Reklam
Şeytan Ve Avaneleri
Nihat Güç

Nihat Güç

Şeytan Ve Avaneleri

21 Eylül 2019 - 10:47


Dünyada iki tip insan vardır. Biri Peygamberin yolunda ilerleyen, diğeri de Şeytanın yolundan gidenlerdir. 
İlk insan Adem (a.s.)’dir. O da Peygamberdir. İlahi davanın yeryüzündeki ilk temsilcisidir. Karşısında da yaratıldığından bu güne Şeytan dikilmiştir. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor bize. 

İnsan kendisine yüklenen misyonu yerine getirecek. Şeytan da kendisinden beklenenleri sergileyecektir. Asıl zor olan ve anlaşılmayan konu ise Ademin oğlu olup babasının peşinden gitmeyen, babasının düşmanına teslim olan, hatta düşmanı gibi yaşayan ve emir ve direktifleri doğrultusunda yaşayan evlatların bulunmasıdır. Biraz daha ileri gidip yerini alması bana dokunan bir başka konudur. Böylelerine Şeytanın avaneleri diyorum ben. Nas suresi 6. ayet tam da bu durumu ifade etmektedir. “Gerek cinlerden, gerekse insanlardan (olan her hannas'tan Allah'a sığınırım)”. Cinlerden olan Şeytandan sakınmak gerektiği gibi insanlardan olup Şeytanlaşmış olanlardan da korunmak gerek.

Hz. Adem'den bu yana Şeytan’ın boş durduğunu, insanlar ile ilgilenmediğini söylemek veya iddia etmek safdillilik olur. O gün bugündür var gücüyle çalışıyor, didiniyor Şeytan. Boş durduğu yok, nefes alıp dinlendiği ve mola verdiği de yok. Gece gündüz demeden bir uğraşın içinde. Cehennem yolculuğunda kendisine arkadaş bulmak için var gücüyle efor harcıyor. Tabiri caiz ise geçmişten gelen kuyruk acısını çıkartmaya çalışıyor insandan. “Bir kişi, bir kişidir.” hesabı içinde hareket ediyor. Sabırla ve azimle didiniyor. Kendisi ile beraber avanelerini de işe koşturuyor. Tek bir derdi var. Ademoğlundan bir kişiyi kandırıp kendisine benzetebilirse en büyük başarısı olacaktır.  

Şimdi yeryüzüne baktığımızda Şeytan kuyruk acısını insanoğlundan rahatlıkla çıkartmış durumda. Yetiştirdiği elemanların gösterdiği üstün gayretleri karşısında küçük dilini yutan Şeytan; çalışma hissetmeyecek aşamaya gelmiş, koltuğuna, ayak ayak üstüne atarak kurulmuş vaziyette.  

Okuduğum zaman tüylerimi diken diken eden şu ayeti zikretmeden geçersem doğru bir iş yapmış olmam diye düşünüyorum. Hepimize yol göstermesi ve ilham vermesi gereken bir ayeti kerime:  “İkiyüzlülüklerinin durumu insana: "inkar et" deyip insan da inkar edince: "Doğrusu ben senden uzağım; alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım" diyen şeytanın durumu gibidir”. (Haşr/16) Şeytanın dahi Allah’tan korktuğu dünyada, Allah’tan korkmayan birçok insanla karşılaşıyoruz her gün. Şeytanın papucunun dama atıldığı bir zamandayız. Herkesin kendi yerini ve konumunu belirlemesi gerekir. Kişi yaptıklarının ve söylediklerinin neye matuf olduğunu iyi bilmesi lazım. Davranışlarıyla kime hizmet ettiğini düşünmek zorunda. 

Şeytan ve avanelerinin çalışmaları karşısında pes ederek teslim olma gibi bir niyetimiz yok. Bizleri asla yarı yolda bırakmayacak bir Rabbimizin olduğunu unutmayacağız. Şeytanın emir ve direktiflerinin hayatımızdan çıkması için Yüce Yaratıcımızın emir ve direktiflerini sergilemenin gayretinde olacağız.

Hz. Adem ve nesline olan düşmanlığını ilan ettikten bu yana kendisine inanmayan ve çizdiği yolda yürümeyen insanların sayısı az değildir elbet. Onlar direndiler ve sağlam durdular şeytan karşısında. Şeytanın hilesinin zayıf olduğunu bilerek yaşadılar. Kur’an-ı Kerim’in çizdiği istikamet üzere bir yol belirlediler kendilerine. Kurulan tuzağa düşmediler, hile ve desiselere aldanmadılar. Unutmayın ki Şeytana ve avanelerine aldanmak istemeyenlerin tek yardımcısı Yüce Allah’tır. Tutundukları kulp sağlamdır. Rehberleri Kur’an-ı Kerim’dir. Kopmak bilmez bir ipe tutunmuşlardır onlar. Allah bu gibi kimselerin sayısını daha da çoğaltsın.

Dikkatimi çeken ve bana dokunan bir durum daha var. Onu da sizinle paylaşmak istiyorum. Suret-i haktan görünüp de Müslümanları kandırmak için yaptıkları hileler ve desiseler ile ulu orta gezinen insanlar var günümüzde. Şeytanın papucunu ters giydirebilecek yeterliliğe ulaştıklarını ispatlıyorlar yaptıklarıyla ve söyledikleriyle. Bunlar Şeytanın başını çektiği orduda liderlik yapan iki ayaklı avanelerdir. Suret-i haktan görünen bu kişiler neslin heba edilmesine göz yummakla kalmıyorlar. Tamamıyla teslim olmuş vaziyetteler. Şeytan elbette ki şeytanlığını yapacak. Bunda bir sorun yok. Şeytanlığını yapmadığı zaman zaten şeytanlık vasfını yitirmiş olacaktır bu mel’un.

Yeter ki insanı ve neslini doğru yoldan alıkoyabilsin diye her türlü taklayı atan şeytan ve avanelerine dikkat etmek gerek. Her türlü hile, desise, oyun ve düzenbazlığı yaparlar bu tip insanlar. Bütün planlarını kandırmak üzere kurgulamış olan bu hilekarlar bir sağdan yaklaşırlar Ademoğluna, olmadı bir de soldan yaklaşırlar. Önden ve arkadan yaklaşmaları da cabası. Kandırmak için atmadıkları takla kalmadı. Bir görünüp bir kayboluyorlar son baharın bulutları gibi… Bazen sözleriyle öne çıkarlar, bazen davranışlarıyla. Bazen de yemin ederek haklılıklarını ispatlamaya çalışıyorlar. Bize ve neslimize her türlü günah ve haramı işletebilmek için kendilerinin günahsız olduklarına yemin dahi edebiliyorlar. Hatta Ademoğluna yol göstermek için en yüksek mertebeye sahip olduklarını ispatlamanın derdine dahi girişebiliyorlar. 

Tabi tüm bu söylediklerim geçici olan dünya da gerçekleşiyor.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Büşra kılıç
  7 ay önce
  Hocam öncelikle emeğinize sağlık . Rabbim bizleri salih kullarından eylesin . Rabbim bütün kullarının sonunu hayırlı eylesin.
 • Nihat güç
  7 ay önce
  Allah razı olsun Teşekkür ederim
 • Büşra kılıç
  7 ay önce
  Hocam öncelikle emeğinize sağlık . Rabbim bizleri salih kullarından eylesin . Rabbim bütün kullarının sonunu hayırlı eylesin.
 • Büşra kılıç
  7 ay önce
  Hocam öncelikle emeğinize sağlık . Rabbim bizleri salih kullarından eylesin . Rabbim bütün kullarının sonunu hayırlı eylesin.
 • Yunus Çoban
  8 ay önce
 • Nihat güç
  8 ay önce
  Allah razı olsun Teşekkür ederim hocam
 • Mikail acacoglu
  8 ay önce
  Cenabı hakk sonumuzu ve soyumuzu hayırlı eylesin
 • Nihat ğüç
  8 ay önce
  Allah razı olsun Teşekkür ederim hocam
 • Mehmet Ali Güç takdir ediyorum cok güzel bir yazı olmuş başarının devamını diliyorum
  8 ay önce
  Diline kalemine sağlık olsun. Sayin hocam. Rabbim bizi insi ve cinni her türlü şeytandan muhafaza eylesin