Reklam

Platforma Tepki Yağdı

urfaradikal.com haber sitemizin genel yayın yönetmeni Mehmet Emin Kuş'un başlattığı "Yemyeşil Bir Urfa" kampanyasını sahiplenen Şanlıurfalı yedi kişinin oluşturduğu ve adına platform dedikleri oluşuma halkın her kesiminden tepki geldi.

Platforma Tepki Yağdı

urfaradikal.com haber sitemizin genel yayın yönetmeni Mehmet Emin Kuş'un başlattığı "Yemyeşil Bir Urfa" kampanyasını sahiplenen Şanlıurfalı yedi kişinin oluşturduğu ve adına platform dedikleri oluşuma halkın her kesiminden tepki geldi.

Platforma Tepki Yağdı
20 Ağustos 2019 - 10:44
Reklam

 

     BİRİLERİ EMEK VERİR, BİRİLERİ HAZIRA KONAR.
 
Urfa Radikal haber, genel yayın yönetmeni Mehmet Emin KUŞ, Yemyeşil Urfa proje sürecini ilk günden bugüne kadar geçen süreyi şöyle özetledi:
 
"Bundan 20  gün önce, Hüseyin Eriş hocamın paylaşımı üzerine kendisini telefon ile arayarak "Yemyeşil Bir Urfa" için ağaç dikme kampanyası başlıklı aşağıda gördüğünüz haberi yapmıştım. Bu haberimiz üzerine Eğitimci Mehmet Sarmış, büyük bir çaba içerisine girerek kampanyayı devam ettirdi. Bizde her gün haberlerimizle destek olduk. Bu konuda onlarca haber yaptık. Yetmedi, yazılı bir dilekçe ile Güneydoğu 'Medikalciler Derneği' başkanı Ahmet Bulut ile birlikte Şanlıurfa valiliğine resmi olarak başvuru yaptık ve kayıt altına aldık. Hüseyin Eriş hocamızla gidip Akabe bölgesinde yanmış, kurumuş ağaç resimlerinin fotoğraflarını çekip haber yaptık. Biz Tüm bunları yaparken ortada olmayan bazı arkadaşlar, şimdi gelip bir platform adı altında tüm bu emekleri kendilerine mal ederek bizi yok saydılar. Ancak herkes kendine yakışanı yapar diyoruz. Tabi ki burada asıl amaç, Urfa'nın yeşillenmesi ve kuraklıktan kurtarılmasıdır. Ancak birileri verdiğiniz emeği hiçe sayıp sizi yok sayınca insan ister istemez üzülüyor. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur..." dedi.
 
Urfa Radikal haber, genel yayın yönetmeni Mehmet Emin KUŞ’un bu açıklamalarından sonra platforma, STK'lardan ve halkın her kesiminden tepkiler geldi. İşte o tepkilerden bazıları...

İş Adamı ve Gençlik Vizyonu Derneği başkanı Mustafa Pakır: Baştan beri takip ediyorum. bu projenin oluşmasına sebep olan ve haberleriyle her gün gündemde tutup, ülkeye duyuran, ilk kıvılcımı yakan Mehmet Emin Kuş hocamızdır. En azından nezaketen çağrılması gerekirdi. Platformun dışında tutulmasını bizde protesto ediyoruz. Mehmet Emin Kuş hocamızın yanındayız.

Osman Elçi: Hocam maalesef iş yine siyasetin gölgesine ilgisi alakası olmayanların boy gösterilerine dönüşüyor
Adamın bu güne kadar ne çevre nede yeşille ilgili bir tek cümlesi yok, platformun başköşesindeler.
Dileğimiz Yemyeşil Urfa ağaçlandırma projesine, siyasetin alet edilmemesi hedefine ulaşması için özünden ve gayesinden çıkılmamasıdır. 
Bu harekete kurum ve kuruluşların Belediyelerin göstermelik, kamuoyunu tatmin amaçlı veya kendi reklamlarını şahıslarını ön plana çıkaracak çıkar amaçlı oluşumlarla kampanyaya yaklaşılmamalıdır. Bu proje tüm kesimlerin her düşünceden her fikirden insanların desteklediği ve hayata geçirilmesini özlemle bekleyen Urfa sevdalılarının doğa sevdalılarının ortak hareket ettiği bir oluşum olmalıdır. Ve bu projenin biraz uzun vadeli ve özveri gerektiren bir çalışma olduğu unutulmamalıdır... 
 
Hasan Demirel: Değerli üstadım, işin mutfağında yer aldınız sofrada size de yer açılması uygun olurdu... 
 
Mehmet Yeşil ( Sessiz Çoğunluğun Sesi Derneği Başkanı) :  Bende katılıyorum size değerli abim Derneğimiz Bakanlıktan valilikten ve Orman müdürlüğünden onay ve destek almış. Bizi hesaba almadan istişare bile etmeden siyasilerle platform oluşturmuşlar. 
 
Bağımsız Gazeteci- Mustafa Arısüt: "Urfa'da ciddi bir kısır döngü var!
Siyasette olduğu gibi STK'larda da yeni diye ortaya çıkan her oluşumda eskiler karşımıza çıkıyor
Göreve talip olan mı yok?
Varsa kendisini ifade etme imkanı mı yok?
Bu insanlardan yer mi yok? Yeni bir heyecan için bunu tartışmalıyız." 
 
Eğitimci, Osman Akdeniz : Urfamızın yeşillenmesi için sosyal medyada, haberlerde, heryerde çalışan, didinen, emek sarfeden ve en önemlisi öncülük eden herkesten Allah razı olsun. Böylesine güzel ve hayırlı işlerde tabi ki öncülük edenlerin hakkının verilmesi lazım. Bu tür kırgınlıkların olmaması için çaba sarfedilmesi gerekir. Geleceğimize bir fidan değil milyonlarca fidanın dikilmesi temel hedefimizdir. Sahnede de öncülük eden de Urfamızın güzelliği olacak. Vitrinlerde çam, dut, badem, zeytin gözlü ağaçlar olacak. Ve Urfa olarak hep birlikte bu öncülüğe şahit olacağız.  Vesselam.. 
 
Ahmet Bulut (Güneydoğu Medikalciler Derneği Başkanı): Bu projenin fikir mimari olan Hüseyin Eriş hocamızla birlikte ilk kıvılcımı atan Şair ve Yazar Mehmet Emin Kuş hoca Urfa'mız için bir değerdir. İlk olarak haber yapıp kamuoyuna duyuran ve hatta bunu projelendirerek bize yol göstermiştir. derneğimizin "Yemyeşil Urfa kampanyasını" Valiliğe teslim etmemize destek olmuştur. Tabi ki burada önceliğimiz Urfa'mızın yeşillenmesidir, ancak projeye hiç bir katkısı ve desteğini görmediğimiz bazı kişilerin bir anda platformda yer almaları, kendisinin böyle bir oluşumda olmaması emeğe haksızlıktır. Bu kabul edilemez. Yazılarıyla, tarafsızlığıyla insanlara ışık olan ve toplumda saygı duyulan, karşılığı olan bir düşünce adamının yok sayılmasını hayretle karşıladığımızı belirtmek isterim.
 
Mehmet Emin Kuş, telefonla, mesajla ve sosyal medya üzerinde destek olan herkese teşekkür ederek son  yaptığı açıklamada:
 
“Şanlıurfa için ağaç dikme kampanyasını biz Hüseyin Eriş hocamızla başlattık. Ve yine kampanyayı devam ettireceğiz. Ancak samimi arkadaşlarla devam ettireceğiz. Yeşil bir Urfa için elimizden geleni yapacağız.
Sadece samimi olmayanlarla işimiz yoktur. Birilerinin bizi yok sayarak emeğimize saygı duymadan, alakasız bazı kişilerle kurduğu platformda olmayacağız. Desteğimiz de olmaz. Ancak “yemyeşil Urfa kampanyamız samimi dostlarımızla devam edecektir.” Dedi.
 
Hüseyin Kaya / urfaradikal.com


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ömer Faruk YAPICIER
  6 ay önce
  Evet bu işi gerçek emek veren hak eden kişilerle birlikte yapılmalıdır. Urfada siyasilerden fırsat olmuyorki normal bir vatandaş veya her görüşten karma bir Urfa sevdalıları o platformda olmalıydı
 • Vehbi UZUNDAĞ
  6 ay önce
  Valilik veya Büyükşehir belediyesi öncülüğünde ilde bulunan STK temsilcileri ile basın yayın organlarının temsilcilerinin katılımıyla yeşil Urfa için yapılması gerekenler ile ilgili bir yol haritası belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde üç beş kişinin duygusal tatminin ötesine geçmeme ihtimali de var. Dikkat etmekte yarar var. Emeği geçenlere, bundan sonra katkı sunacak olanlara bir Urfalı olarak teşekkür ederim.
 • Mustafa pakır
  6 ay önce
  Urfa da güzel işler yapılınca engel olanlar çıkıyor malesef hepsi da bizim can ciğer kardeşimiz ..Gençlik vizyonu olarak tarım fuarında ekonomi kulübü ile beraber 2000den fazla ağaç dağıttık ekmeklerine vesile olduk 5000den fazla ağaç ekildi Harran üniversitesinde de de genç tema ile bine yakın ağaç dimdik..