Reklam
Reklam
Yusuf İle Meryem
Nihat Güç

Nihat Güç

Yusuf İle Meryem

29 Ekim 2020 - 09:28

 Birini sağ kulağımıza diğerini de sol kulağımıza küpe yapmamız gereken iki isim, iki yıldız, iki baht, iki taht, iki kıymet. Kıyamete kadar okunması, anlaşılması ve ibret alınması gereken iki şahsiyet, iki emsal, iki örnek, iki model, iki biçim, iki resim... 
 Yusuf (a.s.) ve Meryem (a.s.) 
 Kötülüğe, iffetsizliğe, ahlaksızlığa ve haysiyetsizliğe çağıran küstah isimler zamanın deveranıyla unutulmalarına rağmen bu iki pak, parlak ve nezih isimler unutulmadılar. Kıyamete kadar da unutulmayacaklardır. Çünkü her şeyin yegane sahibi olan Allah, unutulmamaları için kendi kitabında bahsederek ölümsüzleştirdi bu iki emsal şahsiyeti. 
 Unutmayın! Zamanın ve mekanın getirmiş olduğu şirret akıntıya kaptırmayarak kendilerini muhafaza ve müdafaa etmeleri sonucu onların ilahi kitapta anılmaya taçlandırılmaya, şereflendirilmeye ve ödüllendirilmeye değer görülmeye neden olmuştur. 
 Sıradan hayatlar, sıradan hikayeler sıradan kıssalar değil elbet! Onları farklı kılan, tarihin tozlu raflarına mahkum olmaktan kurtaran düşünceleri ve yaptıklarıdır. Sıkıntı ve zorluk anında yaptıkları tercihlerdir. Yüce Rabbimiz kendilerini ibreti nazara almamız adına hayatlarını anlatır bize. Çektikleri sıkıntılardan dem vurur. Ahlaklarından ve iffetlerinden bahseder. Zamanın şartları diyerek akıntıya ayak uydurmadıkları için örnekliklerini ön plana çıkarır. 
 İnsanlığın ar, namus, iffet, haya ve edebe sırtını döndükleri bir ortamda zamanın yıldızları olmuşlardır. Toplumun yaptıklarına aldanmamış, şeytanın vesveselerine kanmamış, nefsinin arzu, istek ve heveslerine yenilmemiş insanlardır bunlar. Allah’tan ittika etmenin canlı şahitleridirler. Emirlerin ve yasakların nasıllığını bizzat yaşayarak yol göstermişlerdir kıyamete kadar kendilerinden sonra gelecek insanlara.
 Bu izzet, bu şeref, bu haysiyet, bu onur yeter onlara. 
 Peki bizim Yüce kitapta anılabilecek bir sözümüz, bir işimiz, bir fiilimiz, bir düşüncemiz, insanlığa yönelik yaptığımız liderliğimiz, bir öncülüğümüz oldu mu? Sahi aklımız ne alemde? Sözlerimiz kimleri mutlu ve mesut etmek üzere kurgulanıyor? Ayakkabılarımız kimin yolunda, kimin yanında aşındı? Hangi ahlaki değerin peşinden koşarken tökezledik, düştük? Davranışlarımız kime benziyor? Kimleri çağrıştırıyor kurguladıklarımız? Attığımız adımlar kimi çağrıştırıyor?
 İyi bilmek lazım ki; Ezberlemek veya yeni doğan çocukları isimlendirmek için serdedilmedi bu iki isim. 
 Elbet bir amaca matuftur bu anlatımlar, bu vurgular.
 Kur'an-ı Kerim'de anlatılan ve günümüze ışık tutan, hem öğrenilmesi hem de öğretilmesi elzem çok önemli iki hüviyet; Yusuf ile Meryem (a.s)
 Her eve, her insana, her yüreğe, her sineye lazım! Din, dil, ırk, renk, zaman ve mekan ayırımı gözetilmeden herkese gerekli iki temsiliyet!
 Biri kadınlara, diğeri de erkeklere yönelik ahlakın, erdemin ve faziletin zirvesi. 
 Yıldızlaşanlar toplumun sahip olmak için varını yoğunu verdikleri hiçbir şeyi ahlaki değerin önünde tutmamışlardır. Yaşantılarıyla ve düşünceleriyle bunu ispat etmişlerdir. Allah'ın emirlerini yerine getirirken kim ne der diye bir düşünceye, bir komplekse kapılmamışlardır. Benim kültürüm, benim örfüm, benim geleneğim ve adetlerim dememişlerdir. Dinin öğrettiği ahlakı ve erdemi yaşamış ve yaşamanın gayretini de göstermişlerdir. Zamanın sapkınlığına, hile ve desiselerine aldanmamış, topluluğun süfli ve adi değerleri peşinde sürüklenmemişlerdir. Kimin ne diyeceğini umursamamışlardır. Herkes böyle yapıyor diye bir düşünceye de kapılmamışlardır. 
 Onlar hep; Beni var eden ve yaptıklarımdan dolayı hesaba çekecek olan "Rabbim ne der." diye bir dertleri olmuştur. 
 Bataklığın içinde açan çiçek misali iffetin, namusun, onurun ve şerefin timsali oldular.
 Peki ya biz! 
 Kime benziyor düşüncelerimiz, sözlerimiz? Yusuf'a mı, Meryem'e mi? 
 Yoksa, evet yoksa...

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • M.K
  5 ay önce
  Elinize emeğinize sağlık Nihat hocam bunlar örnek alınması gereken şahsiyetlerdir.
 • Nihat GÜÇ
  5 ay önce
  M.K. Allah razı olsun. Çok Teşekkür ederim. Evet yüce allah bu ve bunun gibi daha nice örnekleri bizim için veriyor
 • Ali Özkandemir
  5 ay önce
  Hocam yüreğinize sağlık. Allah yolunuzu aydın etsin.
 • Nihat GÜÇ
  5 ay önce
  Ali özkandemir allah razı olsun Teşekkür ederim. Hürmetlerimi sunuyorum
 • Büşra Yıldız
  5 ay önce
  Yine çok güzel nihat hocam kaleminize sağlık
 • nihat güç
  5 ay önce
  Buşra yıldız Allah razı olsun Teşekkür ederim. Rabbim bizi onlar gibi kılsın inşaallah
 • M.Said
  5 ay önce
  Yüreğine kalemine sağlık üstadım. Değerli şahsiyetleri ön plana getirip gençlerin haberdar olması ve örnek alması için gayret edilmesi gerekir. Selam ve dua ile
 • Nihat güç
  5 ay önce
  M. Said Hocam. Ribbim hepimizden razı olsun. Ve bizleri Hz. Yusuf gibi olanlardan eylesin