Reklam
Diyanetin Fetva Kuruluna Soruyorum?
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Diyanetin Fetva Kuruluna Soruyorum?

26 Ağustos 2019 - 13:05

Diyanetin Fetva Kuruluna Soruyorum
 
Geçen Cuma günkü hutbenin konusu faiz idi. Öyle inanıyorum ki, cemaatin büyük bir kısmının psikolojisi bozuldu.
 
Ahmet Arıkan arkadaşımızın de işaret ettiği gibi, Cuma hutbesinde;
“Diyanet işleri başkanlığının cami imamlarına gönderdiği hutbe faizle ilgiliydi imam adeta faiz alan verenlere ateş püskürdü Allah’a ve resulüne savaş açtılar… Allah onlara lanet etmiştir… Rızıklarındaki bereket kaldırılır… Kabirlerinden şeytanın çarpıp delirttiği kimse gibi kalkarlar… Cehenneme atılırlar… Karınları ev gibi büyüktür ve içlerinde yılanlar vardır… Kanlı bir nehirde bekletilirler. Dışarı çıkmak istediklerinde çenelerine taşlar atılır ve tekrar nehrin ortasına döndürülürler…”
 
Evet, soruyorum;
 
1-Bankaya para yatırmak veya bankadan para çekmek,
2-Konut kredisi çekmek,
3-İhtiyaç kredisi çekmek,
4-Esnaf kredisi çekmek,
5-Çiftçi kredisi çekmek,
6-Kredi kartı kullanmak,
7-Katılım bankacılığı...
 
      Gibi iş ve işlemler; geçen Cuma günü hoca efendinin işaret ettiği faizle birebir örtüşen faizler midir ???  Bunları işlemek faiz midir???
 
  Eğer öyle ise; devlet kendi eliyle insanları faize sürüklemiyor mu?? Yine devlet, kendisinin bir organı olan diyanet üzerinden tüm vatandaşa faizin haram olduğunu söylüyor. Burada son derece paradoksal bir durum söz konusu.
 
Camiye gelen insanların % 99 u yukarıdaki kalemlerle bir şekilde faize bulaşmış durumdadır. Öyle inanıyorum ki,bu insanlar son derece ruhen sıkıntıya girdi. Çoğu huzursuz oldu. Çünkü vatandaş; yukarıda saydığım kalemlerle iş ve işlemlerini yürütmese, ekonomik anlamda bir arpa boyu yol alamayacak. Bunları işlese, Faiz işleyip Allah’a ve Resulullaha savaş açmış olacak. Tam bir çıkmaz sokak.
 
Lütfen bunun çözümü nedir?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum