Reklam
Reklam
Ramazan Sohbeti-3
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Ramazan Sohbeti-3

29 Nisan 2020 - 14:45

Seyda;
Kekı Sadık; bir şahsa, bir gruba veya bir kavme sinirlendiğin zaman, şu ayeti düşün ve ona göre hareket et.

“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.(Maide:8)

Dedim;
Allah razı olsun Seydayımın. Elbette insanı yaratan, insanı insandan daha iyi tanır. Bu ayette Allah (cc) u, insanın müthiş bir psikolojisine işaret ediyor.

Seyda;
Çok doğru Sadık kardeşim. Hem de nasıl bir psikoloji. Üzerinde çok düşünmemiz gereken bir ilahi mesaj.

Çoğu insan görmüşümdür; sinirlendiğinde adeta cellat kesilir. Öfke ve hiddeti adeta bir çığ gibi; hoşlanmadığı bir fiilin failini geçip, ceddine, yedi sülalesine kadar gidebiliyor. Şüphesiz böyle bir tavır, hiç adil bir tavır değildir. Tamam, Ahmet hata yapmıştır.Ahmedi eleştir.Ahmedin de sadece onaylamadığın fiilini eleştir. Ahmedin topyekün kişilik ve şahsiyetini değil. Tabi biz, sinirlendiğimizde Ahmedin tüm kişilik ve şahsiyetini, hızımızı alamayıp; Ahmedin annesini, babasını, kardeşlerini, kuzenlerini, amcalarını, dayılarını, hasılı; yedi ceddini tırpanlıyoruz. 

Niye??? Sinirlenmişiz ya, ondan. El insaf, el insafül kebir.Bu kadar da olmazki.Ne demişler; öfkeyle kalkan zararla oturur. Ne güzel demişler. Niye zarar ediyor?? Çünkü öfkenin dozunu aşiyor. Dozunda, kıvamında bir öfke elbette faydalıdır.

Dozunda bir kızgınlık, muhatabına rehberlik yapar, ona yol gösterir, yanlış fiilin faaline nur olur, ışık olur,yol gösterir. Ama doz aşımına uğrayan bir öfke; muhatabını köstürür, muhatabını size düşman eder, çevresini incitir, dost ve arkadaşı sizden soğutur,sizi yapa yalnız bırakır. Keskin sirke gibi size zarar verir.

İşte bütün bu olumsuzluklara uğramamak için; yukarıda verdiğimiz ayeti kerimenin şuurunda çevremizle iletişim kurmamız; her zaman, hepimizin yararına olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum