Reklam

Mersavi Aşireti Kitabına İtiraz Geldi: "Kitapta Yanlış ve Eksik Çok"

Mersavi aşiretine mensup, Uzman Öğretmen Hüseyin Kaya tarafından kaleme alınan ve geçtiğimiz ay yayımlanan '“ŞANLIURFANIN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN MERSAVİLER” kitabına aşiret içerisinden yanlış ve eksik bilgiler yer aldığı iddiası geldi.

Mersavi Aşireti Kitabına İtiraz Geldi: "Kitapta Yanlış ve Eksik Çok"

Mersavi aşiretine mensup, Uzman Öğretmen Hüseyin Kaya tarafından kaleme alınan ve geçtiğimiz ay yayımlanan '“ŞANLIURFANIN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN MERSAVİLER” kitabına aşiret içerisinden yanlış ve eksik bilgiler yer aldığı iddiası geldi.

Mersavi Aşireti Kitabına İtiraz Geldi:
17 Eylül 2019 - 22:05
Reklam

"Kitapta yanlış ve eksik bilgilerin yer aldığını" söyleyen Küçük Alanlı Mahallesi Muhtarı Halit DEMİR, kitabı ilk incelediğimizde "aşağıda ki şu yanlış ve eksik bilgilere ulaştık." dedi.

İşte O Tablo:

HATA 1    
23. Sayfa da Mersavi Aşiretinin Polat isminde birinin 5 oğlundan geldiği söylenmekte ve Halit DEMİR’i kaynak kişi olarak gösterilmiş bu kesinlikle yanlıştır
Halit DEMİR böyle bir beyanda bulunmamıştır.

HATA 2
 42,43,44 ve 45. Sayfalar da LAVİ kabilesi hakkında bir hikaye yazılmış ve LAVİnin, Polat’ın torunu Ğezal isminde bir kadının oğlu olduğu bundan ötürü Ğezoğlu denildiği yazıyor.
Bu hikayenin tamamı yanlış olup Mersavi aşireti içerisinde Ğezoğlu kabilesi ve Lavi Kabileleri ayrı birer kabile oldukları Aşirete Mensup vatandaşlarca bilinmektedir dolayısıyla bu iddia da büyük bir yanlıştır.
(Not: Iraklı Aşiret tarihçilerle yaptığımız görüşmede LAVİ, Hellaham ve Polat’ın kardeş oldukları bilgisini öğrendik dolayısıyla LAVİ, Polat’ın torunu değil ve Soy Ağaçları karşılaştırıldığında da bu iddianın yanlış olduğu görülüyor)

HATA 3
23. Sayfa da Mersavi Aşiretinin Polat isminde birinin 5 oğlundan geldiği söylenmekte ama buda kesinlikle yanlıştır.
Polat, Mersavi Aşiretinin içerisinde sadece H.Usup Kabilesinin atasıdır diğer kabilelerle alakası bulunmamakta ve Mersavi Aşireti sadece H.Usup kabilesinden oluşmamaktadır.

HATA 4
Bizden almış olduğu 22 tane kabile isimlerini 12. Sayfa da 20 tanesini yazmış, 2 tane kabile (Ezoğlu ve Pira) yazılmamıştır.

HATA 5
Bizden aldığı köylerin listesinde bulunan Mersavi Aşiretine mensup vatandaşların İkamet ettiği köyleri 36 ve 37. Sayfalar da bazı köyleri eksik ve bazı köyleri de birden fazla yazılmıştır.
İncelememiz devam edecektir.

Küçük Alanlı Muhtarı Halit DEMİR

Ayrıca Mersavi aşiretine mensup birçok insan kitabın içeriğine tepki gösterdi. Mersavi Aşireti Dernek Başkanı Abdulkadir Şanlı’da Bu Konuda Bir Açıklama yaptı.

Şanlı açıklamasında:


“Kitap işi zor iştir. Bir kitabı hazırlamak kadar zor bir iş yoktur. Satır satır kelime kelime kontrol edilmesi gereken bir hazırlık gerektirir. Aşiretimizin ilk derneği MER-DER bastığı kitap ile bir çok kişinin tepkisini aldı. Kitabın derhal toplatılması gerekli aşiretin yanlış anlatılması ve bilgilerin eksik olması dağıtılmış olan kitaplarda okurlarına farklı lens ettirmeden toplatılması gerekiyor. Bir ihtiyar heyeti kurularak kitabın ihtiyar heyeti onayı alması gerekirdi. Bir iki kişinin anlatımı ve bir iki kaynakla aşiret anlatılmaz. Bu Konuda eğer bizden yardım almak isterlerse gerekli desteği veririz.” Dedi.

Eğitimci Hasan Demirel Mersavi aşireti gurubunda yaptığı yorumda;

"Kitabın basılmasına hiçbir akrabamızın  ve muhtarın itirazı söz konusu olamaz zaten, yalnız kitap içerisinde aşiretimizin geçmişi hakkında yanlış bazı bilgiler verilmişse bunun da acilen düzeltilip yeniden basılması daha uygun olur.
Kitapta hem ailelerin dayandığı noktalar yanlış, hem de bir nokta var ki utanç verici! Mersavili bir kızın aşk hikayesi var, leyla mecnun gibi sanki gurur verilecek bir durum..." şeklinde tepkisini ortaya koydu.


Haber: Mehmet Emin KUŞ/ urfaradikal.com 


İşte o kitap:

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • şahin altun mimitanli
    5 ay önce
    INANINKI MERSAVI ASIRETI POLAT VE SÖZBIR VE YILMAZ VE DURMUŞ BUNLAR GERCEKTEN MERSAVILERDE EN KALITELI INSANLARDIR GERSI HEP TEFECILERIN SOY ISMLERI .Y. A .BUNLAR TAM BIR HIRSIZ