Reklam
Reklam

Bu Taşlar 'Bazalt' Taşları

Urfa Ekonomisine ciddi anlamda katkı sunacak bir iş yapan, PAKIR Hafriyat Nakliyat İnşaat şirketi Genel Müdürü Mustafa Pakır dostum ile Urfa Bazalt taşı üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu Taşlar 'Bazalt' Taşları

Urfa Ekonomisine ciddi anlamda katkı sunacak bir iş yapan, PAKIR Hafriyat Nakliyat İnşaat şirketi Genel Müdürü Mustafa Pakır dostum ile Urfa Bazalt taşı üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

18 Ağustos 2019 - 11:41
Reklam

"Urfa; Havası, suyu, doğası, insanıyla çok farklı bir kent… Urfa dünyanın birçok yerinde olmayan güzellik ve özeliklere sahip... Mezopotamya’nın başkenti... Tarımda, hayvancılıkta, turizmde tavan yapacak imkânlara, zenginliklere sahipken, maalesef olması gerekenin çok uzağındayız.

Birileri bir şeyler yapsın da ben kaymağını yiyeyim diye düşünmeyin bunu.. Kimse bir şey yapmıyorsa ben nasıl bir katkı sağlayabilirim acaba diye düşünün.... İşte bu katkıyı ben yapabilirim diyerek, Karacadağ eteklerinde ciddi bir yatırım yaparak Urfa bazalt taş ocağı kuran Mustafa Pakır... Urfa Bazalt taşı deyip geçmemek gerek belki de Urfa'nın zenginleşmesi, dünyaya kendini ifade edebilmesi için en güzel araçlardan biri olabilir. Müthiş bir iş yapılmış, her şeyden önce. Tarlalar tarıma kazandırılıyor, toplanan taşlar bazı aşamalardan geçerek kullanılabilir hale getiriliyor.'' 
 
PAKIR Hafriyat Nakliyat İnşaat  şirketi Genel Müdürü Mustafa Pakır dostum ile Urfa Bazalt taşı üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.
 
Ahmet Bulut: Firmanızı Ve Kendinizi Kısaca Anlatabilir misiniz?
 
Mustafa Pakır: Firmamız, PAKIR Hafriyat Nakliyat İnşaat Şirketi, ismim Mustafa Pakır, şirketin Genel Müdürüyüm, Ekonomi Uzmanıyım, şahıs firması olarak yaklaşık 40 yıllık bir Hafriyat tecrübesine sahibiz. 2009 yılından bu yana şirketleşerek Urfa bazalt alanında faaliyet göstermekteyiz. Urfa Bazalt taşını Karacadağ eteklerinde işleyerek, yeni teknolojik yatırımlar yaparak ekonomiye katkı sunduk. Amacımız bu işi daha ileriye taşımaktır.
 
Ahmet Bulut: Firmanızı Ve Urfa Bazalt Taşını Tanıtmak Adına Neler Yapıyorsunuz.
 
Mustafa Pakır: Bu konuda fuarlara mutlaka katılım sağlıyoruz. Özelikle İzmir'de yapılan geniş çaplı fuara her yıl katılıyoruz. Yeniliklerden haberdar oluyoruz ve birçok şahıs, firma ve kuruluşlarla görüşme ve iletişim kurma fırsatı sağlıyoruz. Ayrıca Avrupa'daki fuarlara da zaman zaman katılarak oradaki insanlarla kontak kurarak ticaretimizi genişletme imkanı buluyoruz.

 
Ahmet Bulut: Urfa Bazalt Taşının Tarihçesi Ve Özeliklerinden Bahsedebilir misiniz?
 
Mustafa Pakır: Bazalt taşı volkanik tüflerden püskürtmeler sonrası yaklaşık 2,5 milyon yıl ile 5 milyon yıl arasında değişen sürelerde oluşabilmektedirler.
Bazalt taşları bağımsız kayaçlar patates şeklinde olabildikleri gibi kayaç halinde katmanlar şeklinde de bulunabilmektedirler.
Bazalt taşları başta Şanlıurfa bölgesinde olmak üzere Diyarbakır, Kayseri az da olsa Van tarafında bulunabilmektedirler.
Bazalt taşları doğada halk tabiri ile erkek ve dişi taşlar şeklinde iki türde tanımlanmaktadırlar. Erkek olan sert yapıda olup kırılmaya mucur yapmaya betorname yapılar için bulunmaz değere sahiptir. Dişi olan ise daha çok yer altında gömülü şekilde bulunur. Dişi taş döşeme bordur kaplama alanları için mermer şeklinde kesilip kullanılabilmektedir.
 
Ahmet Bulut: Urfa Bazalt Taşı Neden Önemli?
 
Mustafa Pakır: Bazalt taşı kullanım süresi 100 yılı aşkın ömrü bulunan doğal ve alternatifi çok az olan bir taş olup belirli yerlerde az bulunabilen bir madendir.
Doğal olan bu taş kullanıldıkça siyahlaşan ve güzelleşen bir şekil alıyor. Urfa da birçok yerde rahatlıkla bulunabilmektedir. Bazalt taşının çıkarıldığı yerler tarıma kazandırıldığı için, ayrıca büyük bir öneme sahiptir.
Dış ülkelere baktığımız zaman bu dünyada kolay bulunan bir taş değil.  Birçok özelliği var; örneğin çok sert olması. Yıllar geçiyor erimiyor. Bir başka özelliği; zararlı ışınları, kanserojen bazı maddeleri emdiği için pozitif çok bir etkiye sahip..  Bilimsel olarak ta kanıtlanmış durumda. Bu özellikleri uluslararası manada belgelendirebilirsek, bazalt taşının kullanım alanını genişletebiliriz. Dünyanın birçok yerinde hem dış cephe uygulamalarında hem de Radyasyonun çok aktif olduğu yerlerde kullanılabilir. Bazalt taşı son zamanlarda Petrol sahalarında kullanılmaya başladı. Buralarda yangını absorbe eden maddeler gerekiyor. Yapılan testlerde bazalt taşının yangını geciktirme özelliğinin bulunduğu saptandı.
 
Ahmet Bulut: Bazalt Taşı, En Çok Hangi Bölgelerde Kullanılmaktadır?
 
Mustafa Pakır: Doğu iller başta olmak üzere birçok ilimiz kullanabilmektedir. Son zamanlarda lüks oteller, havuzlar, bu taşı tercih etmektedirler. Ayrıca bütün peyzaj mimarları için de her zaman aranan bir malzemedir. Kaldırımlarda, mıcır olarak yollarda, bahçe duvarlarında, dekoratif uygulamalarda, köprülerde, kaplamalarda, havuzlarda, peyzaj uygulamalarında, demiryollarında, yapı malzemelerinde hammadde olarak yoğun olarak kullanılmaktadır'' 
 
Ahmet Bulut: Bazalt Taşının Urfa’da Ve Bölgedeki Öncü Firmaları Hangileridir?
 
Mustafa Pakır: Diyarbakır bölgesinde; DiMAR, DİBAZ, ART Firmaları hem mermer hem de bazaltta öncülük etmektedirler. Şanlıurfa'da ise; URFA BAZALT, PAKIR GRUP, BİRECiK BAZALT ve SİVEREK BAZALT bu sektöre öncülük etmektedirler.
 
Ahmet Bulut: Şanlıurfa’da Bazalt Taşının kullanıldığı yerler var mıdır?
 
Mustafa Pakır: Şanlıurfa’da; önceki yıllarda Turistik caddesi, Maliye önü, Şanlıurfa Büyükşehir önü ve Urfa'nın bazı sokaklarında kullanıldı.
Şanlıurfa’da kullanılan bazalt taşı maalesef yetersiz, uzun ömürlü olmasından dolayı ekonomik olarak ta diğer taşlara göre son derece uygundur. Bazalt taş kullanmada Urfa, komşumuz Diyarbakır'a oranla %10 larda kalmaktadır.
 
Ahmet Bulut: Sevgili dostum güzel bir söyleşi oldu. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.
 
Mustafa Pakır: Sayın müdürüm asıl ben size urfaradikal.com haber sitenizde bize yer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Tarafsız yayıncılık yaptığınız için ayrıca başarılar diliyorum.


Röportaj: Ahmet Bulut/ urfaradikal.com 

Bazalt Taşlarından Birkaç Kare:
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine han
    1 yıl önce
    Hocam öyle güzel anlatıyorsunuz ki çiğ köfteyi, arkası yarın dizileri gibi bi sonraki bölümü merakla bekliyoruz, yüreğinize sağlık hocam