Reklam
Reklam

Alzheimer riskinizi azaltabilecek beslenme önerileri

Her yılın 21 Eylül günü “Dünya Alzheimer Günü” olarak belirlenmiştir.

Alzheimer riskinizi azaltabilecek beslenme önerileri

Her yılın 21 Eylül günü “Dünya Alzheimer Günü” olarak belirlenmiştir.

21 Eylül 2023 - 18:13
Reklam
Reklam

Alzheimer ilerleyici bir hastalık olup kişiyi bakıma muhtaç hale getirir. Bu nedenle Alzheimer hastaları için kişisel bakım ve beslenme hassas konulardır.

Alzheimer olan kişilerin gerekli vitamin ve mineralleri alması sağlıkları ve rahatsızlığın gidişatını hafifletmek için gereklidir. Zira bazı besinlerin alınmaması odaklanma sorunları yaşamalarına neden olabilir.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Diyetisyen Eda Melik,

Alzheimer'dan koruma ve komplikasyonların iyileştirilmesinde Antioksidanlar, polifenoller kaliteli yağ asitleri, B12, D vitamini ve E vitamininin olumlu etkileri çalışmalarla gösterilmiştir. Sağlıklı bir beyin gelişimi için kaliteli proteinler, tam tahıllar, meyve sebzeler, kuru yemişler ve zeytinyağı tüketimi önerilmektedir. Ancak birçok Alzheimer hastasında hastalık ilerledikten sonra ciddi bir beslenme sorunu olan Malnütrisyon gelişmektedir. Malnütrisyonun gelişmesindeki en büyük sebep hastaların öğünleri unutması, iştah kaybı, tat kaybı, bulantılarının çok fazla olmasıdır. Beslenme sorunları erken fark edildiğinde oral solüsyonlarla yani yetişkin mamalarıyla hastalar desteklenmelidir.

Sağlıklı beslenelim hareketimizi arttıralım ve Alzheimer'dan korunalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum