Reklam
Reklam
Esnaf Zor Durumda
Yakup İnat

Yakup İnat

Esnaf Zor Durumda

20 Ekim 2020 - 22:00

Taşıma su ile değirmen dönüyor.
Kredi ve kredi kartları ile çark dönüyor. Ülkenin ekonomisi ortada. Yükselen bir piyasa var. Ama ters orantıda işliyor. İş yok. Yarın için esnaf endişe  duyuyor. Salgın ile ilgili radikal adım atılsaydı bugün ikinci dalga endişesini konuşmazdık. Eğer ilk dönem tedbirleri ikinci dalga da uygulanacak olursa işte o zaman bittik demektir.
Pandeminin yeniden artmasıyla birlikte esnafın  ekonomik anlamda zor günler geçirdiği bu günlerde  Tüm borçlar faizsiz en az 1 yıl ertelenmelidir., pandeminin ilk dalgasında, Cumhurbaşkanı kararıyla 3 aylığına ertelenen kredi, vergi, sigorta borçlarının geri ödeme ayının geldiğini hatırlatmak isterim ,ne esnaf nede çalışan buna hazır değil ,Pandeminin yeniden artmasıyla birlikte esnafın  ekonomik anlamda oldukça zor günler geçirdi “İvedi olarak tüm borçlar faizsiz en az 1 yıl ertelenmelidir” 
Pandeminin derinleştiği, döviz kurlarının artış gösterdiği bu dönemde ertelenen 2020 Temmuz ayı itibariyle kredi borçluların sayısının 2.1 milyon kişi arttığının ve bireysel kredi borçlarının 769 milyar olduğunu üzülerek belirtmek isterim.  İşten çıkarılma yok ancak ücretsiz izinde milyonlarca çalışan var. Evlerine ekmek götüremeyecek durumdalar. 3 aylığına ertelenen borçlarla bir nebze olsun nefes alan esnafımız ülkede hiçbir şey normale dönmezken tekrar faiz yüküyle ödeyecekleri kredi ve kredi kartı  borçların altında eziliyor. Gelir yok, gider çok. Pandeminin tekrar ciddi anlamda artış gösterdiği bu günlerde ekonomiyi oldukça olumsuz etkilerken, Maliye Bakanı ‘her şey iyiye gidiyor’ söylemleri esnaf kardeşlerimizi pek tatmin etmiyor.  Esnafımız  borç batağında. Borçlarda faizsiz bir erteleme  olmazsa önümüzdeki aylarda tabiri caizse  ülke yangın yerine dönecektir.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Emin Yolalan
  4 ay önce
  Yakup bey yazılarınızın sıkı bir takipçisiyim,. Ay da 1 kere mi yazıyorsunuz?
 • Esnaf Ve Zaanatkarlar Odası
  4 ay önce
  Yakup bey ağzınıza sağlık. Bizde bu konoyu tartışıyoruz. İnşallah iyi olacak. Aksayon pılanımızı hazırlıyoeuz.
 • Fırat Arılı
  4 ay önce
  Uzun bir aradan sonra yazmışsınız. Yine derdimizi kaleme aktardınız.
 • Songül Karlı
  4 ay önce
  Yakup bey alın terin işçilerini yazmamışsınız.
 • Feridun Güneş
  4 ay önce
  Songül hanım merhaba soyadınızı eritmek isterim;