Reklam
Reklam
Vefa Bilici

Vefa Bilici

Otizm Nedir?

25 Mart 2020 - 19:22

Otizm, Yunanca “autos” (kendisi) ve Latince “ismus” (bir görüşün ya da sürece ilişkin takı eki) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır (Kuhn ve Cahn, 2004:361-366). Otizm kavramı ilk zamanlarda gerçeklikle ilişki kurma bozukluğu olarak nitelendirilmiş ve çocukluk şizofrenisi olarak adlandırılmıştır. Otizmin şizofreninin başlangıcı olduğu düşüncesi, şizofrenide görülen halüsinasyon ve delüzyonların otizmde olmaması ile birbirinden ayrılmıştır (Darıca vd., 2000:20).

Otizm beyin işlevlerinde biyolojik veya organik bozukluğun bulunduğu ömür boyu süren bir yaygın gelişimsel bozukluktur. Üç yaşında sonra kesin tanı konabilen bu yaygın gelişimsel bozukluğun sıklığının son yıllarda on beş kat arttığı bildirilmektedir. Otizm etiyolojsi tam olarak bilinmemekle beraber genetik, çevresel, nörolojik ve immünolojik faktörlerin rol oynayabileceği ileri sürülmektedir.


Otizm sorununu yaşayan bireyler genellikle temel yaşam becerilerinden yoksundurlar. Yani öz bakım, günlük yaşam, sosyal, iletişimsel ve akademik becerilerden önemli derecede yoksundurlar. Ayrıca bu alanlarda başkalarına bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu beceri yoksunluklarına rağmen otizmli bireylerin yaşadıkları sorunlara dair genelde fiziksel anlamda önemli bir özür ve engel belirtisine rastlanmamaktadır. Ancak sosyal anlamda basit davranışlarda bile birçok sorun yaşamaları ve bu sorunların dışa yansımaları onların özürlü veya engeli olarak algılanmasına yol açmaktadır. Ayrıca otizmli bireylerin sosyal duygulardan yoksun oluşları, sosyal çekingenlik sorununu yaşamaları, iletişim bozuklukları sergilemeleri ve yalnızlığı tercih etmeleri gibi özelliklere sahip olmaları, onlar büyüdükçe toplum ile aralarında olumsuz bir etkileşimi tetiklemektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum