Reklam
Reklam
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

03 Aralık 2020 - 09:55

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Bedenen engelli olmak özür değil, suç değildir. Bu İlahi imtihanın bir parçasıdır.

                Engelli olmanın sebepleri:

  Doğuştan veya sonradan insanlar niçin engelli oluyorlar? Bunun sebebi nedir? Kur'an'a baktığımızda insanların görme, işitme, duyma, konuşma, düşünme ve anlama gibi zihinsel veya bedensel engelli olmalarında temel iki faktörün olduğunu görüyoruz: İlahi irade ve imtihan: bu imtihan bazen doğuştan olur, bunda kişinin hiçbir müdahalesi ve ihmali olmadan… Bazen de insanların ihmal ve kusurları neticesinde oluşanlar. Her iki durumda da imtihan söz konusudur.

                    İlahi İrade ve İmtihan

  Çünkü Allah’ın izni ve iradesi olmadan bir kimsenin istemesi ve çalışması ile hiç kimseye kaza, bela ve musibet isabet etmez. “Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez...” (Tegabun, 64/11) anlamımdaki ayet; bu gerçeği ifade etmektedir. İnsanı üzen her şey musibettir''… her musibet ise bir imtihandır. Dolayısıyla insanların her hangi bir uzvundaki arıza ve hastalık birer müsibettir. Allah’ın izni, iradesi ve takdiri olmadan bırakın insanın bedeninde veya organlarında her hangi bir arıza ve hastalık olması insanın ölmesi bile mümkün değildir. (Ali İmran, 3/1459      

Esasen bedenen özürlü olanlar değil, ruhen, manen hasta olanlar, maneviyatı olmayanlar ve beyinleri kötülük üretenler tehlikeli ve zararlıdırlar. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • A.Erkan AKBALIK
    1 ay önce
    Manevi engelliler,fıtrat,vicdan,empati engellilere Allahın katından bir rahmetle şifalar dileriz...