Reklam
Urfa'da Yüksek Doğurganlık-2
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Urfa'da Yüksek Doğurganlık-2

16 Eylül 2019 - 10:47

Değerli okuyucular geçen sohbetimizde yüksek doğurganlık konusuna bir giriş yapmıştık. Konumuz daha çok Urfa özelinde konuşulup değerlendirilecektir.

Urfa’da çok yüksek düzeyde bir doğurganlık olduğunu hepimizin malumu.Hem çok eşliliğin ve hem de çok çocuk yapmanın normal karşılanması yüksek doğurganlığı tetiklemektedir.

Yapılan araştırmalara göre her yıl Urfamızda 60.000 çocuk okullu olmaktadır. Sınıf mevcutlarını 30 öğrenci olarak düşünürsek, her yıl yeni 2.000 sınıfa ve yine her yıl yeni 2.000 öğretmene ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi Bunun memurunu, hizmetlisini, teknik elemanını ve idarecisini artık siz hesaplayın.

Yanı yük çok ağır. Bu sadece işin eğitim boyutudur. Bir de bunun sağlık, beslenme, barınma, geçinme ve istihdam boyutu vardır.

Daha önce de değindiğimiz gibi; tek eşli bir ailenin nüfusu on yılda % 300, çok eşli bir ailenin nüfusu da on yılda % 900-1000 civarında artış olmaktadır.

Ve ben Seydaya soruyorum
Değerli Seyda kardeşim; 
Böyle fahiş bir nüfus artışı ve çocuk yapma oranı caiz midir???

Seyda;
Değerli arkadaşlar hepinizi tüm samimiyetimle selamlıyorum. Bakıyorum salon tıklım tıklım.Sohbete olan ilgi ve alaka bizleri umutlandırıyor. Bu vesileyle hepinize canu gönülden teşekkür ediyorum

Değerli arkadaşlar;
Kıymetli dostum,Sadık kardeşimiz Urfamızdaki yüksek doğurganlığı dile getirdi ve bu fahiş tablonun caiz olup olmadığını bana sordu.

Arkadaşlar;
Tüm samimiyetimle söylüyorum. Bu yüksek doğurganlık; 
Ne şeriat, ne tarikat, ne hakikat ve ne de marifet kriterlerine göre caiz değildir. 

Ve yine söylüyorum;
hiçbir psikolojide, hiçbir sosyolojide, hiçbir beşer nizamında,kanununda ve hukukunda da böyle bir tablonun yeri yoktur.

Üzülerek söylüyorum;
Türkiye’de birinciliği kimseye vermediğimiz tek alan bu yüksek doğurganlıktır.

Allah aşkına yapmayın etmeyin. Bu çocuklara sevgi lazım, eğitim lazım, ekmek lazım, kış günü ayağına bot,sırtına mont lazım, meslek lazım, gelecek lazım.

Çocuk doğurup doğurup sokağa salmayın. Bunların günahı, vebalı boynunuzdadır. Allah akıl fikir vermiş.Bakabileceğiniz kadar çocuk yapın.Eğer bakamayacaksınız çocuk yapmayın.

Seydanın bu son açıklaması üzerine salonda bir uğultu, tepki ve homurdanma dalgası meydana geldi. Yanı derinden derine, içten içe Seydaya bir tepki doğdu.

Bunun üzerine Seyda; 
Değerli arkadaşlar;
Elbetteki ezberleri bozmak zordur. Yeni kurallara uyum sağlamak çok zordur.Hele hele bu kuralların binlerce yıllık bir geçmiii varsa bu daha da zordur.

Ama çok değerli canlarım,dostlarım;merak etmeyin.Gelecek sohbetimizde bu konudaki tüm sorularınıza ve eleştirilerinize cevap vereceğim inşallah.

Şimdilik kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Murat Teke
  8 ay önce
  Sadık hocama katılıyorum. Mahşer günün ulu peygamber dinden yoksun,dünyasından bi haber, Cahil bir ümmetten gurur duymaz
 • Murat Teke
  8 ay önce
  Sadık hocama katılıyorum. Ulu peygamber mahşer günü cahil,dinden yoksun,eğitimsiz bir ümmetten gurur duymaz