Reklam
Urfa'da yüksek doğurganlık-4
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Urfa'da yüksek doğurganlık-4

08 Ekim 2019 - 18:37

Seyda salonda bulunan yaklaşık yüz elli kişiyi selamlayarak konuşmasına kaldığı yerden başladı.

 Arkadaşlar;
Yüksek doğurganlığın birinci müsebbibi anne ve babalardır. Bizim toplumda özellikle babalardır. Çünkü toplumun % 90 u erkek egemen bir toplumdur. Bu durumda çocuk doğurmada tutun, ailenin tüm kararlarında erkeğin kararları muteberdir, geçerlidir. Hiç kimse sözü oraya buraya çekmesin, hiç kimse sözü taşa, dağa, bayıra vurmasın.

Evet, erkeğim diyorsun, beni evlendirin diyorsun. O zaman bu evliliğin sonuçlarına da katlanacaksın.

Nedir bu sonuçlar?
Evliliğin en önemli sonuçlardan biri şüphesiz çocuk sahibi olmaktır. Elbette çocuk yapma hakkın vardır, babalık statüsüne sahip olma hakkın vardır, bu duyguyu yaşama hakkın vardır. Buna hiç kimsenin itirazı yoktur. Benim de itirazım yoktur.
  Sadece biyolojik eş ve biyolojik baba olmayacaksın. Bunu kediler, köpekler, tilkiler, eşekler ve öküzler de başarıyor.
Bu hayvanlar neyi başarıyorlar? 
Bu hayvanlar; biyolojik bir eş ve biyolojik bir anne baba olmayı başarıyorlar. Salt böyle olmamalısınız. Çünkü bizler insanız. Bizim düşünebilme, akledebilme ve seçebilme istidatlarımız vardır. Farklı olacağız.

       Merhametimizle, acıma duygumuzla, tahammülümüzle, paylaşma duygumuzla, empati kurabilme yetimizle, öngörebilme yetimizle farklı olacağız. Hayvanlar gibi, çok af buyurun çocukları doğurup doğurup sokağa salmayacağız. Aslında bunu söylerken hayvanlara hakaret ediyoruz. Hayvanlar bile yavrularını başıboş bırakmazlar. Hayvanların İçgüdüleriyle yavruların üzerinde titrediklerini belgesellerde görüyoruz. 
Bu çocuklara bir beşer olarak, bir Âdem olarak bir eşref-i mahlukat kimliğine yakışır şekilde birer anne ve birer baba olma cehdi içerisinde olmak zorundayız.

Bu çocukların beze, mamaya, ilaca, güzel ve sıcak bir yuvaya, kazağa, tişörte, pantolona, terlike, bota, oynamaya, oyuncağa, geziye, okula, servise, öğrenmeye, sevgiye, ilgiye, şefkate ihtiyaçları vardır.

Kıymetli hazirun;
Şunu unutmayın; 
Bir ebeveyn olarak, özellikle bir baba olarak; demin saydığım bütün görev ve sorumlulukları çocuklara karşı yerine getirmek zorundasınız. Yerine getirmek zorundayız. Aile reisi olmak öyle kolay değil, hele hele reis olmak, hiç öyle kolay değil.

Dedim;
Seyda kardeş, fazla heyecanlanma. Bir çay molası verelim, sonra devam ederiz.
Dedi;
Tamam kekı Sadık. Çay söyledin de biz mi hayır dedik.

Gelecek yazımızda da bu konuya devam edeceğiz inşallah.

Görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum