Reklam
Reklam

ŞUTSO Meclis Toplantısı, Başkan Doğan Yetim'in Katılımıyla Gerçekleştirildi

Şanlıurfa Ticaret Ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda Gerçekleştirildi

ŞUTSO Meclis Toplantısı, Başkan Doğan Yetim'in Katılımıyla Gerçekleştirildi

Şanlıurfa Ticaret Ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda Gerçekleştirildi

15 Kasım 2023 - 19:14
Reklam
Reklam

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Fırat, Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül, Meclis Üyesi Metin Baydar  gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, olağan meclis toplantısına geçildi. 2023 Kasım Ayı Meclis Toplantısı, 2023 Ekim Ayı Meclis Kararı, Ekim Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Ekim Ayı Faaliyetleri, gündemiyle Meclis Başkanı Serhat Karadağ başkanlığında yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Serhat Karadağ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Serhat Karadağ konuşmasında şunları kaydetti:

Sayın Başkan, değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2023 Kasım Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.

Hepinizi, şahsım ve Meclis Divanı adına saygıyla selamlıyor, Kasım Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum.
Sayın Meclis Üyeleri, kıymetli Meclis üyemiz Sayın Mehmet Cenap Urluk iş yoğunluğundan dolayı istifa etmiş, yerine 22. Meslek Komitesi’nden Remzi Urluk arkadaşımız gelmiştir. Sayın Cenap Urluk’a bugüne kadar verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkür ediyor, Sayın Remzi Urluk’a da yeni görevinde başarılar diliyorum. Kendisine ve Odamız ŞUTSO’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Değerli hazirun,
Sayın Başkan özet şeklinde bir süreç değerlendirmesi yapacak, ama ben yönetimimizin ve meclisimizin 1. yılını kutlamakla başlamak istiyorum. Hem Yönetim Kurulu hem de Meclis olarak 1 yılımızı geride bıraktık. Bu süreçte ilimiz iş dünyası ve Odamız adına hep birlikte çok kıymetli işler yaptık. Dediğim gibi, Başkan bey konuşmasında yapılan çalışmalar üzerinde duracak. Dolayısıyla, tekrara düşmemek adına bu konuda çok bir şey söylemek istemiyorum.
 
Kıymetli Meclis Üyeleri,
Artan girdi maliyetleri, maalesef hemen her sektörde firmalarımızın ekonomik zorluklar yaşamasına yol açıyor. Bunların başında gelen ve ilimizde büyük bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip olan sektörlerden biri de tekstil ve hazır giyim sektörüdür. Girdi maliyetlerinin artması ile birlikte, önce Bangladeş’in, şimdi de Hindistan ile bazı Afrika ülkelerin sağladığı ucuz işgücü ve ucuz enerji ile bu sektöre dair yatırımların merkezleri olmaya başlamaları, yol açtığı haksız rekabet ile ülkemiz ve ilimizdeki yatırımcılarımızı olumsuz etkilemektedir. Sektöre hem maddi kaynak sağlanması, hem de dijitalleşmeye dayalı ve uluslararası pazar alanlarında rekabet imkânları sunulması konusunda gerekli adımların atılması gerekiyor. Biz Oda olarak, sektörün ilimizdeki yatırımcılarının yaşadığı sorunların farkında ve bilincindeyiz. Bu konuda elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.
Değerli arkadaşlar,
Dijital dönüşüme dayalı ve çevre dostu sanayileşmeye değinmişken, bu iki meselenin küresel pazarda artık temel belirleyici faktörlerden olduğunu unutmamalıyız. Bugün ülkemiz ve dünyada ticareti ve sanayisi gelişmiş bölgelere yönelik bu konuyla ilgili sürekli seminerler, webinarler ve bilgilendirme toplantıları yapılmakta, teşvik, hibe ve fon olarak finans kaynakları sunulmaktadır. Urfa girişimcileri, yatırımcıları ve tüccarları, kısaca iş dünyamızın temsilcileri olarak bizler de üretim, istihdam ve ihracat potansiyelimizi artırmak, alternatif finans kaynakları bulmak için dijitalleşme ve çevre dostu teknolojilere daha fazla önem ve öncelik vermeliyiz. Bu konunun Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim en önemli gündem maddelerimizden olduğunu bilmenizi isterim. Çünkü, sektörel olarak dünyada yaşanan ticari, endüstriyel ve teknolojik gelişmelere entegre bir şekilde kendimizi yenilemek zorundayız.
Kıymetli Meclis Üyeleri,
Son olarak, yarın burada KOSGEB iş birliği ile düzenlenecek önemli bir bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yapacağız. Toplantıya bizzat KOSGEB Başkanı sayın Ahmet Serdar İbrahimcioğlu katılacak ve KOBİ’lerimize sunulacak destekler konusunda detaylı bir sunum yapacak. Bu toplantıya katılımınızın büyük önem arz ettiğini belirtmek isterim.
Bu duygu ve düşüncelerle toplantımızın ilimiz ve Odamız adına verimli geçmesini diliyor, hepinizi bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”
 
Meclis Başkanı Serhat Karadağ’ın  konuşmasının  ardından, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Yetim  konuşmasında şunları söyledi:
Sayın Divan, değerli Meclis Üyeleri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2023 Kasım Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.
Hepinizi, şahsım ve Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.
 
Kıymetli Meclis üyeleri,
Biliyorsunuz, yönetime gelişimizin bir yılını geride bıraktık. Bu süreçte neler yaptığımızı tek tek anlatmayacağım. Çünkü vaktimiz yok. Ancak önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşma noktasında, büyük çaba ve gayretler gösterdiğimiz konusunda içimiz rahat. Her şeyden önce, "Birlikte Yöneteceğiz" sloganıyla yönetimi devralmaya talip olduğumuzda söz verdiğimiz gibi, Odamızı birlikte yönetmeyi temel şiar edindik. Bu çerçevede bütün Meclis üyelerimizin taleplerini karşılıyoruz. Bir yıl önce, ortak akılla ilimizin tüm sektör temsilcileriyle dayanışmayı artırmak ve bütün meslek kollarının gelişmesini sağlamak için çaba harcayacağız, demiştik. Aynı çizgi ve idealde olduğumuzu, bunun için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdüğümüzü siz kıymetli Meclis Üyelerimizin bilmesini isterim. Tabii ki, bu süreçte deprem ve sel gibi iki büyük ve talihsiz doğal afetle karşılaştık. Genel olarak tüm toplumumuzun, özel olarak da iş dünyamızın büyük can ve mal kaybı yaşamalarına neden oldu. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz de eklenince, yükümüz ve elbette sorumluluğumuz daha da arttı. Ancak biz, sorumluluğumuzu yerine getirmek adına farklı sektörlerde iş yapan firmalarımızın sorunlarını sürekli dile getirdik, çözüm konusunda da birçok girişimde bulunup ısrarcı olduk.
Örneğin, TBMM’de siyasi parti ayırımı yapmadan tüm Şanlıurfa milletvekillerimiz ile görüşme gerçekleştirdik. İlimiz iş dünyasının sorunlarını raporlar halinde kendilerine tek tek sunduk ve takipçisi olacağımızı vurguladık. Yine, Cumhurbaşkanı Yardımcımız sayın Cevdet Yılmaz ile ekonomi, ticaret, maliye ve çalışmadan sorumlu ilgili bakanlarımızın katıldığı, TOBB ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldık. Burada da sorunlarımızı, öneri ve taleplerimizi doğrudan yetkililere aktardık. Bununla birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız sayın Mehmet Özhaseki’nin daveti üzerine deprem bölgesindeki Odaların başkanları olarak Ankara’ya gittik ve kendisiyle bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, deprem sonrası kent ve imarla ilgili yaşadığımız sorunları, OSB’mizin büyütülüp yeni yatırım alanlarının açılması, tarım dışı alanların GES projeleri için tahsis edilmesi ve bu konuda gerekli teşvik ve hibe desteğinin sunulması, ilimizde bir Ticaret Merkezi’nin kurulması gibi taleplerimizi rapor halinde sunduk. Aynı şekilde, geçen hafta Malatya’da katıldığımız bir toplantıda da Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ile görüşme fırsatımız oldu. Orada da bu gibi temel sorunlarımızı kendilerine ifade ettik.
Şimdi yeri gelmişken GES’lerle ilgili olarak şu önemli notu da hatırlatmak istiyorum: Şanlıurfa Valiliğimiz koordinesinde “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santralı Yatırımları içi Şanlıurfa Karacadağ GES İhtisas Endüstri Bölgesi”nin kurulmasına yönelik çalışmalar başlattık. Fakat bu bölge için altyapı başta olmak üzere, birçok kalemde yapılacak işlerin bir Ankara firmasına verilmesi planlanmaktadır. Ancak biz, sanayicilerimizin ihtiyacı ve hakkı olanı alması konusunda tüm gücümüzle çalışacağız ve inşallah alacağız da.
Kıymetli hazirun,
Bütün bunlar haricinde birçok tarımsal, kültürel, sanatsal, sportif ve eğitim ile ilgili faaliyetlere ev sahipliği yaptık. Deprem ve sel felaketleri sürecinde hep birlikte koordineli bir şekilde çalışarak yaralarımızı sarma adına güçlü bir ortak irade ortaya koyduk. Depremzede ve sel mağduru insanlarımızla maddi ve manevi büyük bir yardım ve dayanışma içinde olduk. Ayrıca, yerel ve uluslararası STK’larla iş dünyamıza finans anlamında sağlanacak kaynaklar, fon ve destekler konusunda görüşmeler, toplantılar düzenledik. TOBB’dan da bir yetkilinin katıldığı ve bölgemizdeki 7 Odamızın bileşeni olduğu “Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu”muzun 25. toplantısına ev sahipliği yaptık. Hakeza Kadın Girişimciler Kurulumuz tarafından Trabzon ve Eskişehir Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle düzenlenen “Kadın Girişimciliğinde Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret” programına ev sahipliği yaptık ve iki ilin düzenlediği programlara katıldık. Almanya’da katıldığımız ANUGA Fuarı gibi etkinliklerle siz değerli Meclis Üyelerimize dış pazar ve ihracat konusunda imkânlar sunmaya çalıştık ve tabii ki, sunmaya da devam edeceğiz. Aynı şekilde, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı iş birliği ile kalifiyeli çalışan yetiştirip istihdam etmek için çalışmalarını sürdüren ŞUTGEM’imiz var. Özellikle tekstil ve hazır giyim, ayakkabıcılık, kaynakçılık, elektronik, bilişim gibi alanlarda kurslar veren ŞUTGEM, Dünya Gıda Programı iş birliği ile yürüttüğü çalışmaları başarılı bir şekilde devam ettiriyor. Hatta geçen haftalarda BM- Dünya Gıda Programı Türkiye Direktörü ŞUTGEM’i ziyaret etti ve burada, destek verdikleri iller arasında en fazla kursiyer yetiştiren ve istihdam eden ilin Şanlıurfa olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, Türkiye’de sadece 5 şehirde bulunan Gıda Analiz ve Araştırma Merkezimizin (GAAM) inşa çalışmalarını sürdürüyoruz. Burada idari bina olarak kullanılacak olan ek bina inşaatı tamamlandı. Ayrıca TÜBİTAK tarafından alınan sarf ve kimyasalların da %80’i tamamlanmış olup bazı akredite analizlerin metot, kalite kontrol ve test çalışmalarına başlanmıştır. Bunlar da tamamlandığında akreditasyon başvurumuzu yapacak ve inşallah 2024 yılının Şubat-Mart aylarında merkezimizin açılışını gerçekleştirip üyelerimizin hizmetine sunacağız.
 
Değerli arkadaşlar,
Bahsettiğim bu bir yıllık sürecin doğal bir parçası olarak bu ay içinde de önemli çalışmalara imza attık. Örneğin, bu ayın ilk haftasında, neredeyse tüm Meclis Üyelerimizin iştirak ettiği Antalya’daki YÖREX Fuarı’na katıldık. Standımız orada gerçekten de yoğun bir ilgi gördü ve çok beğenildi. Odamızın prestiji açısından çok memnun ayrıldığımız bir fuar oldu. Fuar sürecinde, TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu standımızı ziyaret etti ve bize başarı dileklerini iletti. Yine önemli ziyaretçilerimizden biri, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Durak oldu. Onlar, Temmuz ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde Coğrafi İşaret Tescili almış ürünlerle ilgili bir sergi düzenlenmiş ve Odamız tarafından tescillenen URFA KETEN KÖYNEĞİ FISTIĞIMIZI da şehrimiz adına orada sergilemişlerdi. Kendisiyle hem bu meseleyi hem de coğrafi işaret tescili almış diğer ürünlerimizi ve bunları nasıl katma değeri yüksek ürünler haline getirip küresel pazara ihraç edeceğimizi istişare ettik. Sağ olsun Başkan bey de, bize bu konudaki çalışmalarımıza kıymet verdiğini, destek ve katkıda bulunacağını belirtti. En son iki gün önce Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) iş birliği ile Odamız’da, Almanya pazarı, bu pazarın sahip olduğu imkânlar ve avantajlar ile ilgili üyelerimize yönelik bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Yoğun katılımlı ve herkesin istifade ettiği, memnun kaldığı bir program oldu. Zaten temel gayelerimizden biri de üyelerimize uluslararası pazarın tanıtımı, imkânları, avantajları ve dezavantajları hakkında enformasyon sağlamaktır. Bu kapsamda böyle programlar yapmaya devam edeceğiz.
Dediğim gibi, 1 yıllık faaliyetimizi anlatmaya çalışsak vaktimiz yetmeyecek. Ancak, öz ve kısaca şunu belirtmek istiyorum: İş dünyamızın sorun, talep ve önerilerini her platformda dile getiriyor, çözüm konusunda da imkânlarımızı ve yetkili mercileri elimizden geldiğince zorluyoruz. Bundan siz değerli üyelerimizin hiç şüphesi olmasın diyor, Meclis Toplantımızın ilimiz ve Odamız adına verimli geçmesini temenni ediyorum.
Sizleri bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyor, 1. yılımızın hepimize kutlu olmasını diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle Meclis Toplantımızın verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”.
Gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Vekili  İbrahim Halil Çizmeci 2023 Ekim Ayı faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum