Reklam
Reklam
Bayram Sohbeti
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Bayram Sohbeti

26 Mayıs 2020 - 17:08

Değerli dostlar;
Öncelikle hepinizin bayramını tebrik ediyorum. Ailenizle ve tüm sevdiklerinizle sağlık, afiyet, barış ve huzur içerisinde nice bayramlar görüp yaşamınızı en kalbi hislerimle temenni ediyorum.

Gerçekten çok şeyı tahmin edebilirdik ancak, bu salgının dünyaya ve bize yaşattıklarını tahmin edemezdik.Ya da çok zayıf bir ihtimalle, milyonda bir, iki milyonda bir ihtimalle ancak düşünebilirdik. Düşünün; bayram günlerinde sokağa çıkma yasağı olacak. Bizler bunu yaşadık. Rabbim tekrarından ve beterinden hepimizi korusun inşaAllah.

Bu kısa girizgahtan sonra bayramın tanımı üzerinde durmak istiyorum.

Bayram;
İnanç ve ideolojileri, sosyo-kültürel yapıyı gelecek kuşaklara taşımada çok güçlü bir enstrüman olan; İnsanları bir araya getiren, insanları kaynaştıran, barışa, kardeşliğe, derin hoşgörüye, birlik ve beraberliğe, yüksek moral ve sevince vesile olan güçlü bir sosyal olaydır.

Bayramı çok özetle tarif edersek; Belli bir iş başarımından sonra fert, grup ve toplumun yaşamış olduğu derin bir moral, motivasyon ve sevinçtir. Bir öğrencinin zorlu bir sınavı geçip yüksek bir puan aldığında yaşamış olduğu mutluluk, siyasi parti mensuplarının yoğun bir seçim çalışmasından sonra yakalamış oldukları seçim başarısının vermiş olduğu sevinç, çiftçinin zahmetli bir sezonun sonunda, ürününden elde ettiği bereketli hasılatın vesile olduğu sevinç, acımasız bir hastalığa mübtela olan kişinin, uzun ve zahmetli tedavi sürecinden sonra sağlığına kavuşmasıyla o kişide hasıl olan inanılmaz sevinç; bütün bunlar bayram tadında olan huzur ve mutluluklardır.

Bayramları üçe ayırmak mümkündür;

1-Dini bayramlar
2-Sosyo-kültürel bayramlar
3-İdeolojik bayramlar.

Dini bayramlar; 
Kaynağı dini kitap ve dini şahsiyet olan bayramlardır. Ramazan ve kurban bayramı gibi.

Sosyo-kültürel bayramlar;
Kaynağı toplumun kendisi olan, uzun ve derin bir sosyolojik yaşantının tezahürü sonucunda nevzuhur olan bayramlardır. Herhangi bir örgütlü STK ve devlet olmadan da bu bayramlar toplumca, tevatüren kuşaktan kuşağa aktarılır. Nevruz ve Hıdırellez bayramları gibi.

İdeolojik bayramlar;
Belli bir devrim ve inkilap sonucunda ortaya konulan bayramlardır. Bu bayramların kaynağı; devrim ve inkılapların kurucu gücüdür. Bu bayramlar ilk başta salt inkılapçı kurucu güç tarafından icra edilerek gelecek kuşaklara aktarılır. İdeolojik bayramlar asırlar sonucunda toplum tarafından da benimsenerek ,halkın mahşeri vicdanında da yer etmesi mukadderdir. 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi.

Özetle bayramın faydaları;
1-Fert ve toplumun iç dünyasında yüksek bir moral ve motivasyona vesile olması
2-Ferdin iç dünyasında ve toplumun işleyişinde barış ve huzuru sağlaması
3-Dini inançların gelecek kuşaklara taşınması
4-İdeolojilerin gelecek kuşaklara taşınması
5-Fert ve toplumu bir arada tutan, onların kaynaşmasını sağlayan çok güçlü bir sosyal olgu olması.

Seydaya; 
Kekımın hakkını helal et. Bu sohbette sana söz hakkı veremedim. Bugün de böyle oldu. Bu arada bir çay içme faslı versek iyi olur.

Seyda;
Esteğfirullah Sadık kardeş. Önemli olan ortaya güzel bir çorbanın konulmasıdır. Güzel bir sohbet oldu. Umarım faydalı olmuştur. Burada ben de tüm dostlarımıza sevgi ve saygılarımı arz ediyorum. Hepsinin bayramlarını canü gönülden tebrik ediyorum.

Evet kekımın, şimdi afiyetle çaylarımızı içebiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum