Reklam
Reklam

Başkan Adayı Yavuz: Artık Eğitim Bir-Sen'de Değişim Zamanı

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinde kısa bir süre sonra seçim heyecanı yaşanacak.

Başkan Adayı Yavuz: Artık Eğitim Bir-Sen'de Değişim Zamanı

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinde kısa bir süre sonra seçim heyecanı yaşanacak.

Başkan Adayı Yavuz: Artık Eğitim Bir-Sen'de Değişim Zamanı
17 Eylül 2022 - 09:38
Reklam
Reklam

Şanlıurfa Eğitim Bir-Sen Şube Temsilciliği Seçimi Değişim Hareketi Sözcüsü Eğitimci- İdareci ve öğretmen olan Osman Yavuz, yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti: ”Başta sendikamızın kurucu Genel Başkanı merhum Şanlıurfalı Mehmet Akif İNAN başta olmak üzere; ebediyete intikal etmiş eğitim ordumuzun tüm neferlerini saygı ve rahmetle anarken, Ruhları şad, mekânları cennet olsun İnşallah…

 

Bizler Eğitim Bir Sen’in kurucu değerlerine bağlı, Eğitim Bir Sen’in bir davası olduğuna inanan ve bu davaya gönül veren insanlar olarak karşınızdayız. Bizler ilkeli sendikacılık anlayışına katkıda bulunmaya çalışmış, hayalini kurduğumuz hakkaniyete, emeğe, liyakate, samimiyete ve kutlu bir davaya inanmış  bir grup eğitimci olarak karşınızdayız.

 

Kadim kent Urfamızda, Eleştiriye kapalı; yenilikten ve gelişimden beslenmeyen, asıl ve en büyük güç olan KIYMETLİ ÜYELERİNİN sesine sağır, gerçekliğine kör bir yönetimi kabul ve hak etmediğimiz için: Eğitim camiasının sorunlarına son derece uzak, yalnız kendi yönetimleri ve iktidarlarını korumaya hevesli bir statükonun varlığından rahatsızlık duyan üyelerimizin, ortak iradesi ve beklentisi ile DEĞİŞİM VE YENİLENME HAREKETİ olarak yola çıktık.

 

Bizler eğitimin kaynağından, ÖĞRETMENLER ODASINDAN, beslenen bir hareket olarak yola çıktık. Bizler herhangi bir grubun, bir oluşumun veya kesimin değil; Rahmetli M. Akif İNAN’ın memleketinin 13 ilçesinin tamamının ortak hissiyatının ifadesiyiz. Adeta kalıplaşmış ve kadrolaşmış bir yapı oluşturarak, üyelerinin dertleri ile hemhal olmayan, Şanlıurfa’mızın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan sendikamızın bugün geldiği nokta ne yazık ki içler acısıdır.  Bu durum ve sorun sadece bizleri değil vicdan sahibi bütün üyelerimizin yüreğini yaralamaktadır.         

 

Ülkemizin İstanbul’dan sonra en fazla öğrenci nüfusuna sahipkadim kentiUrfamız,eğitimde en büyük problemlerin olduğu il durumuna düşmüş iken mevcut sendika yönetimi bu durumun farkında bile değildir. Şanlı şehrimizin tüm olumlu kültürel ve sosyal mirasına rağmen, ilimiz hala  Öğretmen Açığının,Derslik İhtiyacının, bir sınıftaki Öğrenci Sayısının, Ücretli Öğretmen Sayısının en fazla olduğu ildir. Maalesef eğitimcilerimiz ve eğitim çalışanlarının en büyük problemler yaşadığı; ev bulamadığı, okula ulaşımını sağlayamadığı, geçinemediği, haksız muameleye ve hatta şiddete uğradığı zamanlar da bile yeterli bir destek, hukuki bir danışmanlık alamamış ve yalnızlığa terk edilmiştir.

 

Haksızlığa uğrayan ve medyaya yansıyan durumlarda ise; sadece sembolik bir sanal medya silahşörlüğüyle, bir kınama mesajı ile, samimiyet ve ciddiyetten uzak açıklamalarla yetinilmiştir. Güzel ülkemizin dört bir yanından ailesinden ve sevdiklerinden uzak Kadim kent Urfamıza atanan Genç Öğretmen kardeşim; Biliniz ki Urfaya ayak bastığınız anda sizi karşılayacak,sırtınızı dayayabileceğiniz,güvenebileceğiniz, mükim bir çatınız var.Ve bu çatı altında tebessümi yüzler ve sağlam yüreklilerden oluşan bir yönetim sizi karşılayacaktır.

 

Eğitim camiamız; aday öğretmen, ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen gibi sınıflandırmalarla kariyer basamağı değil itibar kaybına uğratılmaktadır. Ağır ekonomik koşullarda maaşı, ek dersi, Banka Promosyonu, Eğitime Hazırlık Ödeneğienflasyon karşısında eriyen ve göstermelik zamlarla ve vergi dilimleri adaletsizliği bizlerin durumunu görmezden gelen, Sendika üyeleri arasında bile belirgin bir ayrımcılık, uygulandığı açıktır. Öğretmen odaları sahipsiz bırakılmış durumdadır.

 

Sağlanamayan mali şeffaflık zamanla sendika yönetimine olan güveni de ortadan kaldırmıştır . Üyelerinin sosyal, ekonomik ve özlük hakları ile ilgili taleplerini Genel Merkeze iletmekten, takipçisi olmaktan aciz bir yönetim artık hepimiz için DEĞİŞİM ve YENİLENME ihtiyacı doğurmuştur.

 

Değerli Eğitim Bir Sen Üyeleri ve Muhterem Kardeşlerimiz!   Üyeleri ile her ay bir kere istişare toplantısı yapıp, zeminde neler yaşandığını raporlaştırıp genel merkeze iletmesi gereken şube yönetimleri yılda bir kez yemekli ama tek mikrofonlu toplantılar yaparak acaba görevlerini yerine getirdiklerini ve vicdanlarını rahatlattıklarını mı sanmaktadır? Dert edinen için dert çok…Dert edinmezseniz hiç dert yok…

 

Biz dert ediniyoruz… Ceylanpınar’ın, Suruç’un, Akçakale’nin sınır boylarında Birleştirilmiş Sınıftafedakârca görev yapanAyşe öğretmenimizin derdini, Karacadağ’ın eteklerinde unutulmuşZeynep Öğretmenimizin, 55 kişilik sınıflarda ders vermeye çalışan Eyyübiyedeki Ali öğretmenimizin,  Görevi başında ezilen,mobinge uğrayan Karaköprüdeki Ahmet Öğretmenimizin derdini dert ediniyor, sorununu sorunumuz gibi hissediyoruz …  

 

Ve size nutuk atmaya değil sizi dinlemeye, anlamaya geliyoruz. Kıymetli Eğitim Bir Sen üyeleri, saygıdeğer eğitim çalışanları! Bu duygu ve düşüncelerle bir meslek kolu olan sendikamızın yönetimine talip olduğumuzu, problemleri çözmek ve iletmekte, problemlerin takipçisi olmakta, etkin bir demokratik anlayışa dayalı yönetim anlayışı ile siz değerli eğitimcilerin teveccühünü bekliyoruz. Seçim sürecinde karar verirken geçmişte sendikamızdan nem’alanan, bireysel menfaatlerini toplumsal beklenti ve menfaatlere tercih eden kişi,grup veya zümrelerin etkisinde kalmamanızı istirham ederim. Delegelerimiz için kullanacağınız her oy bizim için son derece önemli ve kıymetlidir. Ve sahada karşılaşılan problemlerin çözümü için göstereceğimiz çabada bize güç katacaktır.

 

Tarafımızca seçimimizin ilkeli,demokratik ve saygıya dayalı bir biçimde yürütülmesi için özen göstereceğimizi ifade ediyor  ;  eğitime ve sendikal mücadeleye kendini adamış Eğitim Bir Sen camiasına ve tüm öğretmenlerimize en kalbi sevgi ve hürmetlerimizi sunuyoruz."  Dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum