Reklam
Yüksek Doğurganlık
Sadık Kurt

Sadık Kurt

Yüksek Doğurganlık

10 Eylül 2019 - 16:41


Dün akşam Seyda ile DİKMER(Darul İrfan kültür merkezi) de bir araya geldik.Yaklaşık yetmiş kişi vardı.Kültür merkezinin çay hadimi çaycı Kemal büyük bir tepsi içerinde çaylarını dağıtiyordu.Bir,iki üç çay içtik.Seydaya;

Kekımın, çay içmek güzel de, gecemizi hep çay içmekle geçirmeyelim. Burda oturan insanlar senden bir şeyler bekliyor. Hani Kürt’lerde bir söz var; “Me şor kır,şorbe ne kır.” yanı sohbet ettik,yedik içtik ancak, esas yapılması gerekeni yapmadık manasında.Biz de bu pozisyona düşmeyelim. 
Bu açıklamam üzerine Seyda gülümseyerek çaycı Kemala; Kemal, bi çay daha alalım.

Dedim;
Helal olsun Seyda kardeş. Ben ne söylüyorum, sen ne istiyorsun. Bu arada Seydanın dördüncü çayı da geldi. Seyda çayını yudumlarken, hafif gülümseyerek; 
Kekı Sadık, aslında sen çok sabırlı insansın. Nedense bazen de çok aceleci oluyorsun. Merak etme. Allahın izniyle çayı da, çorbayı da ve güzel sohbetimizi de yaparız.

Dedim;
Yüksek doğurganlık nedir, caiz midir??
Seyda;
Allah razı olsun Sadık kardeş. Yüksek doğurganlık her zaman ailelerin, toplumların,pedagogların,ekonomistlerin ve devletlerin ilgi odağı olmuştur.Neden???
Çünkü yüksek doğurganlık ailenin ekonomisini, eğitimi, işsizlik ve istihdamı doğrudan etkileyen bir sosyal olgudur.
Seyda devamla;
Yüksek doğurganlık; Doğurganlığın yüksek olmasıdır.
Seydanın bu açıklaması üzerine ben gülümsedim.
Seyda;
Neden gülümsedin Sadık kardeş??

Dedim;
Çok sade bir tanım yaptın.
Dedi;
Sade anlatalım ki herkes anlasın. Seyda bütün salona yüksek sesle;
Yaptığım açıklamada anlaşılmayacak bir şey var mı??
Salondakiler;
Gayet güzel,gayet güzel anlaşıliyor şeklinde cevap verdiler.
Seyda devamla;
Bir anneden on sekis, yermi ayda bir çocuğun doğduğunu düşünün. On yılda beş altı çocuk,yermi yılda on onbir çocuk,otuz yılda onbeş onaltı çocuk doğmuş olacaktır.
Dikkatinizi çekerim; Bu kadar çocuk tek bir anneden, tek bir anneden olmaktadır. Bir de bir adamın iki,üç hanımı olduğunu düşünün.Eğer otuz yılda bir hanımdan onbeş çocuk oluyorsa,iki üç hanımdan kırk beş,elli çocuk doğmuş olacaktır.
Değerli arkadaşlar işte bu; bal gibi yüksek doğurganlıktır.

Dedim;
Seyda kardeş Allah razı olsun.Otuz yılda bir ailede kırk elli çocuk doğmuş oluyor.Ailenin nüfusu yermi beş kat artmış oluyor.Hiçbir ailenin geliri bu oranda artış göstermez.İşte bu vakıa, Urfamızda yaşanmaktadır.
Değerli Seyda kardeşim; sen bir Seydasın, bir müderrissin, yanı günümüz üniversitelerindeki bir profesör gibisin. Allah peygamber, Muhammed İsa aşkına söyler misin; bu denli bir yüksek doğurganlık caiz midir???
Seyda;
Estağfirullah Sadık kardeşim.Teveccühlerin için teşekkür ederim. Bu sorunun cevabını gelecek sohbete bıraksak daha iyi olur dedi.

Dedim;
İnşaAllah Seydayımın, inşaAllah.,

YORUMLAR

  • 0 Yorum