Reklam
Kurban Bayramı Sohbeti
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Kurban Bayramı Sohbeti

06 Ağustos 2019 - 14:51


    
  Geçen akşam saat 22.00 de Dar-ül İrfan Kültür merkezinde bir sohbet gerçekleştirdik. Salonda yaklaşık yüz kişi vardı. Bayramın yaklaşması vesilesiyle sohbete olan ilgi biraz daha artmıştı. 
Bu arada çayların dağıtımı devam ediyordu. Herkes çaylarını yudumlarken, yer yer üçerli beşerli gruplarla kulis sohbetleri de devam ediyordu. Fazla zaman kaybetmeden hemen Seydaya soruyu yönelttim;
-Seyda kardeş, bayram hakkında biraz bilgi verir misin dedim.
-Seyda;
Memnuniyetle kekı Sadık.
Öncelikle salonda bulunan tüm hazurunu hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum. Hepinizin bayramını tebrik ediyorum. Rabbim kalplerimizi hak ve hakikatler üzerine kaynaştırsın. Rabbim hepimize fehm u ferasetler ihsan eylesin. Rabbim zalimlere fırsat vermesin.(Seydanın bu güzel duası sonunda, salondakiler içtenlikle;‘’Aamiiinnn’’ diyerek tepki gösterdiler.) Seyda devamla;
   Bayram; İnsanları bir araya getiren, insanları kaynaştıran, barışa, kardeşliğe, derin hoşgörüye, birlik ve beraberliğe vesile olan güçlü bir sosyal olaydır.  
Kurban; Arapça kökenli bir sözcük olup,”qerebe” fiili maziden geliyor. Yanı, “yakınlaşmak” anlamındadır. Kime yakınlaşmak? İyiliğe, güzelliğe, merhamete, adalete, insanlığa, hakikate, hakka ve Allah’a yakınlaşmaktır. Ne ile yakınlaşıyoruz?  Mal ile, can ile, zaman ile fedakarlık yaparak insanlığa hakka ve hakikatlere yakınlaşmış oluyoruz.
Seyda iki kolunu birbirine paralel açıp, aşağı yukarı kaldırıp indirerek kalabalığa şöyle haykırdı;
Kıymetli hazirun, çok değerli arkadaşlarım, dostlarım; şuna  dikkatinizi çekerim;
İbadetlerinizi, namazınızı, haccınızı, kurbanınızı showa çevirmeyin. Ameller niyetlere göredir. Her yerde oturup kalkarak; Efendim ben kurban kestim, şu kadar para verdim, bu kadar kırmızı etimiz oldu, şu kadar aileye dağıttık falan filan şekilde konuşmayın. Allahın kestiğiniz kurbanın etine, kemiğine, derisine kanına haşa sümme haşa ihtiyacı yoktur. Allah indine ulaşacak olan sadece ve sadece takvanız ve samimiyetinizdir. Rabbim şimdiden yapacağınız tüm iyiliklerinizi kabul buyursun inşaAllah.
Salondakiler hep bir ağızdan; “Amin, amin” diye tepki verdiler.

Not; Değerli okuyucular bu sohbetin devamı gelecektir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan yıldız..
    6 ay önce
    'Qerebe' fili mazi 'yakınlaştı' dır. 'Yakınlaşmak' mastardır. Onun kalıbı da 'qerbun' dür.. saygılar..