Reklam
Reklam
Ramazan Sohbeti
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Ramazan Sohbeti

24 Nisan 2020 - 16:22

Bugün Seyda kardeşimizle, tabi sosyal mesafeyi de dikkate alarak, Ramazan sohbetini yapmak üzere bir araya geldik.

Seydaya;
Kekımın hoş geldin. Senin ve  tüm müminlerin orucunu tebrik ediyorum. Rabbim ramazanı sağlık, afiyet, barış, kardeşlik ve huzura vesile kılsın inşaAllah. Evet Seydayımın söz senindir.

Seyda;
Teşekkür ederim kekımın. Ramazanla ilgili duygu ve düşüncelerine ben de aynen katılıyorum.

Oruç tutmak farzdır.Yanı yapılması zorunlu olan ve hükmü Kuranda da açık olan bir ibadettir.

Dedim;
Seyda kardeş malum tüm dünyada küresel bir salgın var. Buna korona diyorlar. Koronaya da neden olan Covid19 virüsüdür. Bu küresel salgından dolayı Kabe, Mescidi aksa, Mescidi Nebevi olmak üzere tüm ibadet yerleri, cuma namazları, teravihler kılınmıyor. Bu konuda ne dersin. Dinimizde bunlar caiz mi??

Seyda;
Derin bir nefes aldıktan sonra; Kekımın insanlık tarihinde buna benzer lokal ve küresel salgınlar zaman zaman olmuştur. Bu salgınlarda binlerce, yüzbinlerce ve hatta milyonlarca insan ölmüştür. Korona da bir salgın ve hem de küresel bir salgın. Rabbim bir an önce bu salgını memleketimizden ve tüm dünyadan ref u def eylesin inşaAllah.

Seyda bana dikkatlice bakarak ve hafif de gülümseterek; salgın için toplu ibadetlere getirilen kusıtlamalar caizdir. Malum, ortada ciddi bir salgın var.Bu salgının hassaten insandan insana geçme kabiliyeti çok yüksek. Uzmanlar söylüyorlar; bu salgını minimize etmenin ve bunun önüne geçmenin en sağlam yolu, Seyda gülümseyerek,bakanımızın ifadesiyle; bu konudaki en sağlam algoritma “sosyal mesafeye riayettir.”

Seyda kardeş;
Sosyal mesafe algoritması dediniz. Dün 23 Nisandı. Devlet büyüklerimiz buna uymadılar.Buna ne dersin??

Seyda;
Bana dikkatlice bakarak ve biraz da gülümseyerek; Kekımın anlaşılan sohbeti politik bir zemine çekmek istiyorsun. Çok fazla derine girmeden şunu diyebilirim;

Elbette 23 Nisan önemli bir gündür.Millet iradesinin darmadağınık olduğu bir dönemde,bu irade TBMM şahsında ortaya çıkmıştır. Bu iradenin ortaya çıkmasına liderlik yapan başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve arkadaşlarını, devlet düzeyinde anmak,hatırlamak kadar güzel ve doğal bir şey olamaz. Ancak, küresel salgın nedeniyle tüm memleket adeta karantinada.Sokağa çıkma yasağı var, esnaf kapalı, ibadet yerleri kapalı, okullar kapalı. Sosyal mesafeye uymayan vatandaşa cezalar yazılıyor.Herhalde bu cezalar şimdiye kadar milyonları bulmuştur. Bu kuralları ortaya koyan devlet büyüklerimiz. Olması gereken de budur. 23 Nisan kutlamaları sınırlı bir grupla, sosyal mesafeye de uyularak da fevkalede kutlanabilinirdi. Ama böyle yapmadılar. Sosyal mesafeyi ihlal ettiler. Maalesef şık olmadı. Böyle olmamalıydı.

-Seyda kardeş;
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Şimdi oruç tutmak farzdır. Peki teravihin hükmü nedir??

Seyda;
Teravih kılmak sünnettir. Peygamberimiz (sav) bütün hayatı boyunca sadece üç gece cemaatle teravih namazını kılmıştır. Üçüncü geceden sonra sahabe, halk teravihe o kadar rağbet göstermiştir ki, Peygamberimiz; müslümanlar ilerde teravihi birer farz namaz hükmünde telakki ederler düşüncesiyle, cemaatle teravih kılmayı sonlandırmıştır.

Dedim;
Seydayımın Allah razı olsun. Bu konuya devam edeceğiz inşaAllah. Görüşünceye dek kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 1 Yorum