Reklam
Reklam
Ramazan Sohbeti-7
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Ramazan Sohbeti-7

10 Mayıs 2020 - 17:38

Seyda kardeş; Kimler oruç tutmayabilir. Oruç tutmamanın/tutamamanın telafisi nasıl olur?? Bu konuda bizleri bi zahmet aydınlatın.

Seyda;
Değerli kardeşim Allah razı olsun. Öncelikle bu konu ile ilgili ayeti kerimeyi zikretmekte fayda vardır.

Bismillahirrahmanirrahim
“Oruç sayılı ve belli günlerde tutulur. Ancak bu günlerde hasta olup veya yolculuğa çıkıp da oruç tutamayanlarınız, tutamadığı oruçları diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlara ise, tutamadıkları her gün için bir fakiri bir gün doyuracak kadar fidye gerekir. Kim de, gönlünden koparak birden fazla fakiri doyurur veya fidye miktarını artırırsa, kendisi için daha hayırlı olur. Ama her şeye rağmen oruç tutmanız, bir bilseniz, sizin için elbette daha hayırlıdır.” (Bakara-184)

Ayeti kerimede görüldüğü gibi;
1-Hasta olanlar
2-Yolcu olanlar
3-Oruca gücü yetmeyenler,   orucu tutacak kuvvette olmayanlar oruç tutmayabilirler. 

Bunlar tutamadıkları oruçlarını daha sonra oruç tutma şartları uygun olduğunda, tutamadıkları oruçlarını, her bir güne bir gün şeklinde eda ederler.

Dedim;
Daha sonra hiçbir şekilde tutamadığı orucunu eda etme imkanını bulamayanlar ne yapsın??

Seyda;
Oruçlarını hiçbir şekilde yerine getirme imkanı bulamayanlar, tutamadıkları her bir güne karşılık bir miskini yanı bir fakiri duyurmak suretiyle fidye öderlerler. 

Dedim;
Seydayımın, fidye de ödeme imkanı olmayanların durumu ne olacak?? Bunlar nari cehenneme müstehak mı olacak??!!

Seyda;
La havle vela kevvete illa billah. Bu nasıl söz Sadık kardeşim?? Allah merhametlilerin en merhametlisidir.
Hiçbir şekilde fidye de ödeyecek durumda olmayanların yapabilecekleri bir şeyleri yoktur. Allah erhemerrahimindir. Onları görüyor, biliyor ve onları affeder. Çünkü Allah, kulumuza kaldıramayacağı bir yükü yüklemeyiz diyor.(Bakara-286)

Dedim;
Şimdi iyi anladım. Teşekkür ederim.
Kekımın, bu fidye durumunu biraz daha açıklar mısın.

Seyda;
Fidye; oruç tutulmayan her  bir güne karşılık maddi bir bedel ödemektir. Bunu da herkes kendi günlük tüketimini dikkate alarak yapar. Malum herkesin günlük beslenme, Gıda alma maliyeti ayni değildir. Öyle zenginler var ki, bir günde bir asgari ücret seviyesinde harcana yapiyor. Bu durumda asgari ücretle çalışan hatta ve hatta hiçbir devlet memurunun böyle bir fidye ödemesi ebed ul ebed mümkün değildir. Bu nedenle, ifade ettiğim gibi herkes harcamasına göre ödeme yapacaktır.

Örneğin 6 kişilik bir ailenin günlük beslenme, mutfak harcamasını ele alalım. Diyelim ki bu ailenin aylık mutfak masrafı 1500 tl. 300 tl. de dışarda harcaması oluyor. Toplamda 1800 tl. etmiş oluyor. 1800 tl.yi altıya böldüğümüzde 300 tl. eder. 300 tl. yı de 30 a böldüğümüzde 10 tl. eder. Böylece bu ailedeki her ferdin günlük fidyesi 10 tl.dir.

Dedim;
Allah razı olsun Seydayımın. Son derece aydınlatıcısı bir açıklama oldu.

Kekımın bir de şu dikkatimi çekti. Hasta ve yolcu olanların dışında, “tutamayanlar” diyor. Yanı bir kimse hiçbir şekilde hasta falan değil, üzerinde yol yorgunluğu falan da yok. Fakat, oruç tutacak güç ve kuvvette değildir. Burada kastedilen bu mudur, Durum böyle midir??

Seyda;
Kekı Sadık aynen öyledir. Tabi keyfiliğin dışında,hiçbir hastalığı olmadığı halde oruç tutamayan insanlar da vardır. Bunlar da fidye öderler. Allah niyetleri ve kalplerin içinden geçenleri en iyi bilendir.

Dedim;
Çok doğru Seydayımın, çok doğru. Allah razı olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum