baskılar sonucu Doğu ve Güneydoğu bölgenin huzursuzluğu düşünülerek AKP’nin desteklediği bir parti ile yeni bir yumuşama dönemine gidilebilir hamlesi pekala HDP’den hatırı sayılır bir seçmen kitlesini ala bilir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum