Reklam
Reklam
Işıklar İçinde Uyumak!
Yusuf Çirkin

Yusuf Çirkin

Işıklar İçinde Uyumak!

05 Haziran 2020 - 17:01

Vefat edenler için “IŞIKLARDA UYUSUN” diye bir terim kullananlar var. Bu konuda biraz hasbihal etmek istiyorum.

Bir defa Dinimizde böyle bir terim yok. Bu dünyada da ışıkta uyuyamaz, kapatırız veya çok düşük ışıkta uyuruz. Mezarda da ışıklarda değil, amelimiz iyi ise Nur içinde yatarız.
“Işıklarda uyusun” kelimesi ya kasıtlı dini terim kullanmamak için kullanılıyor, yada bu terimi kullananlar Dinimizden bihaber kişiler.
Biraz açacak olursak biz İnsanoğlu malum beden ve ruh olmak üzere iki unsurdan yaratılmışız. Beden ruhun taşıyıcısı, yani hamalıdır. Bu dünyada yaşadığımız sürece kulluk edebilmek için beden, yani ceset emanetinin kıymetini bilmemiz lazım ki ruhu sağlıklı taşıyabilsin. Yani mezara en güçlü projektörü de koysak dünyada kulluğumuz iyi değilse, yani amelimiz iyi değilse fayda etmez. Amelimiz iyi ise cesedi yaksakta, derin ve karanlık çukurlara atsakta o vefat eden kişi nur içinde uyur, ışıklarda uyuma şansı yok, çünkü ışık dünyavi bir terim olup, ruha yabancı bir terimdir. “Nur içinde yatsının” karşılığı değildir. Hadisi şerif derki; “amelin iyi ise, kabir cennet bahçelerinden bir bahçe, amelin iyi değilse cehennem çukurlarından bir çukur olur.” Artı “Işıklarda uyusun” dememizin vefat edene bir faydası yoktur. Mademki vefat edeni seviyor, değer veriyorsak o zaman fatiha, üç ihlas, yasin veya hatimler indirelim, bunların rahmetliye faydası olur.
“Işıklarda uyusun” kelimesi; Amerika ve eyaletlerinden türemiş, İslam dinini tahrip etme amaçlı, Güney Kore, Çin gibi bir çok ülkelere, Yahudilerin sözde tarikatları aracılığı ile yayılmıştır. Maalesef Türkiye miz de bundan nasibini almıştır. Oysa bilmezlermiki İSLAM DİN inin kıyamete kadar koruyucusu bizzat Allah Taaladır...
Ben ilahiyatçı değilim, ancak; bu konu her Müslüman kardeşimizin yorum yapabileceği, bilmesi gereken bir konu. Her şeye rağmen bu yazımın, Yrd. Dç. İlahiyatçı, Edebiyatçı ve yazar Mehmet Emin ERTAN hocamızın da teyidi aldım. Allah ondan razı olsun. Saygılar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum